Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Benda není kmotr, rozhodl soud. Bárta se mu musí omluvit

Česko

  15:37aktualizováno  18:14
PRAHA - Exministr dopravy a předseda poslanců vládních Věcí veřejných Vít Bárta má zaplatit šéfovi teplické ČSSD Petru Bendovi 100 tisíc korun a omluvit se za slova, která pronesl v lednu v diskuzním pořadu České televize. Bárta tehdy Bendu označil za "slavného kmotra" ČSSD, který řídí vedení ústeckého Ředitelství silnic a dálnic, podezřelého z krytí nelegální činnosti firem. Podle Bendy šlo o lež.

Bývalý ministr má omluvu zaslat písemně Bendovi, dále ji má nechat otisknout v denících Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, Právo a Hospodářské noviny. O zveřejnění má také požádat ČT a televizi Nova.

Benda se finanční satisfakce a omluvy domáhal i na ministerstvu dopravy, v této části ale soud žalobu zamítl. Rozhodnutí není pravomocné, všichni právní zástupci si ponechali lhůtu na případné odvolání.

"Žádný rozsudek nemůže změnit všeobecný názor veřejnosti na charakter osobnosti pana Petra Bendy," reagoval na rozsudek Bárta.

Jeho právník Petr Šurka novinářům řekl, že se závěry městského soudu nesouhlasí a že počítá s odvoláním. Bendův právní zástupce Pavel Hrtús byl s rozsudkem ve vztahu k Bártovi spokojen, u zamítavého verdiktu v případě ministerstva dopravy chce počkat na písemné odůvodnění.

Petr Benda na konferenci severočeské ČSSD.

Bárta v OVM uvedl, že z výsledků auditu ministerstva dopravy vyplývá, že někteří manažeři ŘSD kryjí nelegální činnost stavebních firem. Podle jeho tehdejších slov se to týkalo nejvíc Ústeckého kraje, kde prý bylo navíc podezření, že vedení ŘSD řídí "slavní kmotři ODS a sociální demokracie" - podnikatel Patrik Oulický a Benda.

Bártův právník: S kmotrem začal Moravec

Poté podle Bendy tvrzení zopakoval v ČT a Nově a dodal, že "konkrétní manažeři čerpají určité benefity" pocházející z okruhu Bendy a Oulického. Bárta má v omluvách podle soudce Tomáše Novosada uvést, že v OVM řekl "nepravdivé informace".

"(Bártovy výroky) Popisují žalobce (Bendu) jako osobu, která v podstatě kriminálním způsobem ovlivňuje chod státního úřadu, respektive úřadu, který přerozděluje peníze z veřejného rozpočtu, a která v podstatě tímto svým jednáním tyto peníze odčerpává, a za to poskytuje manažerům Ředitelství silnic a dálnic peněžité výhody. Samozřejmě, že takto popsané jednání je veřejností vnímáno krajně negativně - jde o typické korupční jednání, které je nežádoucí," uvedl Novosad.

Šurka dnes soudu řekl, že Benda je vysoce aktivní politik a podnikatel, a musí tak snášet vyšší míru kritiky než běžný občan. Žaloba prý výroky jeho klienta překroutila. Označení kmotr podle něho použil jako první Moravec.

Bárta podle Šurky ani netvrdil, že Benda řídí ŘSD, ale že se mu smějí podřízení, že tomu tak je. Právník také namítal, že slovo kmotr Bárta nepoužil ve smyslu, jaký mu přičítá Benda, tedy jako kriminální a mafiánské autority.

Bárta tvrdil, že má důkazy

Novosad s ním ale nesouhlasil. "Žalovaný - Vít Bárta - tyto výroky pronesl, pronesl je s naprostou určitostí, a navíc, a to je podstatné, argumentoval tím, že má významné podklady a důkazy k tomu, že tato tvrzení jsou pravdivá. (...) Žádné takové důkazy ovšem k dispozici neměl," zdůraznil soudce. Připustil sice možné nestandardní kroky ŘSD v Ústeckém kraji, žádný ze svědků však podle něho nepotvrdil napojení Bendy na manažery ŘSD nebo že by vedení ŘSD dostávalo od Bendy nějaké odměny, například za ovlivňování přidělování zakázek.

PSALI JSME:

Zamítavý verdikt ve vztahu k ministerstvu dopravy odůvodnil soudce tím, že Bárta podle něho hovořil jako politik, za svá slova odpovídal sám a nejednal za úřad.

Šurka také řekl, že Benda je vysoce aktivní politik a podnikatel, a musí tak snášet vyšší míru kritiky než běžný občan. Žaloba prý výroky jeho klienta překroutila. Označení kmotr podle něho použil jako první Moravec, Bárta prý ani netvrdil, že Benda řídí ŘSD, ale že se mu smějí podřízení, že tomu tak je. Právník také namítal, že slovo kmotr Bárta nepoužil ve smyslu, jaký mu přičítá Benda, tedy jako kriminální a mafiánské autority.

Autoři: ,

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...