Lidovky.cz

Svět

Marocký soud poslal novinářku kvůli nelegální interrupci na rok do vězení

Budova soudu, kde obvinili novinářku z údajné interrupce. foto: Reuters

Rabat - Marocký soud v pondělí poslal na rok do vězení novinářku Hadžar Rajsúníovou obviněnou z toho, že otěhotněla mimo manželský svazek a podstoupila nelegální interrupci. Osmadvacetiletá žena, která je ve vězení od 31. srpna, podstoupení zákroku odmítá. Navíc uvedla, že se svým súdánským partnerem jsou manželé.
  21:52

Případ vyvolal velkou pozornost jak mezi novináři tak i mezi lidskoprávními organizacemi, napsala agentura AP. Právníci držené novinářky již uvedli, že se odvolají.

Saúdskoarabský princ připustil odpovědnost za vraždu novináře Chášukdžího. Tělo se dosud nenašlo

Soud poslal na rok do vězení i partnera marocké novinářky. Lékař obviněný z provedení interrupce dostal dva roky vězení a další dva roky po propuštění nesmí provozovat svou lékařskou praxi.

Jak Rajsúníová uvedla, během zadržení se jí při výslechu vyptávali zejména na její práci novinářky, na její kolegy v deníku Achbár al-Júm a členy rodiny. Zatčení novinářky vyvolalo po celé zemi vlnu protestů za legalizaci interrupcí. Mnoho z demonstrantů případ Rajsúníové označilo za „velkou ránu“ pro pokrok v oblasti ženských práv v Maroku. Ještě před pondělním verdiktem soud v Rabatu dvakrát zamítl žádost o dočasné propuštění novinářky.

Interrupce, stejně jako předmanželský sex jsou v Maroku nelegální. Rajsúníová ale tvrdí, že kliniku navštívila kvůli „urgentnímu zákroku“, konkrétně vnitřnímu krvácení, nikoli kvůli interrupci. To potvrdila i její gynekoložka.

Deník Achbár al-Júm, pro který pracuje, je kritický k vedení země. Rodina marocké novinářky již obvinila úřady, že její zadržení je politicky motivované. Organizace Amnesty International vyzvala k okamžitému propuštění vězněné ženy.

Okamura se musí omluvit. Novináře nazval ‚mediální žumpou‘ a spojil je se Sorosem

Oficiální statistiky neexistují, ale odhaduje se, že denně se v Maroku tajně provede 600 až 800 interrupcí, někdy v katastrofálních hygienických podmínkách. Nechtěná těhotenství spolu s fenoménem svobodných matek vedou k opouštění dětí. Nevládní organizace tvrdí, že denně je v Maroku opuštěno až 150 dětí. Ty narozené mimo manželství jsou z hlediska zákona nelegitimní.

Jak uvedla agentura AFP, v Maroku loni stanuly před soudem tisíce lidí kvůli předmanželskému sexu, 170 osob kvůli homosexualitě a 73 osob kvůli podstoupení nelegální interrupce.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.