Lidovky.cz

Kvůli koronaviru již v Číně zemřelo 82 lidí. První úmrtí hlásí více než 20milionová metropole Peking

Svět

  7:26aktualizováno  18:21
Peking - Nejméně 82 mrtvých a více než 2800 nakažených má na svědomí nový typ koronaviru, který se šíří z čínského města Wu-chan. První případ úmrtí na nákazu v pondělí potvrdily úřady z mnohamilionové čínské metropole Pekingu. Kvůli rostoucímu počtu nových případů zesilují státy po celém světě opatření proti šíření viru. V ČR se výskyt nákazy zatím nepotvrdil, lékaři na Moravě však prověřují tři nemocné, kteří se nedávno vrátili z Číny.

Mapa výskytu koronaviru k 26. 1. 2020 foto: Reprofoto

Zdravotnická komise v pondělí ráno informovala o 769 nových potvrzených případech nákazy za posledních 24 hodin. Dalších více než 30 000 lidí, kteří přišlo do kontaktu s pravděpodobnými nakaženými, zdravotníci sledují. Vláda rovněž potvrdila pět případů nákazy v Hongkongu a dva případy v Macau. Nový koronavirus se rovněž objevil v Thajsku, na Tchaj-wanu, v Japonsku, v Jižní Koreji, ve Vietnamu, v Singapuru, v Malajsii, v Nepálu, v USA, ve Francii, v Kanadě a v Austrálii.

Český student ve Wu-chanu: Všichni to podcenili. Kvůli rodině bych chtěl zpět domů

Americký konzulát ve Wu-chanu má v plánu v úterý evakuovat své zaměstnance a některé další americké občany na palubě charterového letounu. Podobné opatření má v plánu Japonsko a rovněž i francouzská vláda již oznámila, že odveze z Wu-chanu stovky svých občanů. Ti Francouzi, kteří budou chtít oblast opustit, mohou využít přímého letu v polovině týdne, poté budou 14 dní v karanténě, uvedla francouzská ministryně zdravotnictví.

Pracovník v ochranném obleku stojí u vstupu do stanice metra Si-č’-men v...
Ve vchodu metra provádějí kontroly teploty u pasažérů.

Schopnost šíření tohoto viru, který je infekční i v inkubační době, podle čínské národní zdravotnické komise začíná sílit. V rámci preventivních opatření začal v Číně od neděle až do odvolání platit zákaz prodeje volně žijících zvířat, jež jsou zřejmě původcem koronaviru. Do Pekingu míří na jednání s místními úřady a zdravotními experty generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Světové zdravotnické organizace (WHO) se minulý týden rozhodla nevyhlásit kvůli viru celosvětový stav zdravotní nouze, jelikož považovala opatření v okolí Wu-chanu, který je zatím jediným ohniskem nemoci, za dostatečná. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus však při pondělní návštěvě Číny prohlásil, že pokud se stav nákazy změní k horšímu, může se krizový výbor WHO rychle sejít znovu a situaci opět posoudit.

Ve Vietnamu byl s podezřením na nákazu hospitalizován Čech. Infekce se u něj zatím nepotvrdila, uvedla v neděli mluvčí českého ministerstva zdravotnictví, v pondělí nejsou nové informace k dispozici. Podezření na infekci koronavirem se objevila i v zemích sousedících s Českou republikou - na Slovensku a v Rakousku, ale nepotvrdila se.

Čeští hygienici evidují tři podezření nákazy koronavirem u pacientů, kteří se nedávno vrátili z Číny. Na Opavsku jde o Číňanku, která přiletěla před 11 dny, a 30letého muže, který se vrátil před třemi týdny. Kroměřížská nemocnice zase prověřuje podezření na koronavirus u devětatřicetiletého muže.

Pražská Nemocnice na Bulovce v pondělí zároveň oznámila, že se nákaza nepotvrdila u pacientky z Brazílie, která se nedávno vrátila z jihovýchodní Asie a vykazovala symptomy chřipky. Výsledky byly negativní i u dalšího pacienta, který byl do nemocnice přijat již v pátek.

Prodloužené volno okolo oslav nového lunárního roku

Čínské úřady v pondělí oznámily, že o tři dny oficiálně prodlouží volno v souvislosti s oslavami lunárního nového roku, které začaly v sobotu. Chtějí tak odradit tamní obyvatele od cestování a přispět k zastavení šíření viru. Konec novoročních svátků má být posunut z pátku na neděli, aby „se účinně snížil počet hromadných shromáždění“ a „zastavilo se šíření epidemie“, uvedl Peking ve svém prohlášení.

Čína zakázala prodej volně žijících zvířat. Divoká zvěř je zřejmě původcem nového viru

Čínské úřady přijaly i další opatření, například v provincii Chu-pej oznámily zastavení autobusové dopravy na linkách mezi městy i mezi provinciemi. Starosta Wu-chanu dále konstatoval, že očekává okolo tisícovky dalších nakažených. Ve městě se urychleně budují dvě nemocnice s kapacitou 1000 a 1300 lůžek. První z nich má být hotová 3. února, druhá za tři týdny. Guvernér provincie Chu-pej uvedl, že hlavním problémem je nedostatek zdravotnických zásob.

Stálý výbor politbyra, nejmocnější orgán v zemi, v sobotu zřídil speciální tým na boj proti šíření epidemie. Výbor nařídil úřadům všech úrovní, aby Wu-chanu, který je od čtvrtka prakticky uzavřený, zajistily zásobování. Čínský prezident Si Ťin-pching, který výboru předsedal, označil situaci za „vážnou“. V rekordním čase se čínské úřady snaží postavit na okraji města Wu-chan novou nemocnici.

Mongolsko od pondělí až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.