Lidovky.cz

Svět

Rozpadne se Británie? Skotsko se domáhá referenda a jako reálnější se jeví i sjednocení Irska

Skotská první ministryně a předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová s ohledem na výsledek prohlásila, že Skotsko musí mít právo na další referendum o své nezávislosti na Spojeném království. foto: Reuters

Analýza
LONDÝN/PRAHA - Spojené království Anglie a Walesu. Předpoklad, že právě tak by se v dohledné době mohl nazývat státní útvar rozkládající se dnes na Britských ostrovech, už nezní po čtvrtečních volbách jako fantasmagorie. Jde o posun, který si protagonisté referenda o brexitu, proběhlého v červnu 2016, docela určitě nepředstavovali.
  5:00

Dlouhodobé pnutí na „periferiích“ dnešního Spojeného království totiž získalo nový impulz. Ve Skotsku (5,5 milionu obyvatel) získala separatistická Skotská národní strana (SNP) pod vedením Nicoly Sturgeonové 48 z celkem 59 parlamentních křesel, které mají Skotové v londýnském parlamentu přiděleny. 

Chceme brexit, rozhodli Britové. Konzervativci drtivě vyhráli, labouristé mají nejhorší výsledek od roku 1935

To je nejen suverénní vítězství, ale ve srovnání s předchozími volbami také posílení o vysokých 13 křesel. SNP tedy bude mít silný mandát k tomu, aby po konzervativní vládě požadovala další referendum o nezávislosti, což Sturgeonová ihned po vyhlášení volebních výsledků potvrdila.

Jedno referendum o nezávislosti Skotska již relativně nedávno, v září 2014, proběhlo. Výsledkem bylo přesvědčivé vítězství zastánců setrvání ve Spojeném království, a to poměrem 55:45. Jenže tehdy se hlasovalo ve zcela odlišné situaci: žádný brexit nebyl na obzoru.

Ve Skotsku hlasovalo v referendu 62 procent Skotů pro setrvání Británie v EU.
Výsledek prvního odhadu promítaný na Broadcasting Housev Londýně.

O necelé dva roky později, v referendu o setrvání Spojeného království v Evropské unii, hlasovala jasná většina Skotů (přes 62 procent) proti brexitu. Jenže to nestačilo, hlasy z Anglie zvrátily výsledek pro brexit a Spojené království nyní, po třech a půl letech odchází z EU – proti vůli většiny skotské populace. Tento fakt jistě stojí v pozadí posunu, ke kterému během posledních let došlo v názoru na skotskou samostatnost: průzkumy veřejného mínění ukazují, že tábory pro samostatnost a proti ní jsou nyní vyrovnané.

„V roce 2021 budou ve Skotsku parlamentní volby. Pokud v těchto volbách zvítězí Skotská národní strana, která referendum požaduje, pak bude pro Johnsona velice těžké odolávat,“ uvedl pro LN politolog Alan Convery z University of Edinburgh a nastínil také modely volebního chování skotských obyvatel. „Lidé ve Skotsku se dělí prakticky do čtyř skupin: 1) chci nezávislost, ale ne brexit; 2) chci nezávislost i brexit; 3) nechci nezávislost, ale chci brexit; a 4) nechci nezávislost, ani brexit,“ popsal profesor Convery.

Irští nacionalisté na koni

Jiná situace panuje v Severním Irsku (1,9 milionu obyvatel). Nevelké území, které je technicky součástí Spojeného království od roku 1801, se v průběhu brexitových jednání stalo nechtěně jedním z největších „oříšků“. Jak britští, tak eurounijní vyjednavači se totiž za každou cenu snažili zabránit obnovení nepropustné hranice mezi Severním Irskem a samostatnou Irskou republikou (ta bude po brexitu vnější hranicí EU) a přitom zachovat celní integritu Spojeného království.

Nepřijatelný lídr, nevěrohodný program, volební katastrofa labouristů je výsledkem více faktorů, říká expert

Výsledkem je „kočkopes“, jehož praktické fungování od 1. února příštího roku je ve hvězdách – mnozí obyvatelé Severního Irska mají obavu, že v Irském moři (tedy mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království) de facto vznikne nová celní hranice, což zhorší postavení regionu.

V tomto kontextu lze číst i výsledky hlasování v severoirských volebních obvodech. Poprvé se totiž stalo, že strany usilující o sjednocení Irska na čele se Sinn Féin získaly navrch nad loyalisty. Byť jde o těsnou převahu v poměru 9:8, zastánce jednotného Irska to nepochybně povzbudí.

Jde o velmi citlivou otázku, protože sektářské násilí mezi odpůrci a zastánci sjednocení Irska, respektive mezi protestanty a katolíky si od konce 60. let do konce 20. století vyžádalo přes tři tisíce mrtvých a rány nejsou zdaleka zaceleny ani dnes. I proto byli politici včera ve vyjádřeních směrem k irské otázce zdrženliví a premiér Irské republiky Leo Varadkar pouze prohlásil, že je rád, že britské volby „nepřinesly pat bez jasné většiny v parlamentu“.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.