Lidovky.cz

Plán B do tří dnů. Britští poslanci řeší případné zamítnutí brexitové dohody

Svět

  15:33aktualizováno  19:29
Londýn - Britští poslanci ve středu schválili dodatek ukládající vládě, aby v případě zamítnutí brexitové dohody v Dolní sněmovně příští týden představila v parlamentu svůj náhradní plán už do tří zasedacích dnů místo původně plánovaných 21 kalendářních. Dodatek, se kterým podle agentury Reuters přišli proevropští poslanci z vládní Konzervativní strany i opoziční labouristé, znamená pro premiérku Theresu Mayovou další výraznou komplikaci. Vláda navíc podpořila ve středu změnu svého vlastního brexitového plánu dalším dodatkem, který by umožnil poslancům hlasovat proti aktivaci sporné irské pojistky.

Britský parlament foto: Shutterstock

Poslanci budou o dohodě o odchodu Spojeného království z Evropské unie hlasovat 15. ledna. Toto hlasování vláda kvůli očekávané porážce už jednou odložila a očekává se, že poslanci brexitový plán Mayové dojednaný s Bruselem nepodpoří ani příští týden.

Do hlasování o brexitu zbývá 10 dní. V sázce je demokracie a živobytí voličů, míní Mayová

Lhůta, během níž měla vláda poslancům v případě zamítnutí dohody předložit různé alternativy, činila podle zákona o odchodu z EU 21 kalendářních dní. Během následujících sedmi zasedacích dnů by musel kabinet umožnit parlamentu o svém plánu B hlasovat. S čím by vláda premiérky Mayové přišla, ale není jasné. Možnosti jsou různé, od takzvaného neřízeného brexitu, tedy brexitu bez dohody, přes vyhlášení předčasných voleb až po předložení nové verze dohody parlamentu.

Podle listu The Guardian se předpokládalo, že Mayová by tak jako tak nevyužila třítýdenní lhůty a své představy o dalším vývoji by představila relativně brzy po zamítnutí dohody. Zároveň by se ale zřejmě podle levicového listu snažila oddálit hlasování o navržené alternativě, aby mohla kupříkladu vyjednat další ústupky s představiteli EU.

Pro dodatek hlasovalo ve středu 308 poslanců, proti se vyslovilo 297. Na základě dodatku by nyní měla vláda představit plán B parlamentu během tří zasedacích dnů. Vzhledem k tomu, že parlament obyčejně v pátek nezasedá, vypršela by podle The Guardian lhůta v pondělí 21. ledna.

Opoziční labouristé uvedli, že pokud parlament v úterý brexitovou dohodu odmítne, předloží okamžitě návrh na vyslovení nedůvěry vládě premiérky Mayové.

Porážku vláda premiérky Mayové utrpěla ve středu těsně před zahájením pětidenní debaty o brexitu, na jejímž závěru by měla Dolní sněmovna hlasovat o dohodě vyjednané v Bruselu.

Ministr pro brexit Stephen Barclay poslancům v rámci debaty řekl, že kabinet podpoří poslanecký návrh dodatku k brexitovému plánu, který by dal parlamentu možnost hlasovat proti aktivaci sporné irské pojistky z dohody mezi Británií a EU. Pojistka má zabránit zavedení přísného režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou. 

Agentura Reuters upozornila, že se návrh dodatku objevil již v prosinci a tehdy se nezdálo, že by jej poslanci vystupující proti brexitové dohodě považovali za dostatečný ústupek, aby dohodu podpořili. Nelze tak očekávat, že dodatek změní směr brexitové debaty, dodala agentura.

Irská pojistka je jedním z hlavních sporných bodů dohody mezi Londýnem a Bruselem. Dodatek, který se chystá vláda podpořit, by podle Reuters dal větší pravomoci parlamentu, nevyvázal by ale Británii z jejího závazku zabránit zavedení přísného režimu na irské hranici. Hodnota dodatku by tak v případě jeho přijetí byla spíše symbolická.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.