Lidovky.cz

Retušované fotografie? Jen s varováním, rozhodla Francie. Bojuje tím proti anorexii

Svět

  6:00
PRAHA - Francie bojuje proti anorexii a dalším poruchám příjmu potravy. Jsou totiž druhou nejčastější příčinnou smrti u mladistvých ve věku od 15 do 24 let. Od 1. října tak musí každý marketingový produkt, při jehož tvorbě bylo použito retušování fotografií, obsahovat varovný text. Zároveň musí mít modelky osvědčení od lékaře, že jejich BMI je v pořádku a jsou zdravé.

Retušované snímky mohou být ve Francii publikovány jen s nápisem „retušovaná fotografie“. foto: Youtube.com/InformOverload

„Bude povinné viditelně doplnit fotografie vybrané ke komerčnímu použití o zmínku ‚retušovaná fotografie’, pokud pro zobrazení modelky byl využit program na změnu vizáže za účelem zjemnění, či retušování její siluety,“ stojí v zákoně, který prosadila francouzská vláda v květnu letošního roku.

Od 1. října tak musí každý obrázek použitý pro reklamu, který byl upraven například grafickým programem, který udělal modelku štíhlejší, či krásnější,  obsahovat toto sdělení. Pokud tak neučiní, bude autorovi reklamy hrozit pokuta nejméně 37 500 euro (974 632 korun), nebo 30 % z nákladů na reklamu.  A nařízení se týká plakátů, letáků, či internetových stránkách

Říkali mi, že prodají tři ženy týdně, tvrdí modelka, kterou nabízeli únosci v aukci

Měnění vizáže modelek a modelů se totiž ve Francii stalo důležitým problémem veřejného zdravotnictví.

Více než 600 tisíc mladistvých ve Francii totiž trpí poruchami příjmu potravy, z nichž ve čtyřiceti tisících případů jde o anorexii. Právě poruchy přijmu potravy jsou u lidí ve věku 15-24 let druhou nejčastější příčinou smrti po automobilových haváriích.

Podle Marisol Tourainové, bývalé ministryně zdravotnictví, která zákon připravila, zabrání nápis „propagaci nedosažitelných ideálů krásy a podpoří prevenci anorexie u mladých lidí.“

Obrázek není k dispozici

„Vystavování mladých lidí nereálným vyobrazením těl vede k pocitům vlastního nedocenění a nízkému sebevědomí, které může mít dopad na změnu životního stylu a poruchu příjmu potravy,“ dodala.

Země známá pro své modelky jako Camille Hurel, nebo Caroline de Maigret došla tak daleko, že přiměla americkou fotografickou agenturu Getty Image, aby zakázala „jakýkoli kreativní obsah zobrazující modelky, jejichž tvary těla byly retušovány tak, aby vypadaly tenčí nebo větší.“

Potvrzení od doktora

Podle nového zákona budou také muset modelky mít potvrzení od lékaře, že jejich Body Mass Index (poměr mezi výškou a váhou) dosahuje hodnot, které odpovídají  zdravému tělu. Potvrzení  se bude muset každé dva roky obnovovat a budou je muset mít i modelky z cizích zemí, pokud budou chtít pracovat ve Francii, uvedl deník La Libération

Světová zdravotnická organizace určuje hladinu BMI, která je považovaná za zdravou, na hodnotu 18,5. Podle této hranice se určuje i francouzský zákon. 

Francie není prvním státem, který k podobnému řešení s problémy příjmu potravy přistoupil.  Podobné nařízení platí už i v Izraeli. 

Francie bere problémy se stravováním vážně a již několik let platí také v zemi nařízení, že po každé reklamě na potravinářský produkt musí zaznít v médiích, některé ze čtyř doporučení, jako například: „Pro své zdraví, jezte alespoň pět kusů ovoce a zeleniny denně,“ nebo „Pro své zdraví, pravidelně sportujte.“ 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.