Lidovky.cz

Arabské země přerušily styky s Katarem. Podporuje podle nich terorismus

Svět

  8:13aktualizováno  11:01
MANÁMA - Bahrajn, Saúdská Arábie, Egypt, Jemen a Spojené arabské emiráty oznámily, že přerušují diplomatické styky s Katarem. S touto zemí Perského zálivu přerušily i letecké a námořní spojení. Jako důvod uvedly, že Katar podporuje teroristické organizace a destabilizuje bezpečnost v regionu. Katar uvedl, že k tomu země neměly důvod.

Katarský emír Hamad bin Khalifa Al Thani foto: Lidové noviny

Bahrajnská vláda v prohlášení svůj krok zdůvodnila mimo jiné tím, že Katar podporuje teroristické aktivity a financuje skupiny napojené na Írán. Bahrajnské úřady rovněž přerušily letecké a námořní spojení s Katarem a vyzvaly své občany v Kataru, aby ho do 14 dnů opustily. Podobné kroky oznámila i Saúdská Arábie, Egypt a Spojené arabské emiráty.

Bahrajnské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že stáhne své diplomaty z Kataru do 48 hodin. Vyzvalo rovněž katarské diplomaty, aby opustili do dvou dnů Bahrajn.

Jemenská vláda Katar obvinila, že spolupracuje s jejími nepřáteli z řad šíitských povstalců. „Praktiky Kataru, který spolupracuje s ozbrojenými povstalci podporovanými Íránem a podporuje extremistické skupiny, vyšly jasně najevo,“ konstatovala jemenská vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího ve svém prohlášení.

Katar uvedl, že země Perského zálivu, které s ním přerušily diplomatické vztahy, k tomu neměly legitimní důvod. Katar čelí lživé kampani, konstatovala podle agentury Reuters dnes katarská diplomacie. Podle vlády jde o „porušení katarské suverenity“. Občanům bylo slíbeno, že diplomatická krize nijak neovlivní jejich životy.

Katarský princ Sání nemá nárok na odškodné za vazbu, rozhodl soud

Některé arabské státy Katar dlouhodobě obviňují, že podporuje islamistické skupiny, jako například Muslimské bratrstvo. Stávající krize vznikla poté, co se v květnu na stránkách katarské oficiální tiskové agentury objevila kontroverzní prohlášení, která prý pronesl vládnoucí emír šajch Tamim bin Hamad bin Chalífa Sání. Ten údajně vyjádřil pochopení pro palestinské radikální hnutí Hamas a libanonské radikální hnutí Hizballáh a řekl, že Írán (největší regionální nepřítel Saúdské Arábie) je „islámská velmoc, kterou nelze ignorovat a ke které není rozumné se chovat nepřátelsky“. Katar následně oznámil, že stránky jeho tiskové agentury napadli hackeři.

USA: Krize kolem Kataru neovlivní boj proti terorismu

Země, kterých se diplomatický spor týká, hrají důležitou roli pro americkou armádu v jejím boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku. V Bahrajnu má základnu americká pátá flotila, která hlídkuje v mořích v oblasti Blízkého východu. V jejím rámci od loňského června operuje v Perském zálivu také letadlová loď George H. W. Bush.

Také Katar je blízkým spojencem USA v regionu, na tamní armádní základně působí 10 tisíc amerických vojáků.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson neočekává, že by rozhodnutí přerušit vztahy s Katarem ovlivnilo boj proti terorismu. Tillerson se tak vyjádřil na své návštěvě Austrálie. Stejný názor má také ministr obrany USA James Mattis.

„Neočekávám, že toto bude mít zásadní dopad - pokud to bude mít vůbec nějaký dopad - na jednotný boj proti terorismu v oblasti či ve světovém měřítku,“ řekl Tillerson novinářům v Sydney po setkání amerických a australských ministrů zahraničí a obrany. Šéf diplomacie Spojených států ale zároveň vyzval zainteresované země, aby spolu zahájily jednání a vyřešily své spory. USA jsou podle něj připraveny při řešení konfliktu pomoci.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.