Lidovky.cz

V Pásmu Gazy vypukly masové protesty, zemřelo 15 Palestinců. Přes 1400 jich je zraněných

Svět

  22:29aktualizováno  22:33
GAZA - V Pásmu Gazy na hranicích s Izraelem v pátek vypukly masové protesty, při nichž podle místních úřadů zabila izraelská armáda 15 Palestinců; přes 1400 dalších lidí bylo zraněno. Protestů se účastnilo na 30 000 lidí, z nichž někteří házeli kameny na izraelské vojáky a zapalovali pneumatiky. Asi tisíc Palestinců v pátek protestovalo i na Západním břehu Jordánu. Kvůli protestům, které jsou podle agentury Reuters jedny z největších za několik let, požádal Kuvajt o jednání Rady bezpečnosti OSN.

Palestinští demonstrující evakuují raněnou mládež. foto: ČTK

Protesty organizuje několik skupin z Pásma Gazy, v čele s radikálním hnutím Hamás, které tuto oblast ovládá. Cílem akce, naplánované až do poloviny května, je návrat Palestinců na nyní izraelská území. „Před sedmdesáti lety jsme odtamtud odešli a teď jsme se rozhodli vrátit do naší země,“ řekl agentuře AFP šéf skupiny Islámský džihád Chálid Batš, jeden z organizátorů akcí. Měl na mysli rok 1948, kdy na části někdejší Palestiny vznikl stát Izrael. Podle plánu OSN měly tehdy vzniknout v Palestině dva státy - židovský a arabský.

Arabské státy ale s plánem OSN nesouhlasily a okamžitě po vzniku Izraele vypukla první arabsko-izraelská válka. Arabské země kritizovaly mimo jiné velikost židovského státu a poukazovaly na to, že množství Arabů se tam stane minoritou. Po válce, která skončila v roce 1949, rozšířil židovský stát své území z OSN stanovených 56 procent na 77 procent Palestiny. Z Izraele tehdy uprchly statisíce arabských obyvatel.

Podle Ismáíla Haníji, vůdce radikálního hnutí Hamás, mají být nynější protesty i vzkazem americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že se Palestinci nevzdají svého práva na Jeruzalém a Palestinu.

Izraelští vojáci zasahují proti protestům slzným plynem.
Palestinci utíkají před slzným plynem. Protesty Palestinců na hranici Pásma...

Jako první v Pásmu Gazy dnes zemřel farmář, jehož ráno na poli zabila izraelská tanková střela. Podle některých zdrojů se údajně chystal nastražit u hranic výbušninu. Podle ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy přišel farmář o život poblíž města Chán Júnis.

Už během předchozích dnů si Palestinci v Pásmu Gazy postavili stany u hranic s Izraelem a dnes zahájili protest nazvaný „Pochod za návrat“. Hned ráno zněly z mešit v Gaze výzvy Palestincům, aby se k protestům připojili. Autobusy svážely lidi k hranicím s Izraelem, kde na pěti místech vyrostly stanové tábory několik stovek metrů od bezpečnostního plotu.

Protesty začaly jako demonstrace vsedě, ale brzy se vymkly kontrole. Palestinci začali zapalovat pneumatiky a házet kameny na izraelské vojáky. Protesty jsou plánované na více než šest týdnů a měly by podle plánu vyvrcholit v polovině května, v den výročí vzniku státu Izrael.

Kvůli očekávanému násilí izraelská armáda na hranici vyslala posily, podle deníku The Times of Israel tam poslala i přes 100 odstřelovačů.

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes varoval, že každý, kdo se z Gazy přiblíží k bezpečnostnímu pásu na hranici s Izraelem riskuje život. „Radím obyvatelům Gazy, aby se neúčastnili provokací,“ řekl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.