5. ledna 2017 14:50, aktualizováno  16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Izmiru vybuchl vůz plný trhaviny, podezření padlo na Kurdy. Jeden útočník utekl

Zcela zničené auto po explozi v Istanbulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zcela zničené auto po explozi v Istanbulu. | foto: Reuters

IZMIR/PRAHA Přinejmenším dvě oběti si vyžádal čtvrteční útok před soudní budovou v západotureckém Izmiru, před kterou vybuchl vůz naložený trhavinami. Nejméně pět dalších lidí utrpělo zranění. Do střetu s policií se dostali tři útočníci, dva už policisté zastřelili. Třetí je na útěku, informoval místní tisk. Podle guvernéra provincie Izmir zřejmě útočili členové Strany kurdských pracujících (PKK).

K útoku došlo u vchodu do budovy soudu v izmirské čtvrti Bayrakli, který je určený pro soudce a státní zástupce. Starosta čtvrti Hasan Karadag stanici NTV potvrdil, že v autě byla umístěná bomba. Podle guvernéra provincie Izmir Erola Ayyildize patřilo zřejmě útočníkům ještě další auto, které pyrotechnici odpálili při kontrolované detonaci.

Zatímco turecká média zpočátku informovala, že ke střelbě došlo až po explozi, podle guvernéra se policie s útočníky střetla již před výbuchem.

„Střet vypukl poté, co naši policisté chtěli zastavit vůz na kontrolním stanovišti před soudní budovou v Bayrakli. Během tohoto střetu odpálili teroristé bombu ve voze, zatímco se snažili utéct,“ uvedl Ayyildiz.

Muži podle něj byli ozbrojení kalašnikovy a granáty. Dosavadní důkazy naznačují, že šlo o členy zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), uvedl Ayyildiz.

Na televizních záběrech z místa činu byl vidět hustý dým a plameny. Oheň se podle CNN Türk už podařilo uhasit.

Oběti útoku jsou přinejmenším dvě, jednou je policista, druhou zaměstnanec soudu. Oba podle agentury AFP zahynuli při explozi. Zranění podle izmirského guvernéra utrpělo pět lidí, několik z nich je v kritickém stavu. Starosta Karadag hovořil o nejméně deseti mrtvých.

05.ledna 2017 v 14:46, příspěvek archivován: 05.ledna 2017 v 14:54

#Turkey: You can silence the turkish media but no the internet. Picture is from Izmir, street in front of the courthouse. https://t.co/6pu7MPnk23

Turecké úřady na případ uvalily informační embargo.

Izmir je po Istanbulu a Ankaře třetím největším tureckým městem. Velké teroristické útoky se městu na rozdíl od obou větších metropolí zatím vyhýbaly. Naposledy během novoročních oslav zabil útočník v istanbulském klubu Reina 39 lidí. K tomuto útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

ČTK

Najdete na Lidovky.cz