Lidovky.cz

Svět

Britská mutace koronaviru bude na světě brzy dominantní, tvrdí britská vědkyně

ilustrační snímek foto: Anna Vavríková, MAFRA

Londýn - Mutace koronaviru, kterou vědci poprvé odhalili loni v prosinci na jihu Anglie, je nyní v Británii dominantní a s největší pravděpodobností bude časem převládat na celém světě. V rozhovoru se stanicí BBC to dnes řekla britská mikrobioložka Sharon Peacocková. Podle ní se budou muset vědci různými variantami viru SARS-CoV-2 zabývat ještě nejméně deset let.
  12:16

Vláda projedná cílená opatření proti šíření britské mutace v Karlovarském a Královéhradeckém kraji

Podle Peacockové, která stojí v čele britského programu zaměřeného na odhalování mutací, nyní vakcíny na takzvanou britskou variantu koronaviru účinkují. I nová varianta ale začíná mutovat, což by podle Peacockové mohlo v budoucnu ohrozit účinnost očkování.

Na světě se zatím objevily tři varianty koronaviru SARS-CoV-2: kromě takzvané britské jsou to i jihoafrická a brazilská. Všechny jsou nakažlivější, než původní varianta. Zda způsobují také horší průběh covidu-19, ale zatím není jasné.

Podle Peacockové britská mutace s největší pravděpodobností nakonec „zaplaví svět“ a převládne. Dosud se varianta objevená poprvé v hrabství Kent prokázala v pěti desítkách zemí světa včetně Česka.

Britská mutace bude v Česku dominantní v řádu dnů či týdnů, lidi bude nutné přeočkovat, myslí si vědci

Mutování virů je podle Peacockové běžné a jen některé mutace mají zvláštní vlastnosti, kvůli kterým se například stávají nakažlivějšími. Právě ty je třeba podle mikrobioložky sledovat. „To bude podle mě zapotřebí dělat ještě aspoň deset let,“ uvedla.

Agentura Reuters připomněla, že vakcíny firem Pfizer/BioNTech a AstraZeneca jsou podle studií proti britské mutaci koronaviru účinné.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.