Lidovky.cz

Svět

Papež František se setkal s iráckým duchovním Sistáním. Ocenil jeho podporu utlačovaných křesťanů

Setkání papeže s šíitským duchovním Alím Sistáním. foto: ČTK

Aktualizováno
Bagdád - Druhý den návštěvy papeže Františka v Iráku se nesl v duchu dialogu mezi náboženstvími. V Nadžafu papež navštívil významného šíitského duchovního Alího Sistáního, který vyzval k respektu práv křesťanů v Iráku, uvedla agentura AP.
  9:34aktualizováno  19:57

Papež František míří z Říma do centra šíitů. Podruhé se zády k iráckým křesťanům neotočíme, tvrdí

Ti tvoří asi procento iráckého obyvatelstva a v minulosti čelili násilí. Při setkání u starověkého města Uru čtyřiaosmdesátiletý papež vyzval k dodržování svobody vyznání a v Bagdádu posléze odsloužil mši.

Alí Sistání papeži řekl, že křesťanům musí být umožněno žít v Iráku v míru a bezpečí a jejich ústavní práva musí být zaručena jako v případě ostatních Iráčanů. Zdůraznil, že se o to musí zasadit také náboženští vůdci.

Papež islámskému duchovnímu poděkoval za to, že „zvedl hlas na ochranu těch nejslabších a utlačovaných“. Podle Vatikánu bylo setkání příležitostí pro posílení přátelství mezi odlišnými náboženstvími. 

Přesun papeže do Nadžafu doprovázela přísná bezpečnostní opatření. Setkání s islámským duchovním, které se uskutečnilo u něho doma za zavřenými dveřmi, trvalo zhruba 45 minut.

Papež František na setkání s íránskými politickými a náboženskými autoritami v...
Irácké jeptišky vítají papeže Františka v Bagdádu.

Podle agentury Reuters si devadesátiletý Alí Sistání vymínil, že se setká pouze s papežem - bez přítomnosti iráckého premiéra Mustafy Kázima a prezidenta Barhama Sáliha. S oběma politiky se duchovní odmítá již delší dobu bavit. Vliv duchovního na život v Iráku ale zůstává velký. V roce 2014 jeho výzvu k boji proti teroristické organizaci Islámský stát poslechlo tisíce iráckých mužů a v roce 2019 přispěl k pádu irácké vlády.

‚Smrti se nebojím.‘ Papež František se unikátně svěřil se zdravotními potížemi i životem za diktatury

„Nemůžeme mlčet před terorismem, který zneužívá náboženství,“ uvedl papež při náboženském setkání na pláni u starověkého města Ur, odkud podle tradice pochází biblický patriarcha Abrahám, jehož uctívají křesťané, židé i muslimové. Podle papeže je násilí a extremismus zradou na víře. Papež vyzval k jednotě a míru na Blízkém východě, a to především v Sýrii. Řekl také, že je nezbytné respektovat svobodu vyznání.

Vatikán po setkání vysvětlil, proč se ho neúčastnili představitelé judaismu - zástupci irácké židovské obce byli pozváni, ale nedostavili se. Irácká židovská komunita ve 20. století přišla o většinu členů kvůli útlaku a masové migraci.

Papež František jmenoval další ženy na významné vatikánské posty, pokračuje tak v započatém trendu

Večer papež František odsloužil první mši hlavy katolické církve v Bagdádu. V zaplněném kostele svatého Josefa papež odsloužil poprvé liturgii v takzvaném chaldejském ritu. Ve svém kázání vyzval místní křesťanskou komunitu, aby se necítila slabá.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.