Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

České semafory oznámí blikáním konec zelené

Evropa

  17:00
PRAHA - Téměř sedm let po vstupu České republiky do Evropské unie, míří mezi vyspělé evropské kolegy i české semafory. Po vzoru západoevropských dají nově i tuzemské semafory řidičům vědět, že se blíží konec zeleného signálu.
Semafor - ilustrační foto.

Semafor - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Krátce před rozsvícením oranžové se totiž zelené světlo rozbliká. Semafor tak dá řidičům čas v klidu zabrzdit nebo naopak zrychlit a křižovatku bezpečně projet.  Experti tvrdí, že zkolabuje doprava.

S novinkou přišla dopravní meziresortní expertní skupina vedená poslancem VV Stanislavem Humlem. "Požádalo nás o to sdružení autodopravců. Ti si stěžovali, že když blikne na semaforu oranžová, řidiči kamionu zbývají jen tři vteřiny na to, zastavit, což většinou nejde. Kamion tak buď křižovatku projede na červenou, nebo zabrzdí až na přechodu," vysvětluje vznik novinky Huml.

Dopravní odborník a bývalý šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml.

Jeho komise se na nové úpravě českých semaforů jednoznačně shodla a novinku doporučila ministerstvu dopravy. To nyní svolá jakýsi poradní sbor expertů, kteří novou úpravu zhodnotí. Pokud se k ní vyjádří kladně, ministerstvo ji zapracuje do zákona, který odešle do sněmovny. Jestli půjde vše hladce, české semafory by se mohly rozblikat už příští rok.

"Pokud se ukáže, že tato věc jedné skupině pomůže a nezkomplikuje život té druhé, tak není důvod, proč se tímto směrem nevydat," řekl LN mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Blikající zelená křižovatky zablokuje
Novinka ale příliš nenadchla experty na světelnou signalizaci. Ti varují před tím, že blikající zelená může některé křižovatky dovést ke kolapsu. "Já se toho dost děsím. Blikající zelená může totiž snížit kapacitu křižovatek. Mnoho aut kvůli ní začne brzdit a křižovatkou tak projede méně vozů," říká Tomáš Pospíšek z firmy Cross Zlín, která semafory vyrábí.

Změna na semaforech by se měla udát rychle, nejlépe ze dne na den. "Nebylo by ideální, aby v jedné půlce republiky semafory blikaly a v té druhé nikoli. Nevím, jestli je technicky možné, aby se to udělalo z minuty na minutu. Ale lze říci, že čím kratší ta přechodná doba bude, tím to bude pro řidiče lepší," říká Ptačinský.

ČTĚTE TAKÉ

Jak Huml, tak ministerstvo tvrdí, že změna bude poměrně levná, protože novější typy řadičů, které semafory řídí, blikající režim už zvládají a stačí je pouze přeprogramovat. Podle expertů je to pravda tak z poloviny. Zavedení blikavého signálu totiž podle Pospíška znamená překopat režim celé křižovatky, což vyjde na desetitisíce korun.

"Navíc na mnoha místech jsou ještě staré řadiče, které by se musely zcela inovovat. Vyměnit by se musela celá elektronika a vyžádalo by si to kompletní zmodernizování celé křižovatky. A tady už se bavíme až o milionech korun," řekl LN Pospíšek.

Autor: