Lidovky.cz

Svět

Jak bude testován lék proti koronaviru vyvinutý Čechem? Dostane ho 66 procent pacientů, zbytek placebo

Testování koronaviru (ilustrační snímek). foto: Reuters

PEKING - Zhruba 66 procent pacientů nakažených novým typem koronaviru, kteří se zúčastní klinických testů antivirového přípravku remdesivir, bude dostávat tento lék. Zbývajícím bude podáváno placebo. O testování léku, který před několika lety vyvinul tým vědců kalifornské firmy Gilead Sciences v čele s Čechem Tomášem Cihlářem, informovala agentura Nová Čína.
  13:21

Klinická studie přípravku remdesivir začala minulý týden ve čtvrtek v čínském městě Wu-chan, odkud se virus koncem loňského roku začal šířit. K testům bylo zaregistrováno 761 pacientů.

Tým vedený Čechem vyvinul v Americe možný lék na koronavirus. Původně měl být proti ebole

Agentura Nová Čína uvedla, že při obdobných klinických zkouškách bývá obvyklé, že polovina účastníků dostává testovaný lék a druhá polovina placebo - tedy neúčinnou látku upravenou do stejné formy jako lék. Výsledky jsou pak srovnány.

Lékař Čao Ťien-pching z wuchanské nemocnice Tchung-ťi nicméně na tiskové konferenci sdělil, že v tomto případě budou lék remdesivir dostávat dvě třetiny nakažených a placebo třetina. Cílem je zajistit, aby více pacientů v kritickém stavu mělo šanci na lepší péči.

Lékaři kontrolují teplotu muže ve městě Chang-čou.
Desinfekce kvůli koronaviru u čínského rezidenčního komplexu.

Lék remdesivir má být účastníkům klinické studie podáván jednou denně; celkem dostanou deset dávek. Zároveň je všem testovaným pacientům zajišťována standardní lékařská péče. Pacienti ani lékaři nebudou po celou dobu klinické studie vědět, kdo skutečný lék užívá a kdo ne. Po 28 dnech experti vyhodnotí, nakolik antivirotikum nakaženým pomohlo.

Koronavirus si v pevninské Číně vyžádal již přes 1000 obětí, za jeden den šlo o rekordní nárůst

Při buněčných testech a testech na zvířatech se remdesivir, původně zamýšlený k léčbě eboly, ukázal být účinný proti koronavirům způsobujícím nemoci SARS a MERS. Na buněčné úrovni rovněž tento lék prokázal dobrou antivirovou účinnost i proti novému typu koronaviru, který je virům způsobujícím SARS a MERS blízce příbuzný, uvedl minulý týden vedoucí programu klinických testů Cchao Pin.

Podle listu The Wall Street Journal byl remdesivir patrně účinný také při léčbě 35letého pacienta s koronavirem ve státě Washington na severozápadě USA. Muž, který se vrátil z čínského Wu-chanu, byl prvním potvrzeným nakaženým v USA.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.