Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Cameron: Británie zůstala plnohodnotným členem EU

Svět

  17:24aktualizováno  18:48
LONDÝN - Británie zůstává plnohodnotným členem Evropské unie, přičemž toto členství je státním zájmem Británie. Zdůraznil to v Londýně britský premiér David Cameron, když před parlamentem vysvětloval své veto z posledního summitu Evropské unie.

David Cameron foto: Reuters

"Británie zůstává plnoprávným členem Evropské unie a události z minulého týdne to nijak nezmění. Členství v EU je pro naše státní zájmy životně důležité. Jsme obchodní zemí a potřebujeme jednotný trh k obchodování, investicím a pracovním místům," řekl Cameron. "Jsme v EU a chceme tam být," zdůraznil.

Vyjádřil přesvědčení, že britské veto vůči nové dohodě EU na úrovni všech 27 zemí unie nesnižuje váhu země v rámci EU. Ujistil, že je pro vyřešení krize a zachránění eura a že bude přistupovat konstruktivně ke všem návrhům v tomto směru. Řešení by se ale podle něj mělo hledat hlavně v rámci eurozóny za pomoci ostatních členů unie.

ČTĚTE VÍCE:

V projevu se premiér z řad euroskeptických konzervativců snažil přesvědčit nejen labouristickou opozici, ale i koaliční partnery z řad proevropských liberálních demokratů. Jeho liberálně demokratický vicepremiér Nick Clegg o víkendu řekl, že výsledek summitu je znepokojivý a špatný pro Británii.

Stanice BBC poznamenala, že Clegg v parlamentu neseděl vedle premiéra, jak bývá zvykem, ale daleko od něj.

Británie může zůstat sama

Cameron zopakoval, že odmítl připojit Británii k očekávané nové smlouvě, protože nedostal od partnerů záruky, které požadoval v zájmu Británie.

Snažil se získat ujištění EU o ochraně jednotného trhu a britských finančních služeb, ale tyto záruky nedostal.

Snahou bylo podle britského ministra financí George Osborna uchránit Londýn před přílišným zasahováním Bruselu do britských financí, například před posuzováním státního rozpočtu Evropskou komisí, jak nová pravidla požadují.

Londýn odmítá tvrzení, že se Británie po summitu ocitla v rámci EU v izolaci. Agentura Reuters však poznamenala, že ostatní země EU, včetně 17 členů eurozóny, nyní plánují schválit separátní smlouvu bez Británie, a ostrovnímu státu tak hrozí, že může zůstat sám, a to v největší míře od jeho vstupu do EU v roce 1973.

ČTĚTE TAKÉ:

Také BBC uvedla, že "se zdá, že všech 26 ostatních členů EU se dohodne na nové smlouvě ke zpřesnění rozpočtových pravidel a k předcházení dalších takových krizí, jakou nyní zažívá eurozóna".

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes prohlásil, že po britském odmítnutí návrhu nové reformní smlouvy pro EU nyní existují "dvě Evropy".

Camerona může naopak těšit výsledek průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnil britský deník The Times a podle kterého 57 procent britských voličů podporuje jeho veto na summitu. Proti jeho postupu se vyjádřilo jen 14 procent respondentů, ostatní se zatím nebyli s to rozhodnout.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!