Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Aktivisté se připoutali ke kolejím: policie kvůli nim kolejnice rozřezala

Svět

  10:33
BERLÍN - Další německý transport jaderného odpadu z elektráren provázejí protesty odpůrců atomu. Vlak s 56 tunami vyhořelého paliva ze zrušeného zpracovávacího závodu WAK u Karlsruhe na jihozápadě Německa se teprve dnes ráno dostal do Bavorska, přes které směřuje do meziskladu Lubmin u Greifswaldu na baltském severovýchodě země.

Aktivisté Greenpeace se připoutali ke kolejím foto: Reprofoto

Tam má dorazit ve čtvrtek, organizace odpůrců atomové energetiky však na trase připravují bouřlivé protesty s cílem převoz zablokovat.

Vlak už z Karlsruhe v úterý vyrazil s několikahodinovým zpožděním, způsobeným demonstracemi odpůrců atomu. Desítka aktivistů hnutí Greenpeace se jako i v předchozích případech připoutala řetězy ke kolejím tak důkladně a rafinovaně, že policisté museli přeřezávat raději kolejnice než poutací řetězy, aby demonstrantům neublížili, a po vytažení demonstrantů zase kolejnice scelovat. Policie krátkodobě zadržela celkem 310 protestujících.

Podle údajů protiatomových iniciativ má transport pokračovat přes Bissingen, kde mají být vagony se speciálními kontejnery Castor přeřazeny, a dále přes Heilbronn a Würzburg. Další protesty mají organizovat středoněmecké antiatomové iniciativy.

Proti jádru bojuje i známá německá spisovatelka:

Vášnivé protesty proti převozům jaderného materiálu jsou v Německu již řadu let tradiční zbraní odpůrců atomu. Převozy se konají od poloviny 90. let a pokaždé je provázejí masové protesty odpůrců jádra a proti vybudování stálého jaderného úložiště v této dolnosaském Gorlebenu, protože tato lokalita není podle nich ke skladování vyhořelého paliva vhodná. Ještě v loňském roce se blokád listopadového transportu vyhořelého paliva zpracovaného ve Francii zúčastnilo během jediného víkendu přes 50.000 lidí.Greenpeace blokuje jaderný transport.

Protiatomové nálady v Německu v loňském roce znovu rozvířilo rozhodnutí křesťansko-liberální vlády kancléřky Angely Merkelové prodloužit životnost současných jaderných elektráren v zemi v průměru o 12 let, s čímž většina obyvatel nesouhlasí.

Lubmin u Greifswaldu, kam nynější transport směřuje, je areál bývalé východoněmecké jaderné elektrárny sovětského typu VVER-440, která byla po sjednocení Německa pro nedostatečnou míru bezpečnosti provozu zrušena. Zatímco bloky elektrárny jsou postupně rozebírány, vedlejší areál je využíván jako mezisklad vyhořelého jaderného materiálu. Původně jen pro vyhořelé palivo z vlastní elektrárny, posléze i odjinud.Greenpeace blokuje jaderný transport.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!