Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Výdaje na výzkum a vývoj: Na řadě je podnikatelský sektor

U hladiny průměru Evropské unie nás drží výdaje veřejné, a hlavně ty z fondů EU, tedy dočasné, upozorňuje Daniel Münich.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
T

Tobul

10. 4. 2014 22:00
pavlačové drby
Sice nechápu, proč pan Beneš všem tyká, ale jeho názory jsou relevantní.Pokud si chcete "drby" ověřit, v éře internetu je to trviální.Zadejte si např. http:://http://www.rejstrik-firem-kurzy.cz/osobypříslušné; jméno a ty firmy Vám vyjedou (u ikony vědy ČR donedávna s anonymními akciemi). Skutečnost, že v radě sedí Frolík, s firmou v daňovém ráji, je pro mne také absolutně nepochopitelná.
0 0
možnosti
MK

11. 4. 2014 5:12
pan Frolik
pro me je tedy pan Frolik zastupce prumyslu (se vsim vsudy) a ne "akademik". v AV pracoval naposledy pred 20 lety! Takze ci jmeno ze mam do toho rejstriku zadat?
0 0
možnosti
MK

10. 4. 2014 20:08
IPN
co se tyka IPN, tak ta by uz davno byla hotova, kdyby se na MSMT nestridali ministri jak figurky na orloji. To je ale tezko mit panu Munichovi za zle
0 0
možnosti
T

Tobul

10. 4. 2014 21:27
... když se podíváte na ty
... když se podíváte na ty prezentace v čase, tak střídání ministrů a náměstků panu Münichovi (a dalším) vůbec nevadilo. Alespoň mohl(i) recyklovat již jednou dodané (a zaplacené), alá studentské půjčky, bílé knihy, návrhy zákonů, ..., podívejte se na příslušná stanoviska RVŠ či ČKR.
0 0
možnosti
T

Tobul

10. 4. 2014 19:15
výzva panu Münichovi
Vážený pane,přijde mi směšné, že zrovna Vy píšete o nedostatku peněz na výzkum.Žádám Vás, abyste přehled doplnil o penězovod, kolik peněz na V+V nateklo do Vaší vlastní kapsy. Co si pamatuji (a lze dohledat) - byl jste mnoho-mnoho-letým členem různých týmů (již nejméně 10 let) pro reformu terciárního vzdělávání, Bílou knihu, atd. - jen pro ukázku např. IPN "reforma " s rozpočtem 93 milKč, na webu visí řada prezentací (Münich, Matějů) a výsledek je nulový (kromě těch prezentací).
0 0
možnosti
C

Ctenarcp

10. 4. 2014 18:37
Ale TAČR není nic moc akademického
Akademici jsou tam kulisou odvodu peněz do soukromí. Rozhodli politici, a když je řeč o kreturách, v RVVI sedí hned několik průmyslových podtvorů.
0 0
možnosti
IB

Ivan Beneš

10. 4. 2014 19:06
Ty jsi taky kulisa...
Akademici tam kradou tak, že letos bude u Alfy úspěšnost kolem 11 % a někde mezi 65 - 70 % veřejných zdrojů poputuje výzkumným organizacím, z valné většiny VVŠ nebo AV. Nastuduj si aspoň základní fakta, kulisáku :) Problém je v tom, že tahle akademická nenažraná verbež (mimo jiné - 9 z 10 neúřednických členů Výzkumné rady je buď z VŠ nebo AV!) si je skutečně schopna prostřednictvím svých nastrčených firmiček, kde více nebo méně skrytě participují, a akademických skupinek, přihrávat výraznou část rozpočtu programů, kteoru vyžerou celou. Jak podíl financování firemnímu sektoru, tak VO. Je to k zblití (a zbití). Rozdíl mezi kritiky systému a la Hocek a parazity a la Syková je pouze ten, že jedni už kradou a druzí by moc rádi. A co se týče lidí jako je Frolík z RVVI. Mít tu moc, jel by tak rychle, že by se zastavil až v Nizozemí, kde platí daně... Jenže rozdíl mezi námi dvěma je zřejmě v tom, že bych vykopal i zbylou akademickou svoloč, co tam dřepí, zatímco ty, jako pravý kulisák, bys špekuloval, koho tam nastrčit, aby měli diváci dobré představení, zatímco v zákulisí budete přinjímat ta správná rozhodnutí pro naše světlé zítřky. Jako to ostatně akademici v ČR dělají už od plyšáku...
0 0
možnosti
IB

Ivan Beneš

10. 4. 2014 17:20
Fajn, ISVAV ses naučil používat...
úchvatné. Ale k věci - dotovat vysoce ziskové velké podniky je totální zvrácenost. Projekty tohoto typu se mi dostávají pod ruce i v Alfě, na druhou stranu bylo i pár těch, kde velký podnik (nebudu jmenovat) měl vypočtenou podporu téměř nula a v rámci Alfy plně dotoval několik VO. Mně leží na srdci zejména start-upy. Skupina mladých studentů, kteří mají podnikatelský plán pro vysoce inovativní řešení s komerčním (a cleospolečenským) potenciálem nemají dosud reálnou šanci si na dotaci pro start sáhnout. Je to proto, že pravidla soutěží TAČR nastavuje stále tatáž partička kreatůr z akademické obce. Exemplární jména tu padají často - Syková nebo Viklický, kterému Syková přihrála nedávno "šéfa výzkumu Exbio" do rady podprogramu, aby směšné projekty, které bývají v čele hodnocení, skutečně vycházely. Na MPO blahé paměti to bylo ještě horší, proti tomu je TAČR hotový open source. Aby si hoši a děvčata z TAČR zajistili vhodnou kontinuitu penězovodů, do připravovaného Epsilonu, který nahradí v květnu 2014 Alfu, která nahradila TIP z MPO, si připravili toto hodnotící kriterium: "Výzkumný, inovativní a aplikační překryv či komplementarita projektu s již podpořenými projekty." http://tacr.cz/dokums_raw/epsilon/Program_EPSILON_v_ucinnosti_od_18_12_2013.pdf Jsem z výzkumného firemního sektoru. Pokud se mě zeptáte, zda TAČR podle mých zkušeností slouží svému účelu, bude odpvěď - ani omylem... Netransparentní výběr projektů, (možné) manipulace s přidělování hodnotitelů, dodatečné úpravy bodování, na míru šitá hodnoticí kriteria, atd.
0 0
možnosti
DS
........
Považuji za důležité, že zde zaznělo, že TAČR také financuje akademické instituce ze 100%. Kde je tedy ten rozdíl mezi základním výzkumem, který potřebuje 100% financování, a aplikovaným výzkumem, který ho zjevně potřebuje také? Když navíc i v GAČRu máme sekci Technické vědy a Zemědělské (a biologicko-environmentální) vědy. Jestli ono to není tak, jak psal někdy před 5 lety Marek Blažka, že výzkum se dělí na 100% financovaný a ostatní. Proč má tedy GAČR relativně malou podporu jedné skupiny a TAČR vcelku jednohlasnou podporu té druhé skupiny. Protože TAČR má šikovně na štítu vyvěšenu podporu aplikovaného výzkumu a požaduje účast firem na projektech. Takže se navrhovatelé s firmami musí bavit a tím je vtáhnou do hry a získají jejich politickou podporu. A zároveň jejich pragmatičtější pohled na svět i na výzkum samotný. Je to politika, jak jsem napsal někdy před měsícem. Buď lépe definujeme tu hraniční oblast, tj. Technické vědy -> TAČR, Zemědělské vědy -> NAZV, Lékařské vědy -> IGA MZ, nebo naopak (a možná lépe) po vzoru jiných zemí uděláme jednu grantovou agenturu, která bude vypisovat programy/výzvy podle adresné politické objednávky jednotlivých ministerstev a RVVI/místopředsedy vlády. Pak RVVI bude jasně zástupcem fundamentálního výzkumu, tedy nikoliv toho 100% financovaného, ale toho, který přináší základní poznatky a tím umožňuje přijímání (a předávání prostřednictvím vzdělávání) takových poznatků z celého světa.
0 0
možnosti
IB

Ivan Beneš

10. 4. 2014 16:16
Typický akademický expert na všechno
Omílá kliše, míchá páté přes deváte... dám příklad přímo ze života: "Za nízkými výdaji Česka stojí především nízké výdaje na VaV z podnikatelských zdrojů. Ty jsou na úrovni 0,65 procenta HDP, tedy výrazně pod průměrem EU... Zde stojí za pozornost často přehlížená skutečnost, že stát podporuje výzkum nejen přímo, ale i nepřímo, a to daňovými úlevami. Jejich objem se u nás za necelých deset let více než zdvojnásobil a v roce 2012 dosáhl již téměř dvou miliard korun. Jde o další podporu z veřejných zdrojů a výše uvedené statistiky veřejných výdajů ji nezahrnují. Protože v tomto způsobu podpory je Česko nad průměrem OECD, úroveň podpory z veřejných zdrojů pro výzkum a vývoj je v Česku již dnes docela solidní." Musím říci, že toto je opravdová perla z pera pravého národohospodáře. Může mi laskavě autor vysvětlit, v čem spočívá veřejná podpora firemního výzkumu, pokud podnik použije vlastních výrobních/vývojových prostředků a vlastních personálních kapacit za účelem uvedení nového výrobku na trh? Jen pro informaci akademických dilentantů - do roku 2004 včetně to bylo tak, že náklady na jakýkoliv interní výzkum a vývoj byly na svévoli FÚ zda je uzná, či nikoliv jako položky daňově odčitatelné. Dnes je to opět na libovůli FÚ, ovšem je metodicky veden k tomu je "spíše" uznat (§ 34 odst. 4), 5) a 6) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů). Se závěrem článku lze souhlasit, ale úvahy o míře veřejné podpory firemního sektoru jsou na úrovni pavlačových drbů a domněnek plynoucích z diletantizmu, které zde opakovaně předvádějí směšní tajtrdlíci typu Chýlek nebo Hocek.
0 0
možnosti
V

Vkl

10. 4. 2014 16:11
VaV
Relevantní k nadpisu článku je předposlední odstavec příspěvku. VaV v akademických institucích je ve většině případů nezajímavý pro české podnikatele a nebere ohled na jejich potřeby. A to programově, jak lze vyčíst v mnoha prohlášeních předních českých vědců.
0 0
možnosti
MS

Michal Svoboda

10. 4. 2014 16:44
souhlas...
Ostatně polofunkční ždímačka pro vybrané akademické vyžírky alias TAČR, o kterou se akademici perou, k tomu v lednu t.r. uspořádal celorepublikový průzkum mezi podnikateli. My jsme se také zúčastnili a troufám si říci, že se některým lidem v TAČR (soudě dle otázek a atmosféry mezi firmami k tomuto problému) nebudou odpovědi moc líbit. Jsem zvědav, kdy to zveřejní. Na poměry ČR to byly hodně open otázky a i překvapivě dobře konstruované odpovědi na výběr. Pokud to zveřejní, konečně budou tvrdá data k tabu, o kterém se ví, ale nesmí mluvit - to jest: firmy provádějící výzkum o spolupráci s akademickými institucemi nestojí, bohužel jsou do ní nuceni pravidly soutěží. A důvod, který z průzkumu vyplyne, bude také stát za to - další tabu. A akademických institucích se koncentruje vesměs odpad, který by si soudný podnikatel do firmy nikdy nevzal. Protože kde nic není, ani čert nebere... A takoví lidé nám tu mají sloužit jako vzory pro mladé. Proto jsme tam, kde jsme. Jediným východiskem je totální průvan, otevřít stavidla a nastavit pravidla tak, aby akademický funkcionář musel periodicky do praxe a pouze, když se tam osvědčí, se mohl ucházet o funkční pozici na univerzitě nebo akademii. Parta dilentantů, která je tam teď totiž dokáže jediné - produkovat jenom další napodobeniny sebe samých. Nic více. Proto mladí lidé s mozkem a invencí se akademické sféry štítí a zústávají jen ti bez mozku a bez invence, kteří zapadnou.
0 0
možnosti