Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kdo se nedá očkovat, může přijít o práci. Řada států dává svým firmám bič na odmítače vakcín

Za odmítnutí vakcíny mohou přijít postihy. foto: Pixabay.com

Původní zpráva
Washington/Praha - Spojené státy zaznamenaly první případ „vyhazovu“ za odmítnutí vakcíny. Restaurace propustila zaměstnankyni, která se obávala vlivu vakcíny na plánované těhotenství. Podnik slíbil, že opatření po reakci veřejnosti ještě přehodnotí. Podobnou možnost pro firmy ale naznačují i další mocnosti, včetně Británie, Izraele či Kanady. Indonésie oznámila tvrdé sankce pro ty, kteří se nechtějí očkovat.
  5:00

Právní páku na neočkované zaměstnance mají firmy v USA. Komise pro rovné pracovní příležitosti (EEOC) v minulém prosinci uvedla, že zaměstnavatelé mají v určitých případech právo vyžadovat po pracovnících očkování, jak informoval server Lidovky.cz. Pokud zaměstnanci odmítnou, mohou být propuštěni.

Takový případ se poprvé objevil v New Yorku. Minulý pátek přišel zaměstnancům brooklynské restaurace Red Hook Tavern e-mail, že se musí nechat povinně očkovat. „Prosím, berte na vědomí, že všichni zaměstnanci obdrží vakcínu,“ stálo ve zprávě podle amerického zpravodajství NBC News. „Očkování bude povinné pro všechny stávající a budoucí pracovníky,“ uvedlo dále vedení restaurace. Výjimky podnik připouští pouze po konzultaci s lékaři.

Zaměstnanci připravují rakve pro oběti pandemie covid-19.
Dr. Anthony Fauci. Muž, kterému Amerika věří. Vědecký poradce Bílého domu...

Servírka Bonnie Jacobsonová injekci odmítla kvůli plánovanému dítěti. „Podporuji vakcíny. Nejsem, jak se říká, anti-vaxxer,“ sdělila bývalá servírka americkému zpravodajství. Svému nadřízenému nicméně namítla, že chce s očkováním počkat, protože se obává, že by látka mohla nepříznivě ovlivnit průběh jejího budoucího těhotenství. „Až bude existovat více výzkumů, které prokáží, že vakcína nemá dopady na těhotné ženy, znovu zvážím své rozhodnutí,“ napsala šéfovi podniku v dopise. Vedení restaurace ji ale v pondělí bez milosti propustilo.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvedlo, že „rizika mRNA vakcín pro těhotné osoby a jejich plod jsou neznámá, jelikož tyto vakcíny nebyly testovány na těhotných ženách,“ cituje vyjádření Centra americký server. Vedení instituce dále novinářům sdělilo, že poskytovatelé vakcín případy žen, které po očkování otěhotněly, bedlivě sledují.

Kauza vyvolala značné kontroverze, vedení restaurace vzápětí avizovalo, že svůj přístup k požadování očkování změní. „Když nám vláda New Yorku poskytla vakcíny na covid-19, mysleli jsme si, že je to ideální příležitost, jak zajistit bezpečnost hostů a pracovníků,“ vysvětluje svou strategii vedení podniku. „Uvědomujeme si, že musíme změnit předpisy. Tyto změny provedeme okamžitě,“ dodává v prohlášení restaurace Red Hook Tavern.

Podle průzkumu právní společnosti Littler z minulého týdne zavedlo v USA povinné očkování zatím méně než 1 procento firem. Praktiku úplně vylučuje téměř polovina zaměstnavatelů a 43 procent se údajné o implementaci opatření ještě nerozhodli.

Povinné očkování hýbe světem

O povinném očkování pro zaměstnance se debatuje i v Británii. Anglický ministr zdravotnictví Nadhim Zahawi v úterý podle serveru Financial Times prohlásil, že si „společnosti o pravidlech mohou rozhodovat samy“. Londýnští předáci nicméně dlouhodobě varují před případným vynucováním a diskriminací.

Izraelská vláda chystá omezení pro neočkované proti koronaviru

Mnohé firmy od pečovatelských domů po nadnárodní korporace povinné očkovaní jako novou součást pracovní smlouvy podle informací listu zvažují. Právní experti tvrdí, že pracovníci mohou očkování z legitimních důvodů odmítnout. Vymáhání této povinnosti by potom pravděpodobně bylo soudy považováno za diskriminaci. „Dokud nezavede vláda Spojeného království povinné očkování, nemohou ho zavést ani zaměstnavatelé,“ uvedl ředitel firmy CIPD zabývající se lidskými zdroji Peter Cheese pro Financial Times.

Zákon, který umožní firmám požadovat očkování po pracovnících, navrhly i další země. Minulý týden úpravu legislativy předeslal izraelský ministr zdravotnictví Yuli Edelstein. Kanada ve čtvrtek ohlásila možnou povinnost očkování pro pracovníky pečovatelských služeb, informuje americká stanice VHF 9.

Sankce v Indonésii

Indonésie rovněž přichází s bičem na neočkované. Nová vyhláška prezidenta Joko Widoda umožňuje místním vládám rozhodovat o sankcích pro ty, kteří injekci odmítají. Tresty mohou spočívat v pokutách, zamezení přístupu k sociální péči či administrativním službám, rozhodnutí o jejich podobě mají v rukou samosprávní celky, informoval ve čtvrtek server Hindustan Times.

Může vakcína obsahovat stopy vepře? Ve světě se diskutuje, jestli islámský zákon povoluje očkování

Vyhláška přichází v reakci na lednový nárůst případů v zemi, jejím účelem je urychlit vakcinační program. Indonéské úřady již rozdaly přes 1,7 milionu dávek čínské vakcíny Sinovac, vláda zamýšlí očkovat 180 milionů obyvatel do konce roku. Průzkum z loňského září ukázal, že zájem o očkování má 65 procent populace, zbylá část má obavy ze zdravotních rizik, nebo z toho, že vakcína není „halál“ – v souladu s islámskou tradicí.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...