Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Británie opět řeší slintavku a kulhavku

Svět

  14:26aktualizováno  5. srpna 14:12
LONDÝN - Zdrojem nákazy slintavky a kulhavky, která se objevila na farmě v jižní Anglii, může být vládou financovaná laboratoř na její výzkum. Úřady nyní prověřují, zda je to pravda.

Na farmě asi 50 kilometrů od Londýna se objevila slintavka a kulhavka. foto: ČTK

Nemocný skot se objevil na farmě v Guildfordu v hrabství Surrey, asi 50 km jihozápadně od Londýna. Šest kiliometrů od postižené farmy stojí laboratoř ústavu pro zdraví zvířat v Pirbrightu a laboratoř farmaceutické společnosti Merial, která s virem slintavky pracovala při výrobě vakcín.

Veterináři zatím nechali v Guilfordu porazit všech šedesát zvířat, a podobně zasáhli proti stádu na sousední farmě. Veterináři farmy dezinfikovali a vytyčili kolem nich tříkilometrové ochranné zóny. Nyní se okruh rozšířil i na oblast laboratoří, kterým veterinární správa nařídila urychlenou kontrolu bezpečnosti svých biologických projektů.

Podle úřadů nebyl v poslední době podobný druh viru slintavky a kulhavky u zvířat zaznamenán. Užíval se však v mezinárodních laboratořích a při výrobě vakcín. Pravděpodobně jde o typ viru, který vědci izolovali v roce 1967.

Pokud se "laboratorní" hypotéza prokáže, mohou se farmáři radovat. Zákaz vývozu masa a mléka do zemí EU, který přijala britská vláda, bude odvolán. Na druhé straně takové vysvětlení zpochybňuje bezpečnost zařízení, kde se s těmito vysoce nakažlivými viry, jež se přenášejí větrem, pracuje.

Velká Británie týdně vyváží produkty v hodnotě kolem 15 milionů liber (přes 620 milionů korun). V roce 2001, kdy se slintavka a kulhavka v zemi objevila, nakonec muselo být zlikvidováno kolem 6,5 milionu kusů zvířat. Epidemie stála britské hospodářství odhadem 12 miliard eur (přes 320 miliard korun).

Autoři: ,