Lidovky.cz

Bombový útočník z Floridy měl seznam další stovky cílů. Další nálože možná putují poštou

Svět

  6:00
MIAMI/ PRAHA - Floriďan Cesar Sayoc si vedl seznam více než stovky lidí, které chtěl zasáhnout. Muž je obviněný ze zaslání více než čtrnácti trubkových bomb prominentním členům Demokratické strany a také kritikům prezidenta Trumpa včetně televizní stanice CNN.

Podezřelý Cesar Altieri Sayoc. foto: ČTK

Podle deníku Washington Post nalezli vyšetřovatelé FBI seznam osob, na které měl Sayoc spadeno, a okamžitě kontaktovali všechny z nich, aby byli dostatečně opatrní při manipulaci se zásilkami.

Na soupisu osobností se vyskytovaly celebrity či důležití lidé z oblasti médií, podobně jako tomu bylo v minulých případech, uvedli pracovníci Federálního vyšetřovacího úřadu pro média. Posledním cílem Sayocových balíčků byla centrála televize CNN, kam pošta bombu doručila až tři dny poté, co byl útočník policií zadržen. 

Sayocův vůz
Okna Sayocovy dodávky.

Sayoca dopadli vyšetřovatelé ve městě Plantation na jihu Floridy díky stopám DNA, které zanechal na dvou zařízeních a otiskům prstů na jedné z obálek. Podle policie muž odeslal více než 15 zásilek. Vyšetřovatelé proto varovali, že je více než pravděpodobné, že pošta několik balíčků s trubkovými bombami teprve doručí.

Sayoc byl v pondělí předveden před federální soud v Miami. Podle médií vystupoval klidně. Před soudce předstoupil ve světle hnědém vězeňském úboru a své jméno přednesl chraplavým hlasem. Útočník byl obviněn z pěti trestných činů a hrozí mu až 48 let vězení. Před soudem se objeví opět v pátek. Do té doby zůstane ve vazbě.

Neznámý pachatel poslal miliardáři Sorosovi bombu. Případ vyšetřuje FBI

Balíčky obsahující výbušné zařízení v podobě podomácku vyrobené trubkové bomby v minulých dnech dorazily například na adresy exprezidenta Baracka Obamy, bývalého viceprezidenta Joea Bidena, neúspěšné demokratické kandidátky na prezidenta Hillary Clintonové či bývalého ministra spravedlnosti v Obamově vládě Erika Holdera. První výbušné zařízení bylo nalezeno u miliardáře George Sorose.

Podle šéfa FBI Chrise Wraye byla hrozba, kterou zásilky představovaly, reálná, ačkoli odborníci dál analyzují, zda bomby byly funkční. V konzervativních médiích se totiž objevily názory, že celou akci uspořádali Demokraté, aby dotlačili co největší počet lidí k volebním urnám. Ve Spojených státech se totiž příští úterý konají volby do Senátu a Sněmovny reprezentantů.

Podle deníku The Washington Post byl Sayoc členem Republikánské strany a v minulosti byl mnohokrát zatčen. V roce 2002 to bylo kvůli vyhrožování bombovým útokem. Žil v dodávce a živil se prý jako vyhazovač a občasný diskžokej. Zkoušel prý prorazit i jako striptér.

Agentura AP napsala, že podle dostupných záznamů se Sayoc narodil v New Yorku a studoval vysokou školu ve státě Severní Karolína. V roce 2012 prý vyhlásil osobní bankrot kvůli dluhům přesahujícím 20 tisíc dolarů (přes 450 tisíc korun).

„Dlužník, bydlí s matkou, nevlastní žádný nábytek,“ citovala AP ze záznamu Sayocova právníka o jeho ekonomické situaci.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.