Lidovky.cz

Německo zruší daň, kterou financovali sjednocení. Západní Němci už nebudou platit solidární přirážku

Svět

  15:00
Berlín - Několikaprocentní přirážku k dani z příjmů fyzických i právnických osob musela odvádět většina občanů bývalého západního Německa po sjednocení země v roce 1990. Cílem přirážky, jež aktuálně činí 5,5 procenta, bylo financovat rozvoj nových spolkových zemí, a přispět tak k postupnému vyrovnání rozdílů mezi oběma částmi kdysi rozděleného státu.

Německý ministr financí Olaf Scholz (SPD) s kancléřkou Angelou Merkelovou. foto: Reuters

O úplném nebo alespoň částečném zrušení solidární přirážky se diskutovalo již řadu let, a to s odůvodněním, že nové spolkové země ji už nepotřebují. „Náklady na sjednocení jsou z velké části uhrazeny,“ uvedl k tomu včera německý sociálnědemokratický ministr financí Olaf Scholz.

Počínaje rokem 2021 tak odpadne povinnost platit solidární daň pro 90 procent daňových poplatníků. Pro zbývajících 6,5 procenta občanů bude přirážka k dani z příjmů postupně klesat, zatímco pro 3,5 procenta nejbohatších Němců zůstane zachována v plné výši.

V loňském roce vynesla solidární daň do německého rozpočtu necelých 19 miliard eur. Do budoucna se počítá s tím, že rozpočet bude kvůli zrušení přirážky chudší o deset až 12 miliard eur ročně.

Návrhů, jakým způsobem odbourat solidární daň, se ve vládě kancléřky Angely Merkelové sešlo několik. Kabinet dal nakonec přednost verzi ministra financí. Křesťanští demokraté naopak navrhovali, aby byla přirážka k dani z příjmů úplně zrušena nejpozději v roce 2026, potom ale i pro nejbohatší Němce.

Body v boji o vedení SPD?

Pro Scholze představuje dohoda týkající se solidární daně významný úspěch i z jiného důvodu.

Kancléřka Merkelová poděkovala Maďarsku za jeho přínos k německé jednotě

Koncem minulého týdne totiž oznámil úmysl kandidovat na předsedu sociálních demokratů (SPD). Nová úprava solidární daně, která se nově promění fakticky na mimořádnou daň pro nejbohatší občany, mu proto může přijít vhod.

Vyšší zdanění nejbohatších částí společnosti v podobě jakési „milionářské daně“ dlouhodobě prosazuje levicové křídlo SPD, jehož členové veřejně navrhují i možnost znárodnit velké koncerny nebo například developerské společnosti.

Scholz, který jde do souboje o vedení strany v tandemu s málo známou braniborskou poslankyní Klarou Geywitzovou, měl dosud u vlivné vnitrostranické levice malou podporu. Mnozí z jejích členů mu vyčítali, že údajně působí příliš technokraticky a jde na ruku kancléřce Merkelové, případně hájí zájmy velkých německých firem.

Oficiální lhůta, do níž je možné přihlásit kandidaturu na pozici předsedy strany, skončí 1. září. S výjimkou Scholze většina nejvyšších a prominentních představitelů strany kandidovat odmítla. Mnozí tak učinili s odůvodněním, že k překonání krize, v níž se SPD řadu měsíců nachází, je zapotřebí někoho, kdo dosud stál mimo nejvyšší vedení.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.