Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Papež František zahajuje historickou cestu do Iráku. Zemi navštíví jako první hlava katolické církve

Svět

  8:20aktualizováno  16:11
Bagdád - Papež František v pátek v poledne přiletěl do Bagdádu. Cílem jeho první návštěvy Iráku je přimět místní křesťany, kterých v zemi ubývá, aby vlast neopouštěli a podíleli se na obnově státu po mnohaletých bojích a diskriminaci, píše agentura AP. Cesta se koná navzdory trvající pandemii covidu-19 a bezpečnostním rizikům.

Letadlo s papežem přistálo na bagdádském letišti krátce před 14:00 místního času (12:00 SEČ). Podle agentury Reuters kromě ochranky Františka doprovází zhruba 75 novinářů.

Při setkání s prezidentem Barmahem Sálihem papež prohlásil, že „řinčení zbraní musí skončit stejně jako násilí a extremismus“. Vyzval také prezidenta a další přítomné politiky shromážděné v prezidentském paláci, aby si Irák cenil náboženských menšin a považoval je za „vzácný zdroj“, který je třeba chránit, ne za překážku, již je třeba odstranit. Dodal také, že nikdo by neměl být považován za občana druhého řádu. „Smysluplnou obnovu a lepší budoucnost příštím generacím zajistíme jenom tehdy, když se se povzneseme nad rozdíly mezi námi a budeme se považovat za členy téhož lidského společenství,“ zdůraznil papež.

Po tomto setkání s politiky zamířil do bagdádské katedrály Matky ustavičné pomoci, která byla v říjnu 2010 dějištěm krveprolití. Při útoku islámských radikálů tam přišlo o život téměř 60 lidí. „Děkuji vám, bratři biskupové a kněží, že zůstáváte poblíž svých věřících a podporujete je,“ řekl shromážděným, jejichž počet byl kvůli koronaviru omezen.

Papež František v pátek jako vůbec první hlava katolické církve zavítá do Iráku.
Irák v očekávání hlavy katolické církve zavedl mimořádná bezpečnostní opatření...

Čtyřiaosmdesátiletý František během čtyřdenní návštěvy zavítá do Mosulu, kde byla v minulosti větší komunita křesťanů, ale jehož kostely zničili bojovníci teroristické organizace Islámský stát (IS). Další zastávkou bude historický Ur, odkud podle bible pocházel prorok Abraham uctívaný židy, křesťany i muslimy. V Nadžafu se má papež setkat s hlavou šíitské komunity, velkým ajatolláhem Alím Sistáním, a očekáván je také v iráckém Kurdistánu, který se ujal křesťanů prchajících z jiných částí Iráku.

Irák v očekávání hlavy katolické církve zavedl mimořádná bezpečnostní opatření a na zastávky papežova trasa vyslal tisíce příslušníků speciálních jednotek připravených.

Desítky mužů, žen a dětí se před dnešním Františkovým příletem shromáždily před jedním z bagdádských kostelů. Mnozí neměli roušky a nedodržovali rozestupy. Následně podle AP autobusem zamířili na letiště, aby tam papeže přivítali.

Bagdád i Vatikán odmítaly přílišné obavy z toho, že návštěva přispěje k dalšímu 

‚Smrti se nebojím.‘ Papež František se unikátně svěřil se zdravotními potížemi i životem za diktatury

šíření koronaviru. Trvají na tom, že budou dodržovány rozestupy a budou vymáhána veškerá preventivní opatření.

Mluvčí Vatikánu Matteo Bruni tento týden řekl, že papežova návštěva Iráku je „aktem lásky“ a že je důležité, aby to Iráčané věděli.

„Přicházím k vám jako poutník míru, abych zopakoval, že jste všichni bratři,“ řekl papež ve videovzkazu Iráčanům vpředvečer příletu. „Přicházím jako poutník mírů hledající bratrství a hnán touhou společně se modlit a kráčet také s bratry a sestrami z jiných náboženství,“ doplnil.

Křesťanská menšina v Iráku bývala mnohem početnější. Začala se ale zmenšovat po americké invazi v roce 2003. Počty vyznavačů křesťanské víry ještě více klesly v roce 2014, když se IS prohnal křesťany obývanými městy v provincii Ninive. Islámský extremismus mnohé přiměl uprchnout do sousedního kurdského regionu nebo ještě dál. Domů se jich vrátilo jen málo. Ty, kteří se k tomu rozhodli, čekaly zničené domy a kostely. V roce 2003 byl počet křesťanů v Iráku odhadován na 1,4 milionu, nyní se hovoří o 250 000.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...