Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Celodenní stávka čeká Česko 8. prosince, rozhodly odbory

Česko

  10:10aktualizováno  12:49
PRAHA - Stávka na protest proti vládním úsporným opatřením bude v Česku 8. prosince a bude celodenní, oznámilo dnes vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Protestující v budově Ministerstva vnitra foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

K zaměstnancům státní a veřejné sféry se připojí i další odborové svazy. Ozbrojené složky, které nemohou stávkovat, naplánovaly vlastní protest na 15. prosince, doplnil předseda konfederace Jaroslav Zavadil.

O 10 % méně peněz

Hlavním důvodem stávky je záměr vlády snížit objem mzdových prostředků ve státní a veřejné správě o deset procent a především způsob, jakým chce kabinet Petra Nečase (ODS) platy snižovat.

Půjde zřejmě o jeden z největších protestů od roku 1989. Ještě minulý týden hovořili odboráři například jen o dvouhodinové stávce.

S vládou chtějí odboráři ještě jednat, a požádají proto o mimořádnou schůzku tripartity. "Forma je jasná: celý den by se mělo stávkovat a hotovo," prohlásil Zavadil.

Dodal, že podrobnosti o stávce probere ještě zasedání ČMKOS. Kolik lidí se do protestu zapojí, zatím odboráři nevědí. Zavadil připomněl, že v dotčené sféře pracuje na 600 000 lidí.

Zaměstnance ve státní správě podpoří ve stávce i odboráři z podnikatelského sektoru, uvedl Josef Středula z odborového svazu Kovo. Nevyloučil přitom ani další protesty v budoucnosti. Současné jednání vlády popsal jako "bezohledný diktát".

Podle něj by mimořádné jednání tripartity mělo diskutovat například o situaci ve zdravotnictví. "Pokud s námi nikdo nebude ochotný jednat, přistoupíme k takovým akcím, které budou efektivní. Může to být i generální stávka, proč ne? Nic nevyloučím," uvedl.

Zdravotníci hrozí odchodem

"Budeme stávkovat nejen za naše platy, ale za všechny občany této republiky," řekla novinářům předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Upozornila, že ke konci roku hrozí odchody z nemocnic nejen lékaři, ale i sestry a nezdravotnický personál, včetně odborníků na výpočetní techniku. Protesty v nemocnicích podle ní mohou mít například formu mítinků, na nichž by zdravotníci vysvětlovali svůj nesouhlas s vládní politikou. Akutní péče bude zachována, zdůraznila.

Policisté a hasiči mají ze zákona zakázáno stávkovat. Podle Milana Štěpánka z Nezávislého odborového svazu Policie ČR v době stávky nicméně ozbrojené složky budou odboráře podporovat.

Pavel Bednář z Odborového svazu zaměstnanců ve státní správě novinářům řekl, že jasný mandát ke stávce dala veřejnost odborářům na nedávné demonstraci, kde se sešlo 40 000 lidí.

Odboráři tehdy volali po dialogu s vládou, podle jejich šéfů však dosud nenastal. "Jednání vlády byla formální, není pravda, že jsme nepřišli s konstruktivními návrhy," uvedl Bednář.

Jak se v Česku stávkuje

Mezi největší protestní akce a stávky v Česku patřila zatím výstražná patnáctiminutová stávka, která se uskutečnila 21. prosince 1994.

Podle ČMKOS tehdy přerušilo práci na půl milionu odborářů a k akcím na podporu jejich požadavků se připojilo téměř 1,7 milionu lidí. O rok později se demonstrace odborářů na Staroměstském náměstí v Praze zúčastnilo 90 000 lidí.

V červnu roku 2008 se do hodinové výstražné stávky proti vládním reformám zapojilo 985 000 lidí, protestovali zdravotníci, zastavila se městská hromadná doprava a na více než hodinu i provoz vlaků.

Letos se velká protestní akce organizovaná odbory uskutečnila 21. září, kdy proti snižování platů ve státní a veřejné správě a rozpočtovým škrtům vlády demonstrovalo v Praze na Palachově náměstí na 40 000 odborářů.

Mezi nimi byli policisté, vojáci, hasiči, celníci, zástupci vězeňské služby, daňové správy či justiční pracovníci, zástupci školských odborů, zdravotníci a úředníci.

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...