Lidovky.cz

Svět

Funguje jen ze třetiny, ale chrání. Vakcína od Pfizeru má podle výzkumu nižší účinnost na jihoafrickou mutaci

Příprava vakcíny proti covidu. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Původní zpráva
Massachusetts/Praha - Ve světě rostou obavy z nových mutací koronaviru, především proto, že by mohly obcházet protilátky. Vědci v laboratorních testech zkoumali účinnost vakcíny od firem Pfizer a BioNTech proti jihoafrické variantě viru. Sice zaznamenali znatelné snížení účinnosti vakcíny, očkování má ale podle nich stále zásadní význam a organismus před mutacemi chrání. S podobnými závěry přišli i další výrobci.
  13:31

První lidé na světě se záměrně nakazí covidem, Britové dali zelenou kontroverzní studii

Společnosti Pfizer a BioNTech ve spolupráci s Texaskou univerzitou v laboratoři vytvořily tři varianty viru SARS-CoV-2 s mutacemi identickými, jako má jihoafrická varianta (B1351). Výzkumníci využili dvacet vzorků krve patnácti lidí, kteří byli očkováni vakcínou firem, na nich pak testovali vytvořené viry. Výsledky studie zveřejnil ve středu vědecký časopis New England Journal of Medicine (NEJM).

Vakcína proti covidu-19.
Očkování proti koronaviru.

Autoři studie zaznamenali na základě krevních testů dvoutřetinový pokles účinnosti protilátek v porovnání s efektivitou očkování proti původní verzi koronaviru. Nicméně dodávají, že zatím není stanovena nutná úroveň imunity pro zamezení infekce. I přes pozorovaný pokles by podle nich měla vakcína očkované před jihoafrickou mutací chránit.

„Přestože nevíme, jaká úroveň účinnosti je nutná pro ochranu před onemocněním nebo infekcí covidem, zkušenosti s jinými vakcínami ukazují, že Pfizer pravděpodobně nabízí poměrně dobrou ochranu,“ řekl spoluautor výzkumu z Texaské univerzity Scott Weaver podle amerického zpravodajství CNN.

Očkování má podle vědců i nadále zásadní význam. Studie odhalila, že látka od Pfizeru, stejně jako ostatní zatím testované vakcíny, pomáhá zamezovat vážnému průběhu nemoci a smrti i při nákaze jihoafrickou variantou. To je podle vědců klíčový faktor.

Výzkumníci tvrdí, že pro přesnější výsledky bude třeba uskutečnit klinické studie na nakažených lidech. Mimoto oznámili, že pracují na aktualizovaných, účinnějších podobách vakcíny, které by měly komplikace způsobené novými mutacemi řešit.

Britská varianta covidu nebezpečně mutuje. Odborníci varují před rychlejším šířením a obcházením protilátek

Podobnou analýzu publikovala v lékařském časopisu i americká společnost Moderna, ta zaznamenala šestinásobný pokles účinnosti protilátek na jihoafrickou variantu. „Úroveň imunity je i přes tento pokles stále dostatečná na zajištění ochrany,“ stojí v prohlášení firmy pro zpravodajství CNN.

Podle dosavadních poznatků jihoafrická varianta nezpůsobuje vážnější průběh choroby, na druhou stranu je až dvakrát nakažlivější, snižuje efektivitu očkování, ale i vytvořených protilátek po prodělání nákazy. Novou variantu Jihoafrická republika poprvé detekovala v loňském říjnu, ve větší míře se začala šířit během prosince. Případy zaznamenaly od té doby Británie, Německo, Francie, Švýcarsko nebo Belgie, výrazně se vyskytuje dále v rakouském Tyrolsku. Česká republika zatím přítomnost varianty neohlásila.

Ve čtvrtek se uskuteční konference panelu odborných poradců vlády Jihoafrické republiky, ti budou o výsledcích studie diskutovat a následně podají doporučení místnímu ministerstvu zdravotnictví, uvedla agentura Reuters.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.