Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Povodně v Česku: zasedají krizové štáby a zasahuje armáda

Česko

  8:43aktualizováno  20:05
PRAHA - Stav ohrožení byl kolem 13:00 na téměř padesátce míst řek v Čechách, nejvíce jich je na jihu a západě území, vyplývá to z informací vodohospodářského webu. Na 12 tratích kvůli velké vodě a popadaným stromům nejezdí vlaky, záplavy znemožnily i provoz na desítkách silnic.

Mapa rozvodněných toků na stránkách ČHMÚ foto: ČHMÚ

Meteorologové v neděli dopoledne navíc rozšířili své předchozí varování před extrémním stupněm povodňového nebezpečí i na Znojemsko. Již dřív ho vyhlásili pro Jihočeský, Středočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj a Prahu. Ve zmíněných krajích, v Praze a v západní části Vysočiny má až do nedělní půlnoci dál vydatně pršet.

Jihočeský kraj

Hladiny jihočeských řek a potoků začaly dnes vpodvečer mírně opadávat. Přesto na mnoha místech zůstává třetí stupeň povodňového ohrožení a na Lužnici v Bechyni zůstávají extrémní hodnoty. V příštích hodinách by měly hladiny klesat, výjimkou je Otava. V Písku by měla kulminovat kolem pondělního poledne, řekla Kristýna Štěrbová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Jihočeská krajská protipovodňová komise však na svém podvečerním zasedání přesto vyhlásila stav nebezpečí. Platí od dnešních 20:00 ve vybraných místech regionu. "K tomuto rozhodnutí mě po konzultacích a souhlasu všech složek integrovaného záchranného systému vedly především obavy z možné druhé povodňové vlny," řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola. Podle něj mohou být ve druhém sledu v následných hodinách ohrožené lokality na Malši v Římově a v Roudném na Českobudějovicku, na Lužnici pod rybníkem Rožmberkem, na Vltavě v Českých Budějovicích i na Otavě v Písku.

ČTĚTE TAKÉ:

"I v pondělí očekáváme srážky, ale už nebudou tak intenzivní a déšť by už nijak zásadně neměl stav hladin řek ovlivnit," uvedla. Hydrologové ještě očekávají, že kromě Otavy se může voda zvednout na horním toku Lužnice.

Právě tato řeka patřila dnes mezi nejproblematičtější. Především v oblasti Bechyně na Táborsku, kde se výška hladiny vyšplhala až k šesti metrům. "V tomto případě můžeme mluvit až o padesátileté vodě," řekla Štěrbová. V některých domech v bechyňské čtvrti Zářečí měli obyvatelé několik desítek centimetrů vody.

Další mimořádné hodnoty zaznamenali hydrologové na Blanici. Voda dopoledne začala přetékat přes hráz přehrady v Husinci, kde bylo evakuováno asi 70 lidí. I tam se však podle Štěrbové situace vyvíjí pozitivně. "Voda přes hráz dál přetéká, ale do přehrady přibývá méně vody z Blanice než v předchozích hodinách," řekla.

Jihočeští hasiči od sobotních 22:00 zaznamenali přes 500 událostí. Ráno museli evakuovat tři stovky rekreantů z kempů u Dobřejic a Bečic na Táborsku. Později ještě evakuovali zhruba stejný počet obyvatel z Protivína a v Myšenci na Písecku. "Nyní už se situace zklidňuje a událostí ubývá," řekl ČTK v podvečer mluvčí jihočeských hasičů Martin Novotný.

ČTĚTE TAKÉ:

Hydrologové dnes zaznamenali na 24 místech Jihočeského kraje překročení třetího stupně povodňové aktivity. Kvůli pádům stromů a podmáčenému terénu byly také potíže s dodávkou elektřiny v síti E.ON. Energetická společnost odpoledne evidovala 14 poruch na linkách vysokého napětí, 54 poruch na nízkém napětí a z důvodu zaplavení bylo odpojeno 25 trafostanic.

Kvůli zvýšení hladině řek byla omezena doprava na 38 místech na jihočeských silnicích. Některé z nich zůstávají neprůjezdné, většinou jde o komunikace nižších tříd.

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ: více čtěte ZDE

Kvůli pádům stromů a podmáčenému terénu také dochází k potížím s dodávkou elektřiny v síti E.ON. Energetická společnost eviduje osm poruch na vysokém napětí, 44 poruch na nízkém napětí a poruchu v oblasti dodávek zemního plynu na Českokrumlovsku.

Podle Vlasáka kulminace hladin na některých místech v horních částech toků dosáhla vrcholu. Ale přesto se dá očekávat, že se dnes mnohde situace ještě zhorší.Podle meteorologické předpovědi bude v Jihočeském kraji ještě intenzivně pršet několik hodin. Postupně by měl déšť slábnout a měnit se ve srážky.

Ústecký kraj

Na třetí povodňový stupeň znovu stoupla Kamenice ve Hřensku a Mandava ve Varnsdorfu na Děčínsku. Stupeň ohrožení je i na Flájském potoce v Krušných horách. Meteorologové předpokládají, že na třetí stupeň stoupne i Labe. Mezi Děčínem a Benešovem nad Ploučnicí a u Moldavy na Teplicku spadly stromy na železniční trať, hasiči odstraňují i stromy ze silnic a čerpají vodu ze sklepů.

Ústí nad Labem se připravuje až na 10,5 metru vody v Labi, obvykle tam protéká méně než tři metry vody. Řeka může odříznout městské části Vaňov a Střekov, staví se protipovodňové zdi a začala evakuace, například krajského soudu. Novináře o tom dnes odpoledne informovalo vedení města a zástupci složek integrovaného záchranného systému. Ústím nad Labem a Děčínem musí protéct všechna voda z řek z Plzeňského, Jihočeského i Královehradeckého kraje.

Město vyzvalo obyvatele, aby vyklidili garáže v Ploučnické a Labské ulici. Několik ulic je kvůli vodě uzavřených, očekává se i zaplavení dalších."Ve večerních hodinách dojde k evakuaci domů ve Vilsnici a pravděpodobně některých domů na Staroměstském nábřeží," dodala mluvčí.

Flájský potok začal stoupat už ve čtvrtek. Nad Českým Jiřetínem, kde žije kolem 60 lidí, je přehradní nádrž Fláje. "Při takových srážkách a při povodních je to poměrně běžný stav, že z Flájí odtéká "jen" nižší průtok a v Českém Jiřetíně je pak výrazně vyšší," řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Z přehrady odtéká asi šest krychlových metrů za sekundu, obcí ale protéká 9,5 krychlových metrů za sekundu. "Kapacita koryta je osm metrů krychlových. Určitě je plné a voda se již vylévá ven," dodal Svejkovský.

Pomoc z Olomouckého kraje

Na druhém povodňovém stupni je také Bílina v Trmicích, Kamenice v Srbské Kamenici a Chomutovka.

Hasiči z Olomouckého kraje, Vysočiny, jižní Moravy a z Ostravy míří na pomoc do oblastí postižených povodněmi v Čechách. Na starost budou mít stavbu protipovodňových hrází. Například z Olomouce vyjely dnes dopoledne více než čtyři desítky profesionálních a dobrovolných hasičů

Královéhradecký kraj

Vodní toky, které se vylily z břehů po vydatných deštích v Královéhradeckém kraji, zatopily na několika místech zahrady, sklepy a rodinné domy. V okolí Hostinného a Rudníku - Arnultovicích na Trutnovsku musel se záchranou vodou odříznutých lidí pomáhat vrtulník. ČTK o tom informovala mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková.

Hasiči v celém hradeckém kraji od tří hodin ráno do půl osmé zasahovali u více než 25 událostí, v okolí Hostinného a Arnultovic jsou v terénu desítky hasičů. "Pomáhají lidem, kterým voda zaplavila zahrady nebo je uvěznila v domech," uvedla mluvčí. Voda zatopila zahrady, sklepy a domy také na Jičínsku a Hradecku, kde hasiči pomáhali lidem s odčerpáváním vody.

Vytrvalý déšť v Královéhradeckém kraji v noci na neděli zvýšil hladiny několika řek. Třetí, tedy nejvyšší stupně povodňové aktivity, platí na dvou místech na Labi, na Bystřici v Rohoznici a na Úpě ve Zlíči.

Výzva čtenářům

Jak vypadá situace u Vás? Máte fotografie nebo zajímavé postřehy z ohrožených míst? Pište na  internet@lidovky.cz!

Velká voda zasáhla například Svobodu nad Úpou. "Voda se k nám hrne po silnici z Janských Lázní i z okolních svahů, situace je velmi špatná," řekl dnes ráno starosta Svobody nad Úpou Jiří Špetla. Voda podle něj zatopila několik úseků silnic, zasáhla také několik domů. "Zatím tu stále prší, ale doufám, že to ustane," řekl Špetla.

Přívaly vody hlásí také Horní Maršov na Trutnovsku. "Úpa je poměrně v pohodě, ale voda se hrne do Maršova z okolních strání a potoků, snažíme se, aby maximum vody odtékalo," řekl ČTK starosta Horního Maršova Pavel Mrázek. Podle něj voda zasáhla několik domů, do některých částí Maršova není možné se kvůli velké vodě dostat.

Například Labe v obci Vestřev dosáhlo v neděli ráno výšky hladiny 267 centimetrů, zatímco 30. května mělo úroveň 47 centimetrů. Na Bystřici v Rohoznici hladina vystoupala na 149 centimetrů, v pátek dosahovala 43 centimetrů. Na Úpě ve Zlíči výška hladiny dosahuje 219 centimetrů, v pátek to bylo více než čtyřikrát méně. Na dalších místech v hradeckém kraji platí nižší stupně povodňové aktivity. Hasiči vyjíždějí nejvíce v souvislosti s velkou vodou na Trutnovsku.

Liberecký kraj

Stupeň ohrožení je na pěti řekách a potocích Libereckého kraje, na Ploučnici, Smědé, Panenském potoce, Jeřici a Ješterce. Několik silnic muselo být uzavřeno, kvůli podemleté železnici nejezdí ani vlaky na části trati z Liberce do České Lípy. Podle meteorologů má nadále pršet.

"Situaci zatím místní povodňové komise zvládají a žádná nepožádala Liberecký kraj o pomoc," uvedl po odpoledním jednání krajské povodňové komise hejtman Martin Půta. Většina vodních nádrží v kraji stále přijímá více vody, než z nich odtéká.

Podle krajského ředitele policie Milana Franka jsou uzavřené některé silnice třetích tříd, například v Černousích na Frýdlantsku. Objížďky čekají řidiče také na Českolipsku - v Horní a Dolní Libchavě a Novinách pod Ralskem. Uzavřena jsou také některé silnice ve Stráži pod Ralskem, ulice Dubnická a z části ulice Lesní. V České Lípě se vylévá do okolních ulic říčka Šporka. Propadla se i část silnice 9 u Nového Boru. Voda také podemlela část železnice v úseku Křižany - Rynoltice na trati z Liberce do České Lípy. Vlaky tam minimálně do rána budou nahrazeny autobusy.

V Pertolticích pod Ralskem dnes v 19:10 vodočet ukazoval výšku hladiny Panenského potoka 199 centimetrů, v sobotu odpoledne byla hladina o více než metr níž. Stav ohrožení nastává při 180 centimetrech.

Plzeňský kraj

Plzeňský kraj vyhlásil dnes odpoledne po jednání krajské povodňové komise stav ohrožení kvůli velké vodě. Díky tomu má možnost mimořádně a rychle manipulovat s vodními díly, tedy hlavně na přehradách Hracholusky na Plzeňsku a v Nýrsku na Klatovsku.

Hejtman Milan Chovanec (ČSSD) ale zároveň oznámil, že podle informací ČHMÚ a Povodí Vltavy by už v regionu nemělo docházet k zásadním problémům. Významné srážky jsou jen v Českém lese, tedy na Tachovsku a Domažlicku, odkud tečou Radbuza a Mže. Pokud vyjdou prognózy meteorologů, tak má region to nejhorší za sebou, řekl Chovanec.

"Nyní čekáme jako na velkou neznámou, jaký bude nátok do přehrady Hracholusky. V Českém lese jsou prognózovány největší srážky až kolem 20 milimetrů," uvedl. Definitivně jasno bude v pondělí ráno. Povodí Vltavy začalo Hracholusky vypouštět už 18. května a zádržná schopnost přehrady by měla být dostatečná do středy. "Natéká tam 70 kubíků a odtéká 43 kubíků, což je neškodný odtok, který by neměl zaplavovat pole ani obce po Mži dolů.

Prognózy pro naše Povodí jsou příznivé. V Českém lese už by to měly být jen mírné srážky, které by se měly během úterka rozplynout," řekl ředitel plzeňského závodu Povodí Vltavy Miloň Kučera. Největší problémy byly podle něj v pátek a v sobotu v Brdech, díky nimž dosáhla Klabava až 20leté vody, ale nyní po kulminaci klesá. Radbuza a Úhlava by měla kulminovat v bezpečném pásmu v pondělní dopoledne. "To si ráno ověříme. Pokud by pršelo více, než se předpokládá, tak přijmeme další opatření," dodal. Povodňová komise dále zasedne v pondělí v 09:30.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!