Lidovky.cz

Na hotel v Nairobi zaútočili teroristé z hnutí Šabáb, v budově explodovalo auto s výbušninami

Svět

  16:37aktualizováno  16. ledna 10:01
Nairobi - Na luxusní hotel v keňském hlavním městě Nairobi v úterý zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb. Z hotelu se ozval výbuch auta naloženého výbušninami a následně sporadická střelba. Nová střelba a výbuchy byly slyšet ve středu ráno při evakuaci luxusního areálu. Keňský prezident Uhuru Kenyatta však poté oznámil, že útok skončil. Podle něho si vyžádal 14 obětí. Šabáb ale hovoří o více než 40 mrtvých. Stanice BBC s odkazem na zdroj z Červeného kříže hovoří o 24 obětech.

Na hotel v keňském Nairobi zaútočili ozbrojenci z islamistického hnutí Šabáb. foto: Reuters

Operace skončila ve středu v 09:30 místního času (07:30 SEČ), řekl prezident. „Bezpečnostní operace skončila, všichni teroristé byli zabiti. Potvrzujeme ztrátu 14 životů, další lidé jsou zraněni,“ oznámil prezident a dodal, že evakuováno bylo 700 lidí. Zdůraznil, že Keňa je právní stát a že bude stíhat všechny, kdo se podíleli na plánování útoku. Podle něj jsou v chodu stále další bezpečnostní akce. „Všem návštěvníkům i Keňanům (sděluji): V Keni jste v bezpečí,“ prohlásil Kenyatta.

Mezi oběťmi je jeden americký občan a dva Britové. Evakuovat se brzy ráno podařilo 50 lidí, ale podle keňského tisku může být v komplexu stále mnoho osob.

Výbuch nálože v autě

Kromě hotelu se v rozsáhlém nairobském komplexu známém jako DusitD2 nachází rovněž banky, kanceláře, restaurace a bary. Koordinovaný útok začal výbuchem nálože v autě poblíž tří vozidel na parkovišti před bankou. Následně se sebevražedný atentátník odpálil v hotelové lobby a útočníci přicházející z vyšších pater budovy začali střílet po prchajících hostech. 

Po osmi hodinách od první exploze do budovy vnikla speciální policejní jednotka, která měla zneškodnit útočníky, jež se zde pravděpodobně ukryli. Podle agentury Reuters se však z budovy stále ozývá střelba, více než 12 hodin po první střelbě.

V nairobských nemocnicích ošetřili 30 lidí, kteří při útoku utrpěli zranění.

V místě byla slyšet střelba ve středu kolem 08:00 místního času (06:00 SEČ), tedy více než 12 hodin poté, co útok Šabábu začal. V tu chvíli bylo údajně asi 150 osob odváděno z jedné z budov, kde předtím nalezly útočiště. Jeden ze záchranářů uvedl, že mnoho dalších lidí ještě zůstávalo uvnitř.

Není jasné to, kolik útočníků se na akci podílelo. Svědci uvedli, že v hotelu zahlédli nejméně čtyři střelce.

Podle dosavadních informací jsou útočníci stále v budově.
V blízkém okolí objektu probíhá evakuace.

Podle nejmenovaného somálského diplomata se v době útoku v hotelu nacházeli somálští vládní představitelé, kteří zde měli mít jednání. 

Obrněná vozidla, sanitky, bezpečnostní složky i hasiči spěchají na scénu za doprovodu sirén. Policisté odvedli do bezpečí velkou skupinu žen, další lidé se schovávají za kašnami či dalšími přirozenými zábranami. Ve vzduchu létají vrtulníky. Dohořívají zbytky vozidla, které explodovalo u vjezdu do hotelu. Neuniformovaní příslušníci policie se zbraněmi v rukou se připravují vstoupit na scénu.

K útoku se přihlásilo hnutí Šabáb

K činu se přihlásilo somálské militantní islamistické hnutí Šabáb. „Stojíme za útokem v Nairobi. Akce pokračuje“, uvedl mluvčí vojenských operací této organizace Abdiasis Abu Musab. Útok na první pohled připomíná napadení obchodního domu Wetsgate Mall v Nairobi, který se odehrál v roce 2013. Extremisté z Šabábu tehdy vtrhli do luxusního nákupního centra, kde rozhazovali granáty. Útok, který si vyžádal 67 mrtvých, skončil až po několikadenním obléhání policejními silami. Šabáb v Keni útočil i v roce 2015, kdy masakr na univerzitě ve městě Garissa na východě země nepřežilo 148 lidí.

Šabáb ovládal 80 procent Somálska. Prosazuje právo šaría nebo bičování

Útok na hotelový komplex DusitD2 se odehrává den poté, kdy keňský soud zahájil proces se třemi muži na základě podezření, že byli zapojeni do napadení nákupního centra v roce 2013.

Hnutí Šabáb je napojeno na teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a zavedení islámského práva šaría v Somálsku. Organizace má v současnosti na svědomí nejvíce krvavých teroristických útoků ze všech džihádistických skupin v Africe. Odhaduje se, že v řadách Šabábu bojuje několik tisíc mužů. Hnutí ohrožuje i sousední Keňu, které se mstí za vyslání jejích vojsk do Somálska v roce 2011.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.