Lidovky.cz

Svět

EU rozšíří sankce proti ruským činitelům za uvěznění Navalného. Bude mezi nimi i generální prokurátor

Alexej Navalný u moskevského soudu, 20. února 2021. foto: ČTK

Brusel - Evropská unie rozšíří sankce proti ruským představitelům kvůli uvěznění opozičního lídra Alexeje Navalného a potlačování demonstrací na jeho podporu. Shodli se na tom v pondělí ministři zahraničí členských zemí bloku. Podle informací ČTK mají na sankční seznam přibýt jména čtyř lidí, mimo jiné ruského generálního prokurátora.
  14:25aktualizováno  21:28

Soud potvrdil Navalnému trest vězení. Za pomluvu veterána mu vyměřil pokutu ve výši 245 tisíc korun

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell novinářům sdělil, že postihy budou vůbec poprvé zavedeny s využitím nového globálního sankčního režimu EU. Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury TASS označilo chystané sankce za nezákonné, nepřijatelné a za chybný krok. EU podle ruské diplomacie promeškala příležitost změnit svůj přístup k Rusku.

Sankce se naopak nedotknou ruských oligarchů blízkých Kremlu, jejichž potrestání jako účinný tlak na prezidenta Vladimira Putina navrhoval sám Navalnyj.

Sankce navazují na nedávnou cestu šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, který se v Moskvě marně snažil žádat Navalného propuštění. Patrně nejznámější kritik Kremlu má strávit v trestanecké kolonii 2,5 roku za porušení pravidel dřívějšího podmíněného trestu za zpronevěru. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov navíc volil vůči Borrellovi a EU ostrá slova a Moskva v době návštěvy vykázala tři diplomaty unijních zemí.

Alexej Navalnyj pózuje fotografům zpoza skleněného boxu u soudu v Moskvě.
Alexej Navalnyj u moskevského soudu.

„Za kategoricky nepřijatelné pokládáme ustavičně nastolované nezákonné a absurdní požadavky ‚osvobodit‘ ruského občana, který byl odsouzen za hospodářský zločin ruským soudem na území naší země v souladu s ruskými zákony,“ uvedlo ruské ministerstvo podle TASS. Moskva zároveň vyjádřila politování nad tím, že v arzenálu zahraniční politiky EU „posílily nelegitimní nástroje, jako jsou ultimáta, sankce a nátlak“. Unie, usilující o roli samostatného hráče na globální scéně, podle Rusů nejspíše definitivně zapomněla na to, že toho může dosáhnout jen na základě respektu k partnerům, nevměšováním se do vnitřních věcí a dodržováním mezinárodního práva.

„Mrzí mě, že Rusko se nám svými kroky nadále vzdaluje. I proto jsem dnes podpořil rozšíření sankcí,“ řekl po dnešním jednání novinářům v Bruselu český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Na rozdíl od lednového ministerského zasedání se tentokrát pro přípravu sankcí vyslovili ministři jednohlasně, zatímco minule byly proti například velké země jako Německo či Francie.

Před Navalným byl podobně otráven Kara-Murza, zveřejnil investigativní mediální tým

„Jsem pro přípravu nových sankcí, pro přidání konkrétních osob,“ prohlásil německý ministr zahraničí Heiko Maas, který však zároveň zdůraznil, že unie musí s Ruskem pokračovat v dialogu. O konkrétních jménech dnes politici nemluvili, podle diplomatů by však postihy mohly zasáhnout vedle zmíněného prokurátora také vrchního vyšetřovatele či šéfa ruských věznic.

Na potrestání zámožných spojenců šéfa Kremlu, k němuž spolu s Navalným vyzval i Evropský parlament, nedošlo. Krok neměl mezi ministry podporu mimo jiné proto, že se někteří obávali možných soudních pří, které by oligarchové kvůli sankcím vedli.

Borrellův úřad bude nyní pracovat na prověření toho, zda budou osoby z navrhovaného seznamu potrestány zákazem cest do EU a zmrazením majetku na území unie oprávněně. Nové postihy by mohl definitivně schválit březnový summit EU, na němž se prezidenti a premiéři budou zabývat zhoršujícími se vztahy s Moskvou.

Sedmadvacítka unijních zemí již v říjnu potrestala za Navalného loňskou otravu šest ruských činitelů. Opozičník se po pokusu o otravu, z níž viní Kreml a ruské tajné služby, zotavoval v Německu, letos v lednu byl krátce po příletu do Moskvy zatčen.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.