Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Co pomáhá kuřákům přestat

Česko

  11:59
PRAHA - Většina kuřáků, kteří se snaží s cigaretami přestat, narazí na problém, jež se na první pohled jeví jako nepřekonatelný: závislost na nikotinu. Ačkoli se rozhodli dále nekouřit, jejich tělo předsevzetí bojkotuje. A tak jsou tito lidé podráždění, nervózní, nemohou spát nebo daleko více jedí.

Náplasti Nicorette. foto: Lidové noviny

Odborníci z center odvykání kouření proto k psychologické terapii většinou připojují – nebo alespoň nabízejí – i náhradní léčbu nikotinem. Pacienti si tak většinou ještě před posledním típnutím vyberou jednu z „nikotinových náhražek“, která jim pomůže překlenout několikatýdenní až měsíční období abstinenčních příznaků. Velkou výhodou této náhradní léčby nikotinem je, že na rozdíl od nikotinu obsaženého v cigaretě jej (ne)kuřák dostává v čisté formě bez stovky přídatných karcinogenních látek.

Náplasti, pilulky, žvýkačky...
Na českém trhu jsou k dispozici produkty od několika výrobců. Patří mezi ně nikotinové náplasti, pastilky, pilulky, žvýkačky či inhalátor. Každý výrobek má své výhody i nevýhody, o té nejvhodnější volbě je dobré poradit se s lékařem.

Je také třeba mít na paměti, že jednotlivé varianty nejsou vhodné pro každého – nikotinové náhražky například nesmí používat lidé s vážnou srdeční chorobou, po infarktu či mrtvici a nehodí se ani pro těhotné ženy. Spadáte-li do jedné ze skupin a chystáte-li se koupit si náhražky v lékárně, určitě se o tom předem poraďte s lékařem. Náhradní léčba nikotinem může mít i vedlejší účinky, mezi ty nejčastější patří zarudnutí kůže (u náplastí), nevolnost či bolest hlavy.

Silným kuřákům pak český trh nabízí léky bez nikotinu, které fungují buď na bázi obsazení receptorů, jež mají na starost informovat mozek o blahých pocitech (kuřák pak již na cigaretu nemá chuť), anebo medikamenty s látkou bupropion z řad antidepresiv. I po nich kuřáky přejde na cigaretu chuť, také tyto léky ovšem mohou mít vedlejší příznaky, jako je nevolnost či divoké sny. Nedávno médii proběhla dokonce i zpráva o tom, že někteří uživatelé jednoho z léků měli sebevražedné myšlenky.

Tyto medikamenty jsou – na rozdíl od náhradní léčby nikotinem – k dostání pouze na předpis.

Léky a přípravky, které pomohou přestat kouřit

NIKOTINOVÉ NÁHRAŽKY

NÁPLASTI
* Pomáhají zmenšit abstinenční příznaky při nedostatku nikotinu.
* Nikotin se vstřebává přes kůži, náplast proto lepte na hladkou pokožku.
* Během odvykací kúry se aplikují postupně tři typy náplastí s obsahem 15, 10 a 5, resp. 21, 14 a 7 mg nikotinu dle výrobce.
* Efekt náplasti nastupuje asi hodinu po aplikaci.
* Při aplikaci nové náplasti nezapomeňte odstranit starou, na staré místo lepte novou nejdříve za 3 až 4 dny.
* Cena: asi 450 Kč za balení se 7 náplastmi na 16 či 24 hodin.

INHALÁTOR
* Umělohmotná náhražka cigarety, skládá se ze špičky a nikotinových náplní
* Pomáhá zmenšit abstinenční příznaky při nedostatku nikotinu.
* Jedna náplň obsahuje 10 mg nikotinu, při potahování se ale vstřebá maximálně 1 až 3 mg.
* Jedna náplň se má inhalovat asi 20 minut.
* Inhalátor je možné kombinovat např. s náplastí (na doma náplast, do společnosti inhalátor).
* Maximální denní dávka by zpočátku neměla přesáhnout 6 až 12 náplní, postupně se počet náplní snižuje.
* Cena: asi 350 Kč/18 kusů.

ŽVÝKAČKY
* Pomáhají zmenšit abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu.
* Žvýkačka se pouze několikrát nakousne a pak se na půl minuty až minutu schová pod jazyk. Nikotin se z ní tak uvolňuje zhruba půl hodiny.
* Kdo žvýká, neměl by při tom jíst a pít. Zejména kyselé jídlo totiž snižuje pH v ústech, které je pro vstřebání nikotinu důležité.
* Cena: dle výrobce a velikosti balení (žvýkačky o obsahu 2 nebo 4 mg nikotinu po 15, 30, 72 či 105 kusech) zhruba od 220 do 700 Kč.

PASTILKY, MIKROTABLETY
* Dvou- a čtyřmiligramové pastilky nebo dvoumiligramové mikrotablety pomáhají zmenšit abstinenční příznaky z nedostatku nikotinu.
* Tableta či pastilka se vkládá do úst, kde se cucá, rozpustí se za 20 až 30 min.
* Vstřebá se vždy jen polovina množství nikotinu uvedeného na obalu.
* Doporučená dávka: 1 až 2 pastilky denně, ani ten nejsilnější kuřák by neměl užívat více než 40 pastilek či pilulek denně.
* Podle typu pastilek by se na konci kúry měla užívat 1 tableta za 4 až 8 hodin * Cena: dle výrobce a velikosti balení zhruba od 260 Kč.

LÉKY NA PŘEDPIS

CHAMPIX
* Neobsahuje nikotin.
* Účinná látka vareniklin „obsazuje“ receptory v mozku, na něž se u kuřáků normálně váže nikotin. Do jiné části mozku se pak vyšle signál k vyplavení dopaminu, látky, která navozuje příjemné pocity. Zapálená cigareta tak kuřákovi „nic neříká“.
* Léčba Champixem trvá nejméně 12 týdnů, optimálně 6 měsíců. S první fází pilulek se startuje asi týden před dnem, kdy chce člověk přestat kouřit. Ve druhém týdnu se již nekouří.
* 1. až 3. den se užívá půlmiligramová tableta, 4. až 7. den 2 tablety ráno a večer. Od 8. dne uživatel nekouří a začíná brát 2 mg tablety denně.
* Cena: zhruba 900 Kč/14 dní, lék je na předpis.

ZYBAN,WELLBUTRIN
* Neobsahují nikotin.
* Obsahují účinnou látku bupropion.
* Je třeba brát je alespoň 2 měsíce.
* Wellbutrin se řadí mezi antidepresiva. Kuřákům pomáhá vyrovnat se s novou situací. Předepisuje jej pouze specialista (psychiatr, neurolog, sexuolog). Na třicetitabletové měsíční balení se doplácí asi 190 Kč.
* Zyban obsahuje stejnou dávku bupropionu, může ho předepsat kterýkoliv lékař. Měsíční balení stojí asi 3000 Kč.
* Léčbu je možné doplnit nějakou z nikotinových náhražek.


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!