Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Bojím se teroristického útoku v Pekingu

Svět

  11:45
Nebudu se šťourat v čínském trestním zákoníku, říká ohledně lidských práv v Číně šéf ČOV Milan Jirásek, který 4. srpna odlétá do Pekingu.

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

LN Jedním z hostů na olympiádě bude Mirek Topolánek. Před pár dny jste řekl, že mu právě sestavujete společenský program. Co bude premiér absolvovat?

To zatím nevíme. Ale už jsme mu připravili souhrn sportovních soutěží, aby si mohl vybrat. Asi bude dávat přednost tenisu. Premiér samozřejmě může kdykoli přijít i do českého domu a něco tam pro něj uděláme. Ale je to živá věc, protože jeho rozhodnutí jet do Pekingu je z minulého týdne. A on letí až 13. srpna, což je ještě daleko.

LN Takže nic speciálního jste pro něj nevymysleli?

Ale co speciálního… Například Klaus, když byl v Aténách, měnil svůj program z minuty na minutu. Trápil tam paní velvyslankyni, trápil svou ochranku… Třeba na beach volejbalu chtěl dostat ten míč, se kterým se hrálo. Takže složitou cestou jsme ho tam od pořadatelů získali. Čekali jsme, že na něj bude chtít třeba podpisy hráčů. Ale on ten míč vzal a řekl: „A teď jdeme hrát volejbal.“ Tak se šlo na pláž hrát.

LN Tak to jste vlastně možná docela rád, že většina českých politiků odmítla do Pekingu letět…

Ano. No, většina… My jsme zvali jen některé. Chtěli jsme umožnit účast i předsedovi sněmovny a předsedovi Senátu. A oba to odmítli. Že nepojede prezident, jsem věděl dlouho. On mě poprosil, abych nemluvil o tom, že se chystá na operaci. Hledal termín, kdy by mu to nejméně vadilo. Nakonec se rozhodl jít na operaci v okurkové sezoně. A byl nerad, že tím přišel o olympiádu.

LN To vám řekl?

To mi řekl. On není takový ten konjunkturální příznivec sportu.

LN Takže spekulace médií, že operace pro něj byla vlastně alibi, aby nemusel odmítnout kvůli lidským právům, jsou nesmysl?

Ne, ne, ne, tak to určitě nebylo. On si dokonce myslel, že když půjde začátkem června na operaci, olympiádu stihne. Ale letět s operovanou kyčlí by nebylo dobré. Je to dlouhá cesta letadlem… Je rozumné, že nejede. A jak ho znám, on by po té kampani „nejet do Pekingu“ s chutí šel rád proti proudu a jel.

LN Topolánek zpočátku nechtěl jet. Vy jste ho přesvědčoval?

Pozvání dostal, my jsme od něj dlouho neměli žádnou oficiální odpověď. Bylo to složité. Potřebovali jsme zařizovat lůžka, pokud by si nevzal vládní letadlo, tak bychom museli řešit i dopravu… Já tušil, že nakonec pojede. On neříkal „ne“. Jen tvrdil, že nepojede na zahájení…

LN Kvůli Tibetu.

Ano. Čili jsme mu tam to bydlení drželi. Čekali jsme. Ale já jsem ho nepřesvědčoval absolutně vůbec. Jen je dodnes nejasné, jestli to bude oficiální, nebo neoficiální cesta. I když on těžko vystoupí v Pekingu na letišti jako soukromník. Těžko si představit, že unikne zájmu čínské ochranky. To není možné.

LN Jan Železný, který je členem olympijského výboru, k tomu řekl: „Věřím, že naši politici ještě dostanou rozum.“ Měli by?

Podle mého soudu to pro tu sportovní výpravu není ta nejpodstatnější záležitost. My potřebujeme, aby sportovci cítili, že nejsou v rukou nějakého vedení, které na ně přenáší nějaké svoje problémy a špatné ovzduší. Ta bezpečnostní opatření v Číně budou strašně přestřelená. Je plno věcí, které sportovci nebudou pociťovat jako ideální atmosféru. A to je náš úkol – udržet je v dobré psychické pohodě.

LN Barbora Špotáková řekla: „Mně politici na olympiádě chybět nebudou.“

Nebudou, ne, ne. Nebudou. Bylo by to prostě takové milé. Pro sportovce obecně je ten zahajovací pochod za státní vlajkou za účasti jejich státníka na tribuně vyvrcholením jejich sportovního života.

LN Kdo ponese českou vlajku?

To zatím ještě není jasné. Hraje v tom roli zejména to, kdo v době zahájení v Pekingu bude. Už třeba můžu mluvit o tom, že Roman Šebrle tam nebude. Ještě se musí posoudit jedna věc. Je to přece jen určitá námaha, štrapáce, nácvik, možná i psychické napětí… Takže není ideální, aby vlajku nesl někdo, kdo má druhý den soutěžit. Tohle se bude řešit až na místě na poslední chvíli.

LN Tak trochu improvizace.

Ne. My máme vytypovaný okruh čtyř pěti kandidátů. Ale dohodli jsme se, že je zatím neřekneme.

LN V jakém psychickém stavu jsou sportovci? Média i politici zmiňují paralelu s rokem 1936...

Oni budou koncentrováni na svůj výkon. Jen by se jim to nemělo pořád vtloukat do hlavy. To je stejné, jako když je vedro a váš partner bude opakovat: „To je hrozný, jaký je vedro.“ Tak to je vám hned taky vedro. Je třeba udržovat optimismus. Když jsem na ulici potkal Barboru Špotákovou, tak jsme nedebatovali o lidských právech v Číně. Mluvili jsme o tom, jak se jí daří a jestli jí vydrží zdraví.

LN Číňané už mají jasné instrukce, jak se chovat. Nesmí mluvit o politice, o svém zdraví, postiženým mají říkat, že jsou skvělí…

Když Číňané dostali olympiádu, oficiálně prohlašovali, že to přispěje ke kultivaci čínského lidu. Oni odnaučují Číňany plivat na ulici a to může mít nějaký dlouhodobější efekt. Oni by skutečně rádi žili tak, jako se žije na Západě. Aspoň ta střední třída. Víte, oni po tom pošilhávají! Rádi přijmou takováto opatření. Ale je to čínský způsob. Je to přestřeleno. Je to kampaň.

LN Když slyším „kultivace Číny“, představuji si spíš změny v otázce represí než zákaz plivat.

Myslím, že i k tomu dojde. Ale myslím, že pro naprostou většinu lidí v Číně nejsou represe hlavní problém. Jejich hlavní problém je, aby se najedli a vydělali nějaké peníze. To ostatní bude chvíli trvat.

LN A olympiáda to neurychlí.

Olympiáda to neurychlí a taky se tam kvůli tomu nekoná. Olympiáda je taková facka politikům.

LN Čínským?

Ne. Všem. Protože vlády, jejichž sportovci tam spolu bydlí pod jednou střechou, jsou v ozbrojeném konfliktu, ale ti sportovci dovedou tohle pominout. Sportovci jsou příkladem. Myslím, že Čína k lepším dnům pomalu kráčí. A že k tomu olympiáda může malinko přispět. Takže to je misie.

LN Nebo spíš politický nástroj v rukách čínských politiků?

To ne. Určitě ne.

LN Generální sekretář čínské kandidatury Wang Wej řekl: „Naše úsilí se vyplatilo. Svět musel pochopit, že Peking a Čína jsou nejlepší.“ To jsou přece slova, kterými si Číňané staví olympiádu na piedestal svého vlastního režimu.

To je možné. Vnitropoliticky to pro ně asi bude znamenat upevnění.

LN No právě.

Politický život v Číně je víceméně koncentrován do výstředního úboru – jak já říkám – a tam se odbývají ty politické šarvátky. Takže když se jim podaří olympiádu dobře zorganizovat a budou mít třeba i sportovní úspěchy, může to pro jejich vnitřní politiku znamenat velké plus. Ale jinak Čína svoje místo v tom velmocenském slova smyslu myslím docela nachází. A k tomu přispívá účast v OSN, obchod…

LN Takže olympiáda bude ta třešnička na dortu, která tomu ještě chyběla.

Ještě jedna věc. Já obhajuju olympiádu. Já neobhajuju Čínu. Ta olympiáda ze sebe nemůže dělat něco, co není. Ale my můžeme mluvit, co chceme – prostě ta olympiáda tam bude. A nám jde o to, aby naši sportovci vystoupili dobře. A Číňané si to budou pamatovat. Řeknu příklad. Nosič zavazadla v čínském hotelu uměl trochu anglicky. Já jsem sháněl taxíka a on se mě zeptal, odkud jsem. Řekl jsem: „Česká republika.“ On se zamyslel a pak vyhrkl: „Nevd.“ Nerozuměl jsem mu a on znovu: „Nevd.“ Vylezlo z toho nakonec, že myslí Nedvěda. A druhé jméno, které padlo, bylo Petr Čech.

LN Už jsem se chtěla divit, že řekl: „Vákla Avel.“

Ne, to právě neřekl.

LN Pochopitelně. Říkáte, že obhajujete olympiádu, nikoli Čínu. Obhajoval byste olympiádu, kdyby se konala třeba v Bělorusku?

Já bych ji musel obhajovat. Pokud by to Bělorusko bylo zvoleno regulérním způsobem, jako to bylo s Čínou… Oni by museli prokázat, že jsou schopni to udělat na té úrovni, která je požadována. To není jednoduché splnit. A Bělorusko by to nesplnilo. A pak by tam musel být závazek, že tamní vláda bude respektovat chartu. Ale na druhou stranu by museli ti, co by jeli do Běloruska, respektovat i jejich zákony. Když budete trhat kytky v Indii, tak vás taky zavřou. Když se obnažily problémy s Tibetem, tak jsme na naší půdě – kde nám to přísluší – vznesli požadavky. Jeden z nich byl – a ten byl totálně nevyslyšen…

LN Nezávislá komise do Tibetu.

Ano. Za druhé jsme chtěli, aby byl zpřesněn článek 51. Aby to byl přesnější návod, co se může a nemůže.

LN Tedy jak a kde lze hlásat politické názory. V olympijské vesnici se nemají demonstrovat veřejně a mimo vesnici za to mohou být podle čínských zákonů sportovci potrestáni.

Oni je mohou vyjadřovat v olympijské vesnici, při interview s novináři, názory mohou vyjadřovat i na sportovištích v intermediálních zónách. Ale nemohou dělat nic, co by mohlo být vykládáno jako politická demonstrace. Do toho patří třeba oděv. Chodit s plackou tibetské exilové vlády není dobré. Premiér Mirek Topolánek ji měl na tiskové konferenci. A já teď čekám, co se stane. Třeba jestli s ní pojede i do Číny. Jinak jsme ale byli informováni, že Čína se po stránce lidských práv zlepšila. Hodnotili jsme to i podle analýz tchajwanských pozorovatelů. Ti to taky hodnotili jako „krůček za krůčkem“.

LN Kolik poprav se denně v Číně uskuteční? Znáte ze zmíněných analýz i tato čísla?

Jo to nevím. Ale bylo řečeno, že se to snižuje. Že i ten jejich zákon se změnil tak, že dnes už není tak jednoduché někoho popravit.

LN V čem se ten zákon zpřísnil?

Já to nevím.

LN Nezajímalo vás to?

Zajímalo by mě to třeba, ale kde bych vzal čas na to, abych se šťoural v nějakém trestním zákoníku? Vždyť neznám ani náš. Od toho jsou nevládní organizace a já si jich velice vážím. Dělají dobrou práci, i když občas přestřelí. Ale přece jen se ti postižení musí nějak chytit za nos.

LN Není to trochu klišé, že by se Číňané chytali za nos kvůli zprávám nevládních organizací?

No, podle mě se Číňané chytají za nos kvůli mnoha jiným věcem. Ale přímo kvůli Amnesty International možná ne.

LN Máte informaci, že by chtěl některý z českých sportovců propašovat třeba tibetskou vlaječku a protestovat v Pekingu?

Nevím. My sportovcům žádnou instruktáž neděláme. Nechceme být obviňováni, že jim něco zakazujeme. Pokud se něco stane, my se budeme snažit sportovce za každou cenu ubránit a ve spolupráci s čínskou stranou se nějak domluvit.

LN Co vy? Vy nepojedete do Pekingu s tibetským odznáčkem?

Ne. Já mám krásně připravený český odznáček do klopy.

LN To je odvážné.

No. Určitě nebudu chodit s tibetským odznakem. Ne, nebudu.

LN A jaký je váš názor na Tibet?

Mě jako člověka to strašně bolí.

LN Vysloveně vás to bolí?

Ano. Mě bolí každá nespravedlnost. Bohužel jsem takový, že…

LN Že proti tomu nic neděláte.

… že jsem až příliš přecitlivělý. Je to i tím, že jsem lékař. Je to špatně, ale já chápu, že svět není stejný. Ve světě převládá špatnost nad dobrem. Plakat v koutku se nedá.

LN Zmiňujete, že jste lékař. Byl jste se podívat na výstavě čínských těl Bodies?

Ne. Ani mě to nezajímalo. Stačilo mi, co jsem zažil o lidském těle za studií.

LN Odběhli jsme od bezpečnostních opatření… Co se bude dít, když sportovec opustí vesnici?

Určitě nebude mít doprovod. Ta opatření budou spočívat hlavně v tom, že budou daleko víc vidět a budou striktně dodržována. Třeba bezpečnostní opatření v Aténách byla hodně prodyšná. Hlavně ti levicově zaměření Řekové si stěžovali: „My tady za to musíme vyhazovat peníze, protože Američané se bojí. To je hrozný. My jsme Řekové, jsme tak strašně hodní, nikdo by nám neubližoval!“ A pak tu byl Turín. A ti nebyli zrovna důslední. S průkazkou českého olympijského domu jste se dostali až k jejich předsedovi vlády. To bylo malinko na český způsob. A tohle v Číně nebude. Tam bude fungovat přísná vojenská hierarchie. Když tam něco budete chtít, tak než dostanete odpověď na svou otázku, bude to svízel. Čína nás možná pobaví, a taky nám možná nadělá starosti.

LN Co dělá největší starost vám?

Všechno mi dělá starost. Já se hlavně bojím, aby tam během olympiády skutečně nedošlo k teroristickému útoku. Dokud bylo před Irákem, dokud nebyla taková móda sebevražedných útoků... Ta olympiáda je ohromný terč! To je ohromné shromažďování lidí... A aby k útoku nedošlo, tak ti Číňané budou bláznit.

LN A jste pro olympiádu v ČR?

My si tady olympiádu buď můžeme zkazit sami, protože se tady rozhádáme, něco se nepovede, rozkrade... Prostě to zpackáme. Nebo kdoví, co se za ta léta může stát. Třeba se olympiáda den před zahájením zruší. Kvůli nějakým těžkým hrozbám. A všechny ty výdaje jdou vniveč. Ale já jsem pro olympiádu v České republice. Jednoduché totiž opravdu je – nedělat nic. Ale měli by se na tom dohodnout nejdříve politici. Já budu čekat, až se oni dohodnou. Nejsem ale přílišný optimista. Nejspíš to u nás dopadne jako v Řecku, kde jedno volební období místo příprav prohádali.