12. prosince 2016 11:12, aktualizováno  14:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Turecko zatklo po útoku v Istanbulu 235 kurdských politiků. Počet obětí vzrostl na 44

Záchranáři před istanbulským fotbalovým stadionem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři před istanbulským fotbalovým stadionem. | foto: Reuters

ISTANBUL Turecká policie v pondělí po celé zemi pozatýkala na 235 lidí kvůli podezření z podpory terorismu a z vazeb na kurdské separatisty. Razie následovala po sobotním útoku v Istanbulu, který si vyžádal 44 obětí a k němuž se přihlásila radikální kurdská skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK).

Turecká policie zatýkala v pondělí časně ráno po celé zemi. Jen v Istanbulu a Ankaře bylo zatčeno 37 členů HDP. Mezi zadrženými jsou podle deníku Daily Sabah i šéfové regionálních poboček opoziční Lidové demokratické strany (HDP) a starostové za tuto parlamentní stranu. Všichni byli zadrženi kvůli podezření z vazeb na Stranu kurdských pracujících (PKK), která v zemi bojuje za autonomní Kurdistán. K sobotním útokům se přihlásila radikální skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), která má vazby na PKK.

„Náš lid očekává, že porazíme a eliminujeme tuto teroristickou organizaci, která útočí na náš národ 40 let,“ prohlásil v pondělí v Istanbulu ministr vnitra Süleyman Soylu s odkazem na PKK. „Chci, aby všichni věděli, že se neschovají za politické strany, za politiky a za ty sdělovací prostředky, které je chrání,“ řekl také Soylu.

Turecké úřady oznámily, že počet obětí sobotního atentátu vzrostl na 44. V nemocnici mimo jiné podlehla zraněním osmadvacetiletá žena, která byla v době exploze v minibusu projíždějícím kolem místa útoku. Je jednou z osmi civilistů, kteří při atentátu zemřeli.

Jedna z náloží vybuchla v sobotu večer v autě u stadionu Beşiktaş v evropské části Istanbulu, necelou minutu po první explozi se nedaleko odpálil sebevražedný atentátník. Ze 44 obětí bylo 36 policistů, kteří dohlíželi na pořádek po zápase týmů Beşiktaş a Bursaspor. Právě na ně byl podle radikálů z TAK útok cílen. Při explozích bylo také na 150 lidí zraněno, desítka lidí je stále v kritickém stavu.

Turecký režim dlouhodobě viní stranu HDP, že je politickým křídlem PKK a její členy zatýká kvůli podpoře terorismu. Začátkem listopadu zatkla policii i dva spolupředsedy strany HDP Selahattina Demirtaşe a Figen Yüksekdagovou spolu s desítkou poslanců této prokurdské strany. HDP ale tvrdí, že teroristické akce nepodporuje.

ČTK