Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Amatérský historik tvrdí, že objevil neznámý úsek původní Berlínské zdi

Magazín

  6:48
BERLÍN - Amatérský historik Christian Bormann tvrdí, že objevil pravděpodobně dosud neznámý úsek Berlínské zdi, která kdysi oddělovala západní a východní část německé metropole a byla symbolem studené války. Informovala o tom agentura DPA.

Zeď už není šedá, pokrývají ji grafitti. foto: Michal Šula, MAFRA

Bormann říká, že v lesíku ve čtvrti Pankow na severním okraji Berlína našel 80 metrů dlouhý úsek zdi, který je zřejmě posledním existujícím kusem původní bariéry obepínající někdejší Západní Berlín. Narazil na něj prý už před 18 lety, ale úřady o tom informoval teprve tento týden veden obavou, že by nepříznivé počasí mohlo způsobit zkázu této historické zajímavosti.

berlínská zeď

Berlínská zeď patřila k nejpřísněji střeženým liniím studené války a lidem, kteří přes ni prchali na Západ, hrozila smrt. Podle dosud zdokumentovaných případů bylo při těchto pokusech zabito 140 lidí.

Úřady podle 37letého muže zpočátku zprávě o nálezu nevěřily. Nicméně Gesine Beutinová z Památníku Berlínské zdi DPA řekla, že Bormann skutečně kus původní zdi možná objevil. Pokud se to potvrdí, pak to podle ní bude „historický okamžik“ a celý prostor bude nutné vzít pod ochranu.

Berlínská zeď německou metropoli rozdělovala v letech 1961 až 1989. Západní část zůstala pod správou západních spojenců, zatímco východní se stala hlavním městem Německé demokratické republiky. Po dominovém zhroucení komunistických režimů ve státech střední a východní Evropy a opětovném sjednocení Německa v roce 1990 byla zeď stržena. Na svém místě zůstalo jen několik kusů, které slouží jako památníky.

Před padesáti lety rozdělila Berlín zeď.
Berlínská zeď (ilustrační foto).
Autor:

AURES Holdings a.s.
Pracovník podpory prodeje Brno

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 34 000 - 34 000 Kč