Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuze

Vánoce jsou až 25. prosince

První Vánoce v tomto slzavém údolí radostně slavili jen „chudí duchem“. A tento duch by se měl promítnout i do našich štědrých večerů.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Altair

23. 12. 2012 23:39
Je smutné, že erudice
Je smutné, že erudice pachatele článku nejspíše zahrnuje pouze křesťanství.Křesťané totiž Vánoce, jakož i řadu dalších svátků, skutečně "ukradli", lépe řečeno, napasovali svou mytologii na předkřesťanské svátky a slavnosti. V případě Vánoc na slunovrat (a s ním související záležitosti jako například římské Dies Natalis Solis Invicti, slovanský Kračun, keltský Meán Geimhrid...). Příkladně Velikonoce jsou podobně svázané s jarní rovnodenností.Nemaje dostatek pramenů, můžeme se jenom dohadovat, nakolik tyto kultury své svátky vnímaly jako hluboké duchovní příležitosti k zamyšlení a nakolik jako záminku k tomu slavit a užít si chvilku bezstarostnosti. Můj soukromý odhad je, že lidé měli odjakživa blíž spíše k té druhé variantě a že dnešní konzumní společnost možná vrací Vánocům jejich původní, historický, předkřesťanský smysl.A nebo je to prostě tak, že dnešní společnost má jiného boha. A stejně jako kdysi křesťané oportunisticky převzali staré svátky a změnili jejich obsah, děláme to i my.Těžko říct, zda v úvodu citovaná paní byla například vyznavačkou některého z novopohanských kultů. Nejspíš jenom měla nevědomky pravdu - ale všeho dočasu.
0 0
možnosti

Ctirad Bednář

24. 12. 2012 9:31
Nikdo Vám nebrání slavit slunovrat,
hledat jeho obsah v Chrámech Konzumu a užít si svou chvilku bezstarostnosti. Pan Semín se ve své adventním zamyšlení připomíná hlubší, duchovní smysl svátků těm, kteří chtějí slavit Vánoce. 
0 0
možnosti

Leopardo Di Cardio

24. 12. 2012 10:26
Omyl
Je mi líto - populární přesvědčení tom, že křesťanství je výsledek zrecyklovaných mýtů je založeno na nevědomosti. Zkuste například tento krátký článek: http://www.rozumnavira.cz/apologetika/24-krestanstvi-a-udajny-vliv-na-nej-ze-strany-mysterijnich-nabozenstvi.html
0 0
možnosti

Lsd

25. 12. 2012 11:20
Apologetický křesťanský web
Apologetický křesťanský web jako zdroj nezkreslených informací o křesťanství? To už budu raději věřit wikipedii... :-)
0 0
možnosti

Leopardo Di Cardio

25. 12. 2012 20:17
Logika
Přesně jak říkáte. :-) Genetic fallacy je anglický termín popisující intelektuální selhání toho, kdo namísto uvažování o hodnotě důkazů celý případ odsoudí kvůli tomu kdo důkazy předkládá.Nemají knížky Arnošta Lustiga vypovídající hodnotu o shoa, protože je napsal někdo kdo byl holokaustem osobně postižen?Nebo není 2 plus 2 čtyři jenom proto, že byl váš učitel v občanském životě lhář?Dívejte se na důkazy.http://www.rozumnavira.cz/apologetika/24-krestanstvi-a-udajny-vliv-na-nej-ze-strany-mysterijnich-nabozenstvi.html
0 0
možnosti

Altair

28. 12. 2012 2:23
Já jsem nikdy nenapsal, že
Já jsem nikdy nenapsal, že "křesťanství je výsledek zrecyklovaných mýtů", to jste si iniciativně domyslel sám.Napsal jsem, že dva hlavní a nejpopulárnější křesťanské svátky (tedy Velikonoce a Vánoce) se slaví v době, ve které se konaly svátky předkřesťanských kultur. Zcela logicky, protože jde o slunovrat a rovnodennost.Z toho podle mne vyplývá, že vidět Vánoce jenom jako křesťanský svátek je velmi krátkozraké, a že výrok v duchu "křesťani ukradli Vánoce" má reálné opodstatnění.
0 0
možnosti