Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Výhled pro 21. století: Spor mezi USA a zbytkem světa

Americký politolog George Friedman podává poměrně drsně otevřenou analýzu stavu a současných tendencí USA.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

C38h67á37n 20Š45í81m85a

15. 10. 2013 23:13
Teď mě tak napadá v souvislosti s tím co tvrdí Friedman,
mám na mysli to, že USA Evropu chtěly vždycky jen rozdělit, že nakonec i celá legrace kolem PIIGS (ratingy a zvyšující se úroky z vládního zadlužení a samotné vládní zadlužení) je hra, kde Američané mávají s Eurozónou, přičemž ji málem rozložili, skrze svoje ratingové agentury. Jaký vliv má vláda USA v těch dvou ratingových agenturách, které obhospodařují 80% trhu je jasné z rezignace šéfa agentury, která si dovolila snížit rating USA. http://ekonomika.idnes.cz/sef-standard-poor-s-odejde-z-cela-agentury-jez-snizila-rating-usa-pxu-/ekoakcie.aspx?c=A110823_094005_ekoakcie_spiTo jsou spojitosti, pane.
0 0
možnosti

Erich

7. 5. 2013 15:42
Zmatený dotaz
Může tu být nějaká skutečná souvislost?Ruslan TsarnaevGraham Fullerhttp://en.wikipedia.org/wiki/Graham_FullerRand Corporationhttp://en.wikipedia.org/wiki/RAND_Corporation Zdá se mi, že touto institcí prošly  i dosti kontroverzní osoby.
0 0
možnosti
Foto

Martins

22. 4. 2013 7:43
Zajímavý tip na knihy
Zrovna autorovi tohle netřeba připomínat, ten to ví, ale pro pochopení článku je nutné vždy zamyslet nejen nad tím, co se říká, ale také, kdo to říká. George Friedman je - jak bylo hned v úvodu článku řečeno - šéf Stratforu. A Stratfor je bratříček PNAC. A co se analýzy fungování USA v současném světě týče, tak samozřejmě soudobé kulisy, ale jinak pořád ono klasické "rozděl a panuj", resp. "perte se a žerte se."  Komunističtí analytici byli přesní.  SSSR koneckonců dělal ve své době totéž. A před ním po tisíciletí jiní. Status mocnosti sebou prostě přináší mocenské chování. Mistr Sun-c by se usmíval.  Nejjednoduším způsobem, jak ovlivňovat svět, je pronášet co nejtrefnejší analýzy a proroctví - a občas do nich zakomponovat svá přání. Pokud analýzám a proroctvím pro jejich trefnost začnou lidé věřit, začnou materializovat i ta podsunutá kukaččí vejce analytikových vlastních přání...
0 0
možnosti
Možná špatná predikce, ale určitě velmi dobrá analýza
Friedmanově PREDIKCI nevěřím, nepřesvědčila mě. Navíc predikovat na sto let je věštění z magické koule, což Friedman sám ilustruje větou o tom, kdo by v roce 2000 odhadnul, jak moc se změní svět do konce roku 2001. (Jeho ilustrace navíc  sedí výhradně jen na USA: ano, americká společnost se od léta 2001 do konce roku 2001 změnila tak dramaticky, jak si předtím možná nikdo neuměl představit, a do výchozího stavu se už nikdy nevrátila. Pro zbytek světa to ale neplatí.) I sama americká společnost projde v příštích desetiletích  demografickou změnou, která s vysokou pravděpodobností ovlivní i pohled voličských základem na postavení USA ve světě, a tedy i strategickou politiku USA. Stoptocentně jisté to poslední tvrzení není, protože právě charakteristiky americké společnosti, které Friedman brilantně vystihuje, mají v současnosti velký vliv na to, jak rychlá a jak zásadní bude tato demografická změna. (Že dojde ke snížení podílu obyvatel "kavkazského původu", jak se v USA - k pobavení Evropanů - oficiálně říká,  je jisté už kvůli vyšší porodnosti amerických matek nekavkazského původu, zbytek ale závisí na volby politiky). ALE:Jeho analýza americké společnosti v současnosti a ve 20. století ve vztahu k formování svých ambic mimo hranice USA  je brilantní!! Je "hubatá", jak píše autor článku, ale výstižná.Myslím tedy, že tvrdá kritika jeho úvah není na místě. Friedman zřetelně nezná zbytek světa zdaleka tak dobře jako americkou společnost (a politiku), a proto ve svých úvahách a predikcích snadno může ujet. Ale opravdu velmi dobře zná mentalitu voličských základem americké společnosti - obou základen - a její důsledky pro formování americké politiky. Píše o ní otevřeněji, než je zvykem. Tuto část Friedmanových děl by geostratégové měli studovat, ne  zatracovat.
0 0
možnosti

Starý 68

20. 4. 2013 10:54
pohled Friedmana
Presentace od Friedmana je z části obraz jeho životních zkušeností a zároveň zbožná přání některé zpravodajské centrály, možná té nejvyšší. Tak se píšou životopisy vlastních svatých. Stojí za to si ji přečíst s vědomím že z minulosti je nejvýše 60% pravdy a z budoucnosti, aby se neodkryly skutečné zájmy tak nejvýše 30%.
0 0
možnosti
Foto

Whitewerwolf

18. 4. 2013 19:57
Tak vám nevím lidi.
Z části je pravdou, že USA vzešla po 2. světové válce násobně bohatší než zbytek světa i díky zákonu o půjčce kdy dodnes například Spojené Království dluží cca 200 miliard dolarů díky tomu nemá šanci na obnovení svého původního vlivu. Francii ani nemá cenu zmiňovat, protože ta svou moc prošustrovala dávno. Ale protože jsou američané v podstě nenažraní, začínají tím zbytek světa poněkud zlobit. Podobnost mezi děním na konci Antického Říma a současným děním v USA je až zarážející.Navíc jsou zadlužení způsobem, který nemá obdoby, to je zdroj mnoha potíží pokud dluh je na úrovni HDP, takže si všimněme jak utichá hlas proti režimům potlačujícím lidská práva. Proč? Protože jsou v takovém srabu, že si musí půjčovat od Číny, která lidská práva porušuje od nepaměti.Když se podíváme na technologický náskok USA před zbytkem světa, tak ten se dost přibrzdil. Několik příkladů F-117 jeden z nejnákladnějších projektů do služby tento stroj zařazen 1983 svou působnost fakticky ukončoval od 2006-2008, náhrada za něj dodnes není. Oproti tomu průzkumný SR-71 zařazen 1966 a vyřazen 1998, dodnes nemá náhradu. Všechny výkřiky technologie v podobě F-22 přešlapují na místě vzhledem k cenám a F-35 první zalétání 2006 ale má být zařazen až 2016, tak dlouhý náběh není nikdy dobrý. Do té doby mohou mít budoucí soupeři ve stavu daleko modernější stroje, což může být dost rozhodující faktor, to ukázala 2. světová válka. co se týká námořní nadvlády, tak pokud je pravda, že Čína testuje balistickou zbraň která má likvidovat lodě pouhou dopadovou energií, tak je jen otázkou času, kdy vystrčí růžky a spíš se spojí s Ruskem než s Amerikou.
0 0
možnosti

Ctenarcp

17. 4. 2013 19:45
Poslechnou, Schneider,
a nějakej jinej glóbus by tam neměli? Něco málo z teorie her a historické zkušenosti. Proti jednomu se zbytek světa nemusí spojovat. Úpadek přijde z vnitřních zdrojů.
0 0
možnosti

C65h61á55n 10Š40í44m20a

15. 10. 2013 0:15
Globus, nebo rébus?
Jeden bych tu měl:http://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/da-se-optimalizovat-sazeni-na-dostizich-335/"V roce 1964 na londýnském chrtím závodišti Dagenham byly takto kontrolovány všechny sázky a na vítěznou dvojici (Buckwheat a Handsome Lass) byl vsazen pouze jeden lístek v poměru 9872 : 1"Jak to udělali?
0 0
možnosti
za zminku stoji
Ze USA ceka takovej naval inside problemu co se tyce jejich ekonomiky, socialni pospolitosti a dalsich zalezitosti, racial vyvazenosti atd., ze mluvit tu o nejake svetove dominanci je pritazene za pacesy spis mluvit o svetove dominanci americkych korporaci to bych pochopil...
0 0
možnosti

Ctenarcp

17. 4. 2013 19:55
Dosti přesné
Bylo by zajímavé upřesnit, kdo to jsou "Spojené státy". Kdo tvoří geopolitickou strategii. Na jakém fóru je deklarována, a co na to americký "stipendista" Saša PROMOPRO Vondra? Do fondu jakých speciálních služeb odešly peníze přes PROMOPRO tunel? A která tajná služba to provalila? Patří Vondra do Izraele? Koho tam bude zastupovat?
0 0
možnosti

Janh

17. 4. 2013 13:28
Pane Scheidere, jste můj
Pane Scheidere, jste můj oblíbenec :) Opět skvěle. P.S. na první stránce zmiňujete tabuizované ekonomické pozadí II. světové války, nehodláte i na ČP publikovat svůj článek "Ekonomické aspekty druhé světové války"? Všem čtenářům doporučuji, lze dohledat i s pomocí vyhledávače. Za pátrání (ÚSTR????) by možná stály i ekonomické aspekty rozpadu východního bloku....
0 0
možnosti

C95h88á66n 25Š38í54m26a

15. 10. 2013 0:12
A jaké ekonomické aspekty asi stály za zatčením
Ratha, který se v čele ČLK zasadil o přijetí Zákona o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních, posléze jako ministr zdravotnictví pohlídal, aby byl přijat v nezprzněném znění, a nakonec se jako jediný krajský hejtman pokoušel tento již před lety ve sbírce zákonů uvedený zákon zákon uvést do praxe, he?Viz:http://www.blisty.cz/art/70369.html"Z doby, kdy jsem pracoval pro Českou lékařskou komoru, bych mohl vypsat stovky případů, jak byl model odlupování lukrativních provozů z veřejných nemocnic použit ve zdravotnictví. ČLK se podílela na zdokumentování tisíců případů nevýhodných smluv uzavíraných managementy nemocnic na dodávky zboží a služeb. Funkcionáři ČLK byly podány stovky trestních oznámení. A nestalo se nic"ČLK se tento model snažila prosadit v případě nemocnic. Zákon o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních byl schválen. Posléze z něj sice byla Ústavním soudem vyškrtnuta povinná transformace veřejných nemocnic vlastněných státem a místní samosprávou. Dodnes je však ve sbírce zákonů. Ani po výměně krajské politické reprezentace z ODS na ČSSD však nebyl aplikován. Snažil se o to pouze hejtman Rath, který narazil na sabotáž ze strany ministerstva zdravotnictví vedeného Top 09. Úspěšnou sabotáž i za cenu porušování zákona. Proč nesedí Heger vedle Ratha v base, je otázka o kvalitě fungování Policie."Osobně bych neřekl, že je to otázka o kvalitě fungování policie, jako spíš o tom kdo policii ovládá. ahttp://http://www.blisty.cz/art/68002.html"Poprvé; to bylo při schvalování zákona o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních před volbami ( sněmovní tisk 810 Jaroslava Krákory, jehož sněmovnou schválené znění usnesením č. 2186 postoupil Parlament Senátu 14. 2. 2006, senátní tisk 264/0, dnes zákon 245/2006 Sb.). Problém byl, že "omylem" vypadl ze zákona PO TŘETÍM ČTENÍ klíčový odstavec a schválený zákon byl předán KANCELÁŘÍ PŘEDSEDY SNĚMOVNY Senátu ve "zkriplené" podobě. Poté, co se díky pečlivosti parlamentního asistenta ministra zdravotnictví Ratha na "chybu" přišlo, že to byl "politováníhodný omyl" zaměstnance legislativního odboru... Právníci by byli opravdu k politování, kdyby... Kdyby nešlo o to, aby tím, těsně před volbami, měl být umožněn prodej nemocnic. Agelu a jiným podnikavcům se zdravím... Miliardový kšeft. To stojí za pokus, že?"
0 0
možnosti