Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Co znamená být Francouzem? Debatuje se o národní identitě

Svět

  7:36
PAŘÍŽ - Co pro vás v dnešní době znamená být Francouzem? Co přináší imigrace naší národní identitě? To jsou dvě klíčové otázky „Velké debaty o národní identitě,“ kterou včera ve Francii odstartovalo ministerstvo pro imigraci v čele s Ericem Bessonem. I když nápad podpořila více než polovina Francouzů, jeho kritici se obávají, že v zemi rozpoutá antiimigrační nálady.

Ano, či ne nošení burek? I tohoto tématu se Francouzi dotknou během tříměsíčních debat. foto: Profimedia

Jak bude debata v praxi vypadat? Po následující tři měsíce budou na státních úřadech po celé zemi probíhat veřejné diskuze, které budou rozebírat téma francouzské národní identity. Setkání se mají zúčastnit mimo jiné studenti, rodiče, učitelé, odboráři, obchodníci, ale také právníci nebo politici. Účast už přislíbil i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, z jehož popudu celá akce vznikla. (Národní identita ostatně byla i klíčovým tématem jeho předvolební kampaně v roce 2007).

Do debaty se Francouzi můžou zapojit i prostřednictvím internetu. Ministerstvo pro tento případ zřídilo speciální webovou stránku www.debatidentitenationale.fr. Zde je možné buď odpovědět na jednoduchou otázku "Co pro vás znamená být Francouzem?", nebo v případě hlubšího zájmu o tuto problematiku vyplnit podrobný dotazník. Jenže některá témata, která do debaty Besson vnesl, vyvolávají značné kontroverze.

Navrhuje například, aby děti alespoň jednou za rok ve škole zpívaly národní hymnu, kterou se naučí ve speciálním kurzu. Diskuze by se ale měly točit i okolo integrace přistěhovalců do společnosti. S tím souvisí například ve Francii palčivé téma – zda povolit nebo zakázat muslimským ženám zahalování na veřejnosti.

Výsledky debaty bude ministerstvo pečlivě monitorovat a jeho závěry přednese na kongresu, který se uskuteční 4. února příštího roku. Akce má podle Bessona přimět Francouze k tomu, aby "posílili svůj vztah k národním hodnotám a byli hrdí na to, že jsou Francouzi". Opozice má na věc úplně jiný názor. Podle socialistů se jedná pouze o politický tah před blížícími se regionálními volbami, které se mají uskutečnit na jaře příštího roku.

"Sarkozy chce získat podporu u těch, kteří volí extrémně pravicovou Národní frontu," prohlásil na stanici Europe 1 Benoît Hamon, mluvčí socialistů. Za "stoprocentně politickou" označil debatu i Martin Hirsch, který ve vládě působí jako vysoký komisař pro aktivní solidaritu proti chudobě. "Francie nemá s identitou problém," dodal. Odvést pozornost od skandálů Zlí jazykové tvrdí, že Sarkozy debatu rozpoutal, aby tak odvedl pozornost od série nedávných skandálů, mezi nimiž byl i jeho pokus dosadit svého syna do vlivné řídící funkce v obchodní čtvrti La Défense. Analytikové ale především varují před tím, že debata může ve Francii posílit rasovou diskriminaci a nesnášenlivost vůči cizincům.

Většina Francouzů ale Bessonův nápad vítá. V průzkumu, který si nechal udělat list Le Parisien, vyjádřilo souhlas s debatou 60 procent dotazovaných, z čehož bylo 72 procent pravicových voličů a 50 procent levicových. Pouhých 35 procent respondentů se vyjádřilo proti. Le Parisien se ptal i na to, co si Francouzi představují pod pojmem národní identita. Pro naprostou většinu lidí to byl jazyk, následovaný vlajkou a národní hymnou.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...