Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Amatérský historik tvrdí, že objevil neznámý úsek původní Berlínské zdi

Zeď už není šedá, pokrývají ji grafitti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeď už není šedá, pokrývají ji grafitti. | foto: Michal Šula, MAFRA

BERLÍN Amatérský historik Christian Bormann tvrdí, že objevil pravděpodobně dosud neznámý úsek Berlínské zdi, která kdysi oddělovala západní a východní část německé metropole a byla symbolem studené války. Informovala o tom agentura DPA.

Bormann říká, že v lesíku ve čtvrti Pankow na severním okraji Berlína našel 80 metrů dlouhý úsek zdi, který je zřejmě posledním existujícím kusem původní bariéry obepínající někdejší Západní Berlín. Narazil na něj prý už před 18 lety, ale úřady o tom informoval teprve tento týden veden obavou, že by nepříznivé počasí mohlo způsobit zkázu této historické zajímavosti.

berlínská zeď

Berlínská zeď patřila k nejpřísněji střeženým liniím studené války a lidem, kteří přes ni prchali na Západ, hrozila smrt. Podle dosud zdokumentovaných případů bylo při těchto pokusech zabito 140 lidí.

Úřady podle 37letého muže zpočátku zprávě o nálezu nevěřily. Nicméně Gesine Beutinová z Památníku Berlínské zdi DPA řekla, že Bormann skutečně kus původní zdi možná objevil. Pokud se to potvrdí, pak to podle ní bude „historický okamžik“ a celý prostor bude nutné vzít pod ochranu.

Berlínská zeď německou metropoli rozdělovala v letech 1961 až 1989. Západní část zůstala pod správou západních spojenců, zatímco východní se stala hlavním městem Německé demokratické republiky. Po dominovém zhroucení komunistických režimů ve státech střední a východní Evropy a opětovném sjednocení Německa v roce 1990 byla zeď stržena. Na svém místě zůstalo jen několik kusů, které slouží jako památníky.

Před padesáti lety rozdělila Berlín zeď.
Berlínská zeď (ilustrační foto).
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....