Lidovky.cz

Svět

Soud potvrdil Navalnému trest vězení. Za pomluvu veterána mu vyměřil pokutu ve výši 245 tisíc korun

Alexej Navalnyj u moskevského soudu. foto: ČTK

Moskva - Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj v sobotu dvakrát neuspěl u moskevských soudů, když první zamítl jeho odvolání proti nepodmíněnému trestu vězení za zpronevěru a druhý mu o několik hodin později nepravomocně uložil vysokou pokutu za pomluvu válečného veterána.
  11:26aktualizováno  19:06

Navalnyj zůstane ve vězení, dokud bude Putin při smyslech, říká expert. Protestují prý i ti, které by to dřív nenapadlo

Podle dopoledního verdiktu městského soudu má opozičník strávit v trestanecké kolonii zhruba 2,5 roku kvůli tomu, že porušil pravidla dřívějšího podmíněného trestu z roku 2014.

Porušení pravidel podmíněného trestu vězení v délce 3,5 roku za údajnou zpronevěru prostředků ruské pobočky francouzské kosmetické firmy Yves Rocher souvisí s Navalného loňskou otravou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Po ní se politik léčil v Německu a nesplnil proto povinnost pravidelně se hlásit probačnímu úředníkovi.

Dohromady pak dnes po celém Rusku bylo v souvislosti s protestními akcemi podle...
Demonstrantky a demonstranti, kteří dnes ve dvou největších ruských městech...

Bezprostředně po návratu z Německa byl Navalnyj letos v lednu na moskevském letišti zatčen a tento měsíc ho soud poslal do vězení, když dřívější podmíněný trest změnil na nepodmíněný. Do výkonu trestu mu ovšem započítal deset měsíců již dříve strávených v domácím vězení. Odvolací soud dnes změnu trestu na nepodmíněný potvrdil, připsal ale odsouzenému k dobru dalšího půldruhého měsíce dřívějšího domácího vězení. „Trest snížili o 1,5 měsíce. Skvělé,“ řekl Navalnyj ironicky v soudní síni po ohlášení verdiktu.

Politik využil své závěrečné řeči k tomu, aby povzbudil své příznivce. „Úkolem vlády je vás zastrašit a přesvědčit vás, že jste sami... Náš Voldemort ve svém paláci také chce, abych se cítil odříznutý,“ uvedl v narážce na prezidenta Vladimira Putina, kterého přirovnal k hlavní záporné postavě z literárních příběhů o Harrym Potterovi.

Kreml v reakci na verdikt uvedl, že budoucnost Navalného se ho netýká. „Vůbec nám do toho nic není,“ řekl prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov.

Podle dalšího dnešního verdiktu v jiném procesu má Navalnyj zaplatit pokutu 850 000 rublů (245 000 Kč) za pomluvu veterána druhé světové války. Proti rozsudku je možné se do deseti dnů odvolat.

Pomluva válečného veterána je v Rusku trestným činem a opozičník se jej podle soudu dopustil loni, když se kriticky vyjádřil o lidech účinkujících v propagačním videu na podporu změn ústavy před celostátním referendem. Označil je za zrádce a zkorumpované lokaje režimu. Jedním z mluvčích byl i 94letý válečný veterán.

Vizitka ruského opozičního předáka Alexeje Navalného (44)

  • Bloger, který svým bojem proti korupci v elitách země dosáhl postavení vůdce opozice, se těší pověsti charismatického řečníka a patří mezi nejznámější odpůrce ruského prezidenta Vladimira Putina. Část liberální opozice ale Navalného v minulosti vyloučila ze svých řad kvůli jeho údajným nacionalistickým postojům.
  • Navalnyj byl červenci 2013 odsouzen za zpronevěru v dřevařské firmě Kirovles k nepodmíněnému trestu pěti let odnětí svobody. Navzdory rozsudku v září 2013 skončil druhý ve volbách moskevského starosty s 27 procenty hlasů. Evropský soud pro lidská práva při hodnocení rozsudku z roku 2013 dospěl k závěru, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý proces, a tak v listopadu 2016 ruský nejvyšší soud rozsudek zrušil a nařídil nový proces, ve kterém dostal Navalnyj v únoru 2017 pět let vězení podmíněně a pokutu 500.000 rublů (asi 151.000 korun). V květnu téhož roku oblastní soud zamítl Navalného odvolání, pravomocné odsouzení mu tak podle ruských zákonů zabránilo kandidovat v prezidentských volbách 2018.
  • V prosinci 2014 dostal Navalnyj za údajnou zpronevěru 27 milionů rublů (asi 11 milionů Kč) francouzské kosmetické firmy Yves Rocher podmíněný trest odnětí svobody v délce 3,5 roku, jeho bratru Olegovi soud uložil stejně dlouhý trest, ovšem nepodmíněný. Sama firma v listopadu 2014 podle agentury AFP uznala, že neutrpěla "žádnou škodu". Počátkem letošního února ho kvůli této kauze moskevský soud poslal do vězení, když dřívější podmíněný trest změnil na nepodmíněný. Do výkonu trestu se podle ruských médií započítá doba, kterou byl prominentní kritik Kremlu v domácím vězení, takže Navalnyj měl za mřížemi strávit dva roky a osm měsíců. Dnes moskevský soud zamítl Navalného odvolání a trest potvrdil, dobu odnětí svobody mu nicméně zkrátil o šest týdnů na zhruba 2,5 roku.
  • Navalnyj skončil několikrát kratší dobu ve vězení i v domácím vězení kvůli organizování nepovolených demonstrací, což řešil i Evropský soud pro lidská práva, který rozhodl o odškodnění pro Navalného. Loni v březnu ruské úřady opozičníkovi zablokovaly účty na žádost vyšetřovatele, který se zabývá podezřením z praní špinavých peněz v jeho fondu.
  • Navalnyj také čelí obžalobě z pomluvy 94leté válečného veterána, jenž loni v propagačním videu před referendem podporoval změny v ústavě. Podle dnešního nepravomocného verdiktu moskevského soudu má za pomluvu zaplatit pokutu ve výši 850.000 rublů (245.000 Kč).
  • Po kolapsu Navalného loni 20. srpna v letadle, jímž se vracel z Tomsku do Moskvy, byl opozičník nejprve ošetřován v Omsku, kde stroj nouzově přistál. Po mezinárodním tlaku a naléhání rodiny ho stále v bezvědomí přepravili do Berlína s příznaky otravy. Němečtí lékaři našli v jeho těle stopy otravy, které podle německé vlády způsobila nervově paralytická látka ze skupiny novičok. Navalnyj byl 7. září probuzen z umělého kómatu a ještě během září ho propustili z nemocnice; později řekl, že považuje za strůjce své otravy Vladimira Putina. Kreml to několikrát popřel. V říjnu potvrdila přítomnost látky typu novičok v těle Navalného i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), na kterou se obrátilo Německo. Rusko tvrdí, že jeho testy stopy jedu neodhalily. Evropská unie kvůli otravě Navalného uvalila na Rusko sankce, Moskva následně zveřejnila vlastní sankční seznam se jmény představitelů EU.
  • Navalnyj se 17. ledna vrátil z Německa do Moskvy, kde byl hned na letišti zatčen. Jeho zadržení odsoudili politici zemí EU. Podle ruské vězeňské služby byl zatčen kvůli tomu, že se nedostavil v Moskvě na kontrolu v souvislosti s podmíněným trestem za zpronevěru. Poté Navalného soud poslal na 30 dní do vazby a později byl odsouzen.
  • Navalnyj se narodil 4. června 1976, vystudoval práva na moskevské Univerzitě přátelství národů a později finančnictví na akademii při ruské vládě. Má za sebou také půlroční studium na americké Yaleově univerzitě. Ke své prezentaci hojně využívá sociální sítě.
  • Navalnyj bývá občas kritizován za svou nacionalistickou minulost, například spoluzaložil hnutí Narod, které se ostře stavělo proti přistěhovalcům z Kavkazu a s nimi spojované údajné kriminalitě. Do ruské politiky vstoupil v roce 2000 v řadách liberální strany Jabloko Grigorije Javlinského, ze které byl ale v roce 2007 vyloučen právě za nacionalistické postoje.
  • Podle serveru gazeta.ru se Navalnyj v počátcích podílel na organizování nacionalistických "ruských pochodů", které se začaly konat u příležitosti Dne národní jednoty. K tradičnímu repertoáru těchto pochodů patří hesla proti přistěhovalcům, násilí a občas i hajlování. Navalnyj se kontroverzních pochodů v minulosti pravidelně účastnil. V roce 2014 v rozhlasové stanici Echo Moskvy řekl, že ruská anexe Krymu sice je porušením mezinárodního práva, ale "realita je taková, že Krym je součástí Ruska". Za nacionalistu Navalného nedávno označil i český prezident Miloš Zeman.
  • Po vyloučení z řad liberální opozice se Navalnyj zaměřil na kritiku korupce. Kupoval akcie polostátních koncernů, jako je plynárenský obr Gazprom, ropná společnost Rosněfť nebo vlivná banka VTB, aby se jako menšinový akcionář i v soudních bitvách domohl přístupu k informacím o hospodaření. Následně na blogu psal o nepravostech, zpronevěrách a korupci.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.