Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Chceme jít cestou daňové úlevy

Česko

  7:54
PRAHA - Jsou tam i pozitivní věci. Třeba když bude důchodce dál pracovat, bude si zvyšovat důchod, říká o schválené důchodové reformě ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Ministr práce a sociáních věcí Petr Nečas foto: Jan TřeštíkČTK

LN Říkal jste, že kdyby důchodová reforma neprošla, rezignoval byste a vláda by mohla skončit. Oddechl jste si, že prošla?
Já jsem pouze řekl, že bych přestal vidět smysl koaličního projektu, kdyby se koalice nebyla schopna dohodnout ani na důchodové reformě. Pro mě jako pro předkladatele by to znamenalo mít ještě skeptičtější pohled na budoucnost koalice. Česká republika vzhledem k demografickému vývoji potřebuje důchodovou reformu a je nesmírně dobře, že se většina Poslanecké sněmovny zachovala zodpovědně a tento návrh schválila. Za klíčové považuji zdůraznit i to, že tento návrh obsahuje také celou řadu pozitivních změn. Například zlepšené důchodové nároky maminek, které pečují o malé děti, zlepšené nároky lidí, kteří pečují o osoby, které jsou odkázány na pomoc jiných osob. Je tam větší motivace pro prodloužení pracovní dráhy. Jinými slovy, když bude důchodce dál pracovat, bude si zvyšovat důchod. Čili je tam celá řada pozitivních věcí.

LN Vámi navrhovaná důchodová reforma počítá s prodloužením věku odchodu do důchodu na 65 let a také s mnohem výraznějším zapojením soukromých penzijních fondů do penzijního systému. Pakliže však lidé neprojeví dostatečný zájem o takové spoření, připouštíte další možné zvýšení věku odchodu do důchodu?
Jsem odpůrcem povinného fondového systému, takže uvažujeme jen o větším zapojení fondů důchodového připojištění důsledně na principu dobrovolném. To znamená, že to nemá vliv na věk odchodu do důchodu. V současné době spoří ve fondech důchodového připojištění 3,9 milionu občanů. Čili zájem roste a my chceme ve druhé fázi důchodové reformy úpravou systému připojištění motivovat občany, aby do tohoto systému vstupovali. Ale také velmi výrazně motivovat zaměstnavatele, aby zaměstnancům více přispívali. Dnes je 3,9 milionu pojištěnců v systému důchodového připojištění a osmi stům tisícům z nich platí zaměstnavatel. My chceme, aby ty pobídky zapojit se do tohoto systému ze strany zaměstnavatelů byly ještě vyšší.

LN Jak chcete lidi i zaměstnavatele motivovat?
Chceme jít především cestou zvýšení daňové úlevy, která je na příspěvek zaměstnanci na důchodové připojištění. Ta je dnes společně s kapitálovým životním pojištěním ve výši 24 tisíc korun. Chceme jít na částku - ale ještě se musíme dohodnout ve vládě - která by byla minimálně 32, ale pravděpodobnější je částka 36 tisíc korun.

LN Jaké to bude mít fiskální dopady? Neprohloubí to opět deficit státního rozpočtu?
Fiskální dopady nebudou nijak výrazné, protože už v současnosti zaměstnavatelé přispívají. Jsme přesvědčeni, že jde o správný krok, protože to znamená krok do odložené spotřeby. Pro zaměstnavatele také vychází tento systém levněji, protože tisícikoruna, která je podle tohoto návrhu odvedena na důchodové připojištění, nepodléhá odvodům na zdravotní a sociální pojištění.

Autor: