Lidovky.cz

MACHÁČEK: Merkelová a sever Afriky

Evropa

  13:43
PRAHA - S tím, jak se proud uprchlíků přesouvá do severní Afriky a pak směrem k Itálii, stane se prioritou německé zahraniční politiky stabilizace v Libyi a dohody s Marokem, Tuniskem a Alžírskem, které budou muset získat status bezpečných zemí, aby sem bylo možné uprchlíky vracet.

Německá kancléřka Angela Merkelová. foto: AP

Na serveru agentury Bloomberg najdeme článek, který tvrdí, že pokud německá kancléřka Merkelová čelila ostré kritice kvůli dohodě s Tureckem, bylo to vlastně nic proti tomu, čemu bude muset čelit s Libyí.

Pokud kancléřka čelila kritice, že nebere v případě Turecka ohledy na tamější zacházení se svobodou tisku a politickou opozicí, čemu asi bude čelit v případě zemí severní Afriky?

Němce zkrátka čeká období, kdy se budou muset mnohem více a aktivněji zabývat geopolitikou a kompromisní reálnou politikou. Německo bylo zvyklé na mírumilovnou, stabilní a demokratickou politiku, nebylo zvyklé a nechtělo být globálním geopolitickým lídrem. Buď ale bude nyní vyvážet aktivně stabilitu na jih a na východ, nebo přijde nestabilita do Evropy a do Německa.

...

Mark Gilbert na tomtéž serveru píše, že člověku musí být poněkud líto předsedy ECB Maria Draghiho. Když nechtějí členské země eurozóny provádět žádné rozpočtové stimuly, musí Draghi stále hlouběji pátrat v nepřečtených kapitolách učebnic o nekonvenční měnové politice. A co za to má? Nadávání z Německa, inflaci stále nižší než cíl a zákaz jen uvažovat o metodách jako rozdávání peněz lidem či shazování z helikoptéry, které doporučoval Milton Friedman.

MACHÁČEK: Němci útočí na centrální banku

Jenže pokud vlády odmítají odvést svůj díl práce na poli podpory růstu, neměly by útočit na tvůrce měnové politiky, kteří zvažují mnohem drastičtější opatření. Bývalý šéf Bank of England Mervyn King například řekl, že odpovědí na to, co se děje, už „nemůže být jenom měnová politika“, a guvernér kanadské centrální banky pravil, že „měnová politika dosáhla maxima svých možností“.

...

Tony Barber komentuje ve FT Michaela Govea, britského euroskeptického ministra spravedlnosti, s tím, že Británie by měla mít stejné dohody s EU, jako má Albánie.

Zpráva Evropské komise o Albánii konstatuje, že bude třeba udělat více k překonání „rozdělující politické kultury a k nadstranickému dialogu“. To se podle Barbera vztahuje i na dnešní Británii před referendem.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.