Lidovky.cz

Kuciakovi vrazi jsou i rok od činu stále v mlze. Vyšetřovatelé se prý ale blíží k cíli

Svět

  5:00
Bratislava/Praha - Vyšetřovatelé úkladné vraždy slovenského novináře původně slibovali, že na její první výročí oznámí veřejnosti, kdo stál v jejím pozadí a kdo si ji objednal. Nedávno připustili, že to nestihnou, ale že prý jsou velmi blízko cíli.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová. foto: FSV UK

Je to přesně rok, co byli zavražděni slovenský investigativní novinář, 28letý Ján Kuciak, a jeho stejně stará snoubenka Martina Kušnírová.

Tehdejší zločin, který se stále ještě vyšetřuje a všechny jeho okolnosti a souvislosti dodnes nejsou známé, svého času vyvolal masové protesty v řadě slovenských měst. Pod jejich tlakem nakonec odstoupil tehdejší ministr vnitra Robert Kaliňák. Krátce poté ho následoval i samotný premiér Robert Fico, jehož v čele vlády vystřídal Peter Pellegrini.

Lidé zapalují svíčky, vážou stužky na plot ambasády a u fotografií zavražděného...
Pozůstalí na Kuciakově pohřbu.

Kuciak, který pracoval jako datový novinář pro server Aktuality.sk, se ve svých textech zabýval propojením mezi organizovaným zločinem a politikou na Slovensku. Mnozí z kontroverzních podnikatelů, o nichž sbíral podklady a psal, byli považování za blízké nejsilnější vládní straně na Slovensku Směr – sociální demokracie Roberta Fica.

Ve svém posledním textu, který zůstal nedokončený a jejž po novinářově vraždě uveřejnila řada médií, se věnoval Kuciak mimo jiné aktivitám italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří měli mít vazbu na italskou mafii.

Jeden z těchto podnikatelů měl kontakty na blízké spolupracovníky tehdejšího premiéra.

Vlastní vyšetřování vraždy novináře a jeho partnerky vrhlo stín i na práci slovenské policie. Některá média totiž informovala, že Kuciakovo jméno mělo být několik měsíců před jeho smrtí prověřováno v policejních databázích, což se mělo údajně stát na přímý pokyn tehdejšího policejního prezidenta Tibora Gašpara. Ten ovšem později popřel, že by kdy takovýto příkaz vydal.

Nesrovnalosti doprovázelo také ošetřování místa činu, poté co byla nalezena obě těla. Otec Jána Kuciaka v rozhovoru, který poskytl v předvečer výročí vraždy svého syna některým médiím, kritizoval skutečnost, že namísto soudního lékaře byl nejprve povolán patolog, který přednáší histologii. Již předtím se řada expertů pozastavovala nad tím, že některé stopy tak byly nenávratně ztraceny.

Plán vraždy do nejmenších detailů

S odstupem roku je také zřejmé, že pachatelé plánovali vraždu do nejmenších detailů. Místo jejich bydliště navštívili až sedmkrát a podrobně obhlíželi okolí domu ve Velké Mači nedaleko Trnavy, kde Kuciak a jeho snoubenka bydleli. Pachatelé také měli speciálně preparovat náboje, aby byl výstřel tišší.

Co říkal podnikatel Kočner zavražděnému Kuciakovi? Začnu se vám osobně věnovat. Jste zlý člověk, zní na nahrávce

Policie loni obvinila z vraždy čtyři osoby, mezi nimi i střelce a jednu z objednavatelů Alenu Zsuzsovou. Objednavatel podle dřívějšího sdělení prokuratury zaplatil za vraždu nejméně 70 tisíc eur (zhruba 1,8 milionu korun). Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár nedávno prohlásil v televizní debatě, že vyšetřovatelé jsou možná blízko k objednavatelům novinářovy vraždy. Podle nepotvrzených zpráv ji mohl objednat podnikatel Marian Kočner, který je ve vazbě kvůli jiné kauze a Kuciakovi vyhrožoval.

Při vyšetřování vyšlo najevo, že obvinění připravovali vraždu exministra vnitra a spravedlnosti Daniela Lipšice, náměstka generálního prokurátora Petera Šufliarského a elitního prokurátora Maroše Žilinky. Vyšetřování přípravy těchto vražd bylo odebráno vyšetřovacímu týmu Kuciakovy vraždy a přiděleno inspekci ministerstva vnitra.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.