Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Atlas mraků: Filmové sudoku o našem osudu

Asie

  7:00
V Atlasu mraků se spojili tři prominentní filmaři – Tom Tykwer a sourozenci Wachowští. Vznikl metafilm v módním přemoudřelém stylu.

Z filmu Atlas mraků foto: EEAP

Román britského spisovatele Davida Mitchella Atlas mraků, který nedávno znovu vyšel péčí nakladatelství Mladá fronta, není uživatelsky příjemnou zábavou. Nabízí počtení toho druhu, ve kterém se to pravé potěšení rodí z úsilí. Filmová adaptace Mitchellovy knížky, která právě vstupuje i do českých kin, se musela utkat s nálepkou nez filmovatelnosti předlohy – a učinila tak způsobem, který koketuje s prvky otevřeného nepřátelství vůči zpohodlnělému většinovému publiku.

Mitchellově pětisetstránkové knize odpovídá téměř tříhodinová podívaná, která zatěžkává divákův bystrozrak v módním stylu efektně vyhlížející „intelektuální“ šarády. Hollywoodskému filmařskému zázraku Christopheru Nolanovi takové hrátky opakovaně vycházejí – Atlas mraků je však finančním fiaskem. Snímek s víc než stamilionovým rozpočtem (zajištěným vesměs investory z Evropy a Asie) během prvního měsíce promítání celosvětově přinesl do pokladen kin jen 44,4 milionu dolarů.

V hollywoodizované distribuci soustředěné na okamžitý zisk jde samozřejmě o zjevnou prohru – Atlas mraků ovšem zřejmě bude filmem s dlouhou a těžko odhadnutelnou rezonancí. Precedens poskytuje filmografie jeho tvůrců, kteří v uplynulých patnácti letech některými svými počiny ovlivnili podobu amerického mainstreamu.

Německý režisér Tom Tykwer se z pozice „lokálního“ evropského tvůrce vymanil thrillerem Lola běží o život (1998) a historickým thrillerem Parfém: Příběh vraha (2006). Sourozenci Wachowští sci-fi trilogií Matrix (1999, 2003) odstartovali celou vlnu „přemoudřelých“ velkofilmů hlavolamů, jejichž koncept je ovšem komerčně zřejmě dost nestabilní. Mezi filmy, o jejichž smysl se fanoušci mohou donekonečna přít, aniž by se mohli (a chtěli) dobrat nějakého „definitivního“ vysvětlení, patří vedle Nolanových lukrativních snímků třeba úspěšný Prokletý ostrov (2010) či propadák Sucker Punch (2011).

Převtělování, revoluce a kapky v moři

„Přemoudřelé“ filmy vyčerpávají energii svých diváků už tím, jak obtížně se dají popsat. Opírají se totiž často o soustavu provázaných časoprostorů, komplikovaných různými vypravěči – často nespolehlivými, šílenými či nějak maskovanými postavami nebo médii. Atlas mraků – v souladu s předlohou – nabízí šest příběhů.

Story právníka Ewinga se odehrává v roce 1845 během plavby jižním Pacifikem a příběh skladatele Frobishera je situovaný do Edinburghu roku 1936. Reportérka Reyová odhaluje komplot kolem sanfranciské jaderné elektrárny v roce 1973 a náš současník Cavendish se pokouší uprchnout z domova důchodců. V Soulu roku 2144 se dívčí klon Sonmi-45 vzbouří proti osudu otroka – a na Havaji v postapokalyptické budoucnosti se prosťáček Zachry a vzdělaná badatelka Meronym snaží zastavit úpadek lidstva...

Jednotlivé příběhy se (stejně jako v knize) žánrově liší, takže divák nevnímá rozdílné rukopisy tvůrců: Tom Tykwer prostřídal „duchovní“ psychologické drama (rok 1936), s komedií (současnost) a „paranoidním“ thrillerem 70. let. LanaaAndy Wachowští se ujali námořní epizody z roku 1849 i obou sci-fi(přičemž příběh Sonmi se výrazně odchyluje od předlohy a hodně připomíná Matrix).

Jednotlivé epizody se neustále sofistikovaně prolínají a ovlivňují, takže nakonec vzniká dojem jediného příběhu. Ten spojují i různá svědectví o aktivitách předchůdců – Ewingův deník, Frobisherova skladba Atlas mraků a jeho dopisy, film natočený podle Cavendishova autobiografického románu a záznam výpovědi Sonmi-45. Ústřední šestice je pak vlastně jedinou „duší“, jež se v průběhu věků převtěluje pod křídly dějinného optimismu: lidstvo není ztraceno, i ze ziskuchtivého darebáka se posléze může stát kladný hrdina.

Atlas mraků

USA / Německo / Hongkong / Singapur 2012
Režie: Tom Tykwer, Lana a Andy Wachowští
Hrají: Tom Hanks, Jim Broadbent, Halle Berryová, Ben Whishaw, Jim Sturgess, Hugo Weaving, Susan Sarandonová a další
Premiéra 22. listopadu 2012

Aby toho nebylo dost, dojem souvislostí posiluje obsazení známých herců typu Toma Hankse nebo Halle Berryové do několika různých rolí – od hlavních až po ty nejdrobnější. Odhalit Susan Sarandonovou pod maskou postaršího Inda je pro diváka jistě zábavné – samoúčelné vtípky ovšem narušují „neprůstřelnou“ logiku ve stylu sudoku. Případnou divákovu radost ze správného rozluštění hádanky tak zchlazuje přetláskanost, působící až jako kompenzace prosté autorské „hrůzy z prázdnoty“.

Po pracném narativním a stylovém „odmaskování“ pak v Atlasu mraků najdete přesný návod, co si máte myslet. Je proklamativní a rozporuplný, podobně jako v předchozích filmech sourozenců Wachowských: každý zodpovědný jedinec by seměl snažit změnit konzervativní systém, založený na ziskuchtivosti, manipulaci a zneužívání moci. Kapkyvmoři si ovšem nejsou rovny – každá anomálie je pro vypravěče zajímavější, protože je zábavnější. A ze všeho nejdůležitější je láska.

Někomu to může vehnat slzy do očí. A někoho prostě může luštění sudoku začít otravovat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!