Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Besserův floridský „omyl“ může změnit zákon

Česko

  9:00
PRAHA - Poslanci se příští týden mají zabývat nepravdivým majetkovým přiznáním exministra Jiřího Bessera (TOP 09 – STAN). Zatajil údaje v majetkovém přiznání, čímž porušil zákon. Přišel o ministerské křeslo, ale pokutu díky promlčení už platit nemusí.

Jiří Besser foto: ČTK

I kvůli případu Jiřího Bessera budou poslanci zvažovat změnu zákona o střetu zájmů.

Bývalý ministr kultury rezignoval předměsícem poté, co vyšlo najevo, že v majetkovém přiznání neuvedl účast ve firmě Comoros Group, která vlastnila byt na Floridě. Ukázalo se také, že exministr podnikal s dvakrát odsouzeným korupčníkem.

Podle zákona o střetu zájmů by tak měl od přestupkové komise v místě bydliště dostat pokutu ve výši až padesát tisíc korun. Té se však Besser nejspíš vyhne: podle mluvčí městského úřaduv Berouně bylo jeho pomýlení v době, kdy se na něj přišlo, už promlčené. Neúplné majetkové přiznání totiž podal už v červnu 2010.

Promlčecí lhůta je dlouhá jen rok

„MUDr. Besser uvedl nepravdivé údaje v prohlášeních, která nám předložil v červnu 2010 a v listopadu 2010. Od jeho spáchání uplynul více než jeden rok, tím pádem zanikla trestnost přestupku,“ napsala LN mluvčí berounské radnice Pavla Švédová. Besser v Berouně bydlí a před vstupem do vysoké politiky tam byl i starostou.

Zamlčel Floridu

V prosinci 2011 vyšlo najevo, že Jiří Besser zatajil v majetkovém přiznání podíl ve firmě Comoros Group registrované na Floridě, která tam vlastní byt. Besser se hájil, že byl pouhým ručitelem svému příteli Pavlu Hráchovi. Za několik dní rezignoval.

Besser se přestupkové komisi „udal“ sám: poté, co na nesrovnalosti v majetkových prohlášeních upozornila média, jej sám v prosinci loňského roku opravil a doplnil. „Podal jsem to přiznání dodatečně. Přestupek se projednává pouze do roka, do té doby ho nikdo neoznámil, takže se nestal,“ sdělil LN bývalý ministr.

Změna zákona by se Bessera již nedotkla

Jenže jeho pochybení má ještě projednat mandátový a imunitní výbor sněmovny. A jeho člen Jeroným Tejc (ČSSD) naznačil, že se budou zákon o střetu zájmů snažit přiostřit. „Chtěli bychom otevřít možnost změny zákona, například aby kompetenci rozhodovat o sankcích měl i mandátový a imunitní výbor.

Debata může být i o délce promlčecí lhůty,“ řekl včera LN Tejc. Výbor bude o Besserovi rozhodovat příští týden a znovu podá podnět berounskému úřadu, aby zahájil řízení.

ČTĚTE TAKÉ:

Přestupková komise jej zřejmě odloží i podruhé. I Tejc připustil, že případná změna zákona o střetu zájmů by se už Bessera rozhodně netýkala. Ale na tom, že je zákon ve své současné podobě „bezzubý“ se mnozí politici i experti shodují.

„Prodloužení promlčecí lhůty na dva roky bych se vůbec nebránila,“ řekla LN například členka mandátového a imunitního výboru Ivana Weberová (ODS). 

Zákon byl ořezáván tak dlouho, až z něj zbylo jen torzo

Zákon kritizuje také David Ondračka z nevládní organizace Transparency International, která normu pomáhala vytvořit a prosadit. „Zákon byměl být mnohem tvrdší. Bohužel byl neustálými novelizacemi ořezáván, až z něj zbylo jen torzo,“ řekl Ondračka před časem. Nelíbí se mu skutečnost, že porušení zákona je projednáváno jen jako přestupek, v místě bydliště a neveřejně. „Sankce jsou neefektivní a směšné,“ myslí si Ondračka.

Na slabiny zákona poukazoval už v loňském listopadu, kdy se projevilo, že bývalý ministr dopravy za ODS Aleš Řebíček zřejmě neuvedl v majetkovém přiznání za rok 2009 stovky milionů, které měl získat z prodeje své firmy Viamont. Zatímco přiznal jen 342 milionů, loni se prořekl, že to bylo nejméně jednou tolik.

Besser musí jakožto bývalý ministr do měsíce od rezignace podat majetkové přiznání znovu. „Teď už mám všechny věci v pořádku,“ řekl LN Besser. Podílu ve firmě kontroverzního podnikatele Pavla Hrácha Comoros Group, který ho stál ministerské křeslo, se vzdal už v prosinci 2011, kdy aféra vypukla.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!