Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Na špici nám pomohl štítkový systém

Starostové píší

  13:46
ČEJKOVICE (Jihomoravský kraj) - Naši občané třídí, aniž by to pro ně byl zásadní problém, a museli o tom přemýšlet. Čejkovice se každoročně umísťují na čelních místech v soutěžích hodnotících třídění odpadu. Jako starosta jsem velmi často dotazován, jak to děláme, jak se nám daří být stále na špici tohoto hodnocení. Odpověď není jednoduchá a dlouze jsem přemýšlel, co bylo základem našeho úspěchu.

Čejkovice si s tříděním odpadu poradily foto: Archiv obce

Je to dlouholetá práce a nejvýznamnějším momentem bylo asi rozhodnutí mých předchůdců zavést štítkový systém na popelnice. Čejkovice mají štítkový systém vývozu popelnic – jen to, co již nelze vytřídit, patří do popelnice a skončí v komunálním odpadu. Občan má možnost regulovat četnost vývozu své popelnice, a tím i finanční zatížení rodiny. Jednoduše řečeno, pokud netřídí a vše skončí v popelnici, musí to zaplatit. Systém funguje tak, že pokud není popelnice plná, nenalepíte na ni štítek a svozová společnost ji nevyveze. Přijede zase za 14 dnů. Tak je možné ušetřit peníze z vlastní kapsy. Je to prosté a velmi jednoduché.

Pokud vám totiž svozová společnost každý týden vyváží popelnici a platíte za tuto činnost paušální poplatek, proč anebo co vás bude nutit třídit domovní odpad, co vás přiměje k rozdílnému pohledu na plasty, papír, sklo a tetrapak? Co vás bude motivovat k třídění? V Čejkových jsme chtěli, aby občan mohl třídit, aby měl kde odevzdat vytříděný odpad, aby pro něj nebylo obtížné najít sběrná hnízda se zvony pro jednotlivé komodity. Přistoupili jsme k tomu, že tato hnízda odpadových zvonů instalujeme tam, kde se občané nejvíce pohybují. Podbízíme se jim s jejich umísťováním. Jsou to místa v blízkosti obchodů, nebo i zcela odlehlá, kam jde snadno zajet osobním vozem a v klidu vytřídit papír, sklo a plastové láhve.

Možná vás napadne, že máme vše po ruce. Přál bych vám vidět náš sběrný dvůr. Leží asi kilometr za obcí a člověk musí sednout do auta nebo vzít traktor, aby mohl odevzdat vytříděný odpad. Sběrný dvůr je otevřený dvakrát týdně a v tyto dny je plně využíván. Je až s podivem, že naši občané jsou ochotni vyvážet a třídit odpad ze svých domů a zahrádek. Za uložení vytříděného odpadu ve sběrném dvoře ale neplatí žádné poplatky. Snad to souvisí s tím, že jsme obec u nás žije méně než 2 500 lidí a všichni se tu dobře známe. Pro občana Čejkovic by bylo nepochopitelné vyvážet odpad do remízků, když jej „zadarmo“ může vyvést na sběrný dvůr nebo vytřídit do zvonů. Sice nám tato sběrná hnízda moc obec nekrášlí, ale pomáhají k třídění a ulevují naší přírodě.

Chtěl bych z tohoto místa poděkovat všem občanům Čejkovic za jejich přístup k třídění, za to, že jsme byli v minulých letech vždy velmi vysoce hodnocení v soutěžích v třídění odpadu o čemž svědčí i umístění mezi finalisty v soutěži o křišťálovou popelnici v roce 2013 a třetí místo v soutěži o Křišťálovou popelnici v roce 2014. Tento úspěch je zcela jejich zásluhou a jsem velmi potěšen, že občané Čejkovic považují za samozřejmost to, že třídí, že přemýšlejí o odpadu jako surovině, která po vytřídění může pomoci nám všem, naší přírodě.

Starosta Čejkovic Pavel Novotný (Nezávislí)

Autor: