Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turci znají identitu podezřelého z útoku v Istanbulu. Vyslýchali ale jiného muže

Svět

  10:30aktualizováno  16:35
ISTANBUL/PRAHA - Turečtí policisté zveřejnili nové podrobnosti o identitě útočníka z istanbulského klubu Reina. Zatím jej však nedopadli a stále po něm pátrají. Na sociálních sítích se začala objevovat fotografie kyrgyzského pasu, muže na ní ale policie po hodinovém výslechu propustila. Turecká média také popsala detaily z průběhu silvestrovského útoku, k němuž se přihlásil Islámský stát.

Útočník z istanbulského klubu se natočil při chůzi po hlavním istanbulském náměstí. foto: Twitter: @BNONews

V pondělí večer byly zveřejněny záběry bezpečnostních kamer, na kterých je zřejmá útočníkova podoba. K dispozici mají policisté i střelcovy otisky prstů. Turecká televize zveřejnila i video, které natočil sám podezřelý, prochází se na něm po hlavním náměstí Taksim. Není však zřejmé, jestli video natočil před či po útoku.

Podle toho, jak podezřelý vypadá, se předpokládá, že pochází ze Střední Asie a je mu zhruba 25 let. Nejčastěji hovoří o uzbeckém či kyrgyzském původu, není vyloučená ani možnost, že je z provincie Sin-ťiang na severozápadě Číny, napsal Daily Sabah.

K útoku v tureckém klubu se přihlásil Islámský stát. Policie zadržela 8 podezřelých

„Nařídili jsme našemu istanbulskému konzulátu, ať prošetří zprávy o zapojení našeho občana do útoku,“ řekla v pondělí pro agenturu Interfax mluvčí kyrgyzského ministerstva zahraničí Aiymkan Kulukejevová.

Že je v kontaktu s tureckými představiteli, potvrdila i kyrgyzská zpravodajská služba. Prověřovala informace ze sociálních sítí, kde uživatelé sdílejí pas vydaný na jméno Jache Mašrapov. Sám osmadvacetiletý Kyrgyz to ale podle kyrgyzských médií popírá.

Mašrapov, který se mezitím již vrátil do vlasti, sdělil, že jej turecká policie zadržela po atentátu na letišti, odkud se chystal odletět, ale po hodinovém výslechu ho opět s omluvou propustila. Atentátníkovi je prý jen podobný. Istanbul navštívil v obchodní záležitosti.

16 zadržených, ale ne pachatel

Během razie v noci na úterý nasadila turecká policie ve čtvrti Zeytinburnu, kde žije početná středoasijská komunita, také helikoptéry a zatarasila i některé ulice. Zda při akci někoho zadržela, zatím není jasné.

Podle agentury AP Turci už v souvislosti s atentátem zadrželi celkem 16 lidí. Pravděpodobný pachatel mezi nimi ale údajně není. Agentura Reuters uvedla, že policie v terminálu mezinárodního Atatürkova letiště v Istanbulu zadržela kvůli útoku dva cizince. Jejich národnost úřady nezveřejnily. Pohraničníci na letištích i na pozemních hranicích mají podle turecké agentury Dogan nejvyšší pohotovost.

Bývalá zaměstnankyně klubu Reina po útoku střelce.
Ke klubu Reina se scházejí lidé, aby položili květinu a uctili památku obětí...

Turecká média už dříve uvedla, že pachatel atentátu přiletěl s manželkou a dvěma dětmi loni v listopadu do středotureckého města Konya. Rodinní příslušníci hledaného jsou údajně osobami, které Turci zadrželi v pondělí.

Při identifikaci národnosti podezřelého policisté vycházeli i z toho, že události v klubu vykazují podobnosti s bombovým a střelným útokem na istanbulském Atatürkově letišti v červnu 2016. Domnívají se, že za střelbou na přelomu roku stojí stejná buňka teroristické organizace Islámský stát. Na letiště měli zaútočit právě občané Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a Ruska.

180 kulek

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş naopak uvedl, že nedělní útok byl v mnohém rozdílný oproti těm předchozím. „Jeho cílem je vytvořit bariéry v turecké společnosti,“ řekl Kurtulmuş podle zpravodajského webu Al Jazeera.

Turecký Daily Sabah cituje experty, kteří analyzovali záběry bezpečnostních kamer. Podle nich byl podezřelý profesionálně trénovaný v zacházení se zbraní. Je prý také zřejmé, že cílil na vrchní polovinu těl obětí.

Podle záběrů z 1:20 ráno tureckého času přichází útočník za střelby ke klubu, kde střílí po neozbrojených bodyguardech. Další záběry o pouhé tři minuty později z útrob klubu podle webu Hürriyet Daily News už ukazují, že nikdo není na nohou, lidé se buď skrývají nebo leží na zemi.

Střelec oblečený v zeleném tričku, černých kalhotách a botách měl podle vyšetřovatelů vystřelit ze zbraně s dlouhou hlavní celkem 180 kulek. Nejdříve vyběhl na balkon klubu, odkud střílel na lidi kolem, pak pokračoval i v přízemí. Svědci podle Daily Sabah vypověděli, že střílel i do hlav osob ležících na zemi. Dohromady to mělo trvat pouhých sedm minut.

Poté se uchýlil do kuchyně, kde se schovával přibližně 13 minut, než se převlékl a utekl z místa činu díky chaotické situaci. Následně údajně nastoupil do taxíku, ze kterého ale nedlouho poté vystoupil, protože neměl peníze na zaplacení. Útočník nechal v klubu svůj kabát, v jehož kapse vyšetřovatelé našli 500 tureckých lir.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat