Lidovky.cz

MACHÁČEK: Španělsko - žádná katastrofa

Evropa

  13:43
Wolfgang Münchau se ve Financial Times vrací k tématu možného britského odchodu z EU a připomíná starý argument, že se nic moc nezmění, protože Británie se stejně dávno rozhodla nevstoupit do eurozóny a nezúčastní se Schengenu, tedy nejpokročilejších oblastí evropské integrace. Formální britský odchod by pouze završil to, k čemu dochází už dlouho.

Předseda konzervativních lidovců Mariano Rajoy se raduje z vítězství své strany - navzdory tomu, že PP přišla o dosavadní parlamentní většinu. foto: ČTK

Ne že by podle Münchaua tento argument nebyl validní, ale fakta se změnila. Zvýšil se dohled nad bankami, jsou předepsány procedury restrukturalizace, ale plnohodnotná bankovní unie to není a podle Münchaua se ani nezrodí, stávající měnová unie je tak de facto pouze systémem fixních směnných kurzů. Schengenský prostor už prý dokonce víceméně skončil nebo končí a EU k federalismu prostě nespěje. Takže ani není důvod, proč by z něčeho takového měla Británie vystupovat.

Poznámka Monitoru: Münchau je poslední dobou velmi skeptický. Společné pojištění vkladů EK stále prosazuje, mluví o něm i zpráva pěti prezidentů, schengenský systém se přece jen stále ještě nerozpadl apod.

...

Trhy ve Španělsku reagují prudkým poklesem na skutečnost, že ve Španělsku skončil systém střídání konzervativních a levicových vlád.

Přitom se ale žádná katastrofa nekoná. Výsledek strany Podemos je mnohem slabší, než kdyby se volby konaly před rokem, než radikální levici znemožnila řecká Syriza. Na to, jakou krizí Španělsko prošlo a jakou má dosud nezaměstnanost, je tenhle výsledek vlastně malý zázrak. Španělsko může poprvé v historii postavit velkou koalici (proč ne, když ji může postavit Německo?) nebo koalici „loserů“ (socialisté, Podemos a nová středová strana Ciudadanos).

...

Hugo Dixon píše na Reuters, že na všechny krize reaguje EU centralismem. V rámci eurozóny je to centralismus pravidel a kontrol, v rámci krize Schengenu je to nová agentura, která má mít pravomoc zasahovat v hraniční zemi i bez jejího souhlasu.

EU potřebuje podle Dixona více flexibility. Například by se mohlo zavést, že země, která neplní své schengenské a dublinské úkoly a která přitom ani nepožádá o podporu nové pohraniční agentury, bude ze Schengenu vyloučena.

Druhá varianta, kterou ovšem Dixon nezmiňuje, je federalismus. Ten doplňuje utužování centralistické byrokracie a potřebu efektivního centra demokratickou legitimitou, zachovává vnitřní konkurenci a odevzdává agendu, která není fundamentálně důležitá, zpět na národní úroveň.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.