Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Chorásán. Projekt al-Káidy soupeřící o prestiž s Islámským státem

Svět

  6:30
DAMAŠEK/PRAHA - Nejen na radikály z Islámského státu mířily americké nálety v Sýrii z počátku týdne. Cílem byly i pozice doposud neznámé teroristické skupiny Chorásán. V jejích řadách přitom bojuje jen asi padesát mužů.

Ilustrační foto foto: Reuters

Organizace, o níž dosud nikdo neslyšel. Chorásán podle zpravodajských služeb plánoval útoky na Západ a nebyl daleko od jejich uskutečnění. Američané tento týden proto rozmetali jejich výcvikové tábory a zázemí západně od Aleppa.

Skupina názvem odkazující na historické území dnešního Íránu, Pákistánu a Afghánistánu sdružuje několik desítek mužů původem převážně právě z těchto zemí. Zkušení džihádisté s několika složitými bojovými operacemi na kontě. Kde se ale vzali v Sýrii a kdo je spojil? 

„Je zavádějící považovat  Chorásán za samostatnou, oddělenou skupinu. Je to pouhá buňka al-Káidy, která byla převelena do Sýrie, aby se tam spojila s tamními silami, konkrétně s frontou an-Nusra,“ popsal LN expert na terorismus na Blízkém východě Mettew Henman z Londýna. Podle něj je mnohem  výstižnější mluvit o těchto bojovnících jako o „chorásánské buňce“, protože to je místo, odkud do Sýrie přišli. 

Nejde tedy o žádnou novou teroristickou organizaci a důvody, proč je o ní teď tolik slyšet, jsou přinejmenším dva. Špičkoví bojovníci al-Káidy dostali za úkol zaútočit na Západě podle britského experta s jediným  cílem: pokořit Islámský stát (IS). 

Po  celou dekádu  patřila al-Káida k nejobávanějším organizacím, což se s příchodem IS změnilo. Nakonec o snaze zvýšit  prestiž  svědčí i nedávné  oznámení jejího šéfa Ajmána Zavahrího o  novém působení al-Káidy na indickém subkontinentu. „Islámský stát znamená pro al-Káidu skutečnou výzvu,“ tvrdí  Henman.

Více čtěte v pátečních Lidových novinách.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!