Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Francie našla způsob, jak ušetřit dávky vakcíny. Nakažení údajně mají imunitní paměť, stačí jim jedna injekce

Česko už proočkovalo třetinu zdravotníků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko už proočkovalo třetinu zdravotníků. | foto: Shutterstock

Paříž/Praha Francouzští vládní poradci navrhli jako první na světě způsob, který zemi může ušetřit mnoho cenných dávek očkování. Ti, kteří nemoc už prodělali, by podle doporučení měli dostat po uplynulé době pouze jednu injekci. Experti se spoléhají na „imunitní paměť“ – očkování pak slouží pouze jako posilovač. Další státy by se prý v budoucnu kvůli nedostatkům vakcín mohly přidávat.

„Lidem, už kteří byli infikování, zůstává imunitní paměť, ať už měli příznaky nemoci, nebo ne,“ uvedli zdravotní předáci z francouzského odborného panelu (HAS) v prohlášení. „Tento fakt vede HAS k doporučení jedné dávky těm, kteří byli infikováni virem SARS-CoV-2, nehledě na to, kdy nemoc prodělali,“ pokračují vědci. „Jedna dávka bude fungovat jako posilovač (imunity),“ dodává HAS.

Injekce by podle vládních poradců měla být podána mezi třetím a šestým měsícem po prodělání nákazy. Francouzští zdravotní odborníci se tak stali první na světě, kteří tento postup oficiálně navrhli, informoval server Euro News. Doporučení panelu nyní čeká na schválení francouzskou vládou.

Návrh vychází z výsledků dvou nezávislých studií uskutečněných minulý měsíc, které srovnávaly úroveň protilátek u lidí, kteří dostali dvě dávky očkování, a těch, kteří obdrželi jednu dávku a předtím nemocí prošli. Studie se shodly na tom, že druzí zmínění měli přinejmenším stejnou, často i silnější imunitu, než pacienti po obou injekcích.

Odborníci, které vyzpovídal deník Washington Post, tvrdí, že analogický přístup francouzskému návrhu zvolí v budoucnu další země z důvodu nedostatku vakcín. „Je pravděpodobné, že podobné postupy uvidíme všude po světě, vezmeme-li v úvahu nedostatky dávek očkování,“ řekl pro americký list ředitel Institutu veřejného zdraví berlínské nemocnice Charité Tobias Kurth. Podle informací Washington Postu tuto metodu začali zvažovat i kanadští vládní experti, při širší implementaci by údajně mohla ušetřit miliony dávek.

Kritici navrhovaného opatření namítají, že studie, ze kterých strategie vychází, nepracovaly s dostatečným počtem dat a vyzývají podle amerického listu k podrobnějšímu přezkoumání předtím, než se postup začne zavádět.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...