Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Diagnóza bez návštěvy lékaře: Francie hodlá léčit přes internet

Svět

  10:03
PAŘÍŽ/PRAHA - Ve Švédsku nebo Švýcarsku je to už běžná praxe. Nemocný člověk nemusí okamžitě s prvními příznaky nemoci běžet k lékaři, ale jednoduše se připojí na internet, kde přes e-mail nebo videokonferenci vyhledá odbornou radu.

Kvůli ošetřovnému musí rodiče s dětmi k lékaři. Školy nachlazeným docházku neumožní. foto: Shutterstock

Doktor mu stanoví diagnózu a obratem pošle nemocnému nebo jeho nejbližšímu lékárníkovi recept na prášky. Tuto službu se rozhodla od začátku příštího roku zavést ve své zemi také francouzská ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová.

Jaké to představuje výhody? Podle ministryně se tím především vyřeší problémy v některých odlehlých částech Francie, kde lidé musí k nejbližšímu praktickému lékaři či specialistovi překonat vzdálenost třeba i 50 kilometrů. Může se ale také třeba předejít unáhleným diagnózám, které si lidé sami stanoví na základě nejrůznějších informací dostupných na četných internetových stránkách a diskusních fórech.

Diagnóza bez osobní schůzky
Jak připomíná list Le Parisien, internetové zdravotnické poradny již ve Francii existují, byť v poněkud menším rozsahu, než je nynější představa Bachelotové. Před dvěma lety například lékař Francois Lescure založil internetový server MedecinDirect. Zaměstnává tým devíti odborníků a mají již na 100 tisíc klientů. "Naším typickým zákazníkem je 40letá žena, která v 10 hodin večer volá, že nemůže přečíst recept po svém lékaři," řekl Lescure listu. Lidé se ale na ně obracejí s žádostí o radu předtím, než jdou navštívit třeba kožního lékaře či kardiologa.

Ve Francii, stejně jako v řadě dalších zemí včetně České republiky, je dnes možné například telefonicky lékaře kontaktovat kvůli výsledkům vyšetření nebo rentgenu. Avšak stanovovat diagnózu pacienta bez předchozího osobního kontaktu bude příští rok pro Francouze naprostou novinkou. A ne všichni odborníci jsou tím nadšeni.

Léčení ve stylu fast food
"Jsem proti tomuto léčení ve stylu ,fast-food‘. Může to způsobit vážné problémy. Rizikem je, že se stanoví špatná diagnóza nebo vystaví nesprávný předpis," řekl Le Parisien lékař Michel Combier. Stejně jako řada jeho kolegů poukazuje na to, že osobní kontakt lékař-pacient může jen těžko nahradit počítač.

S tím souhlasí i lékaři, kteří již dnes pacientům na internetu radí. "Je dobře, že se vydáváme tímto směrem, protože je to budoucnost a některé státy už to tak mají. Ale my se zabýváme jen lehčími onemocněními," upozornil Hervé Huas, který řídí internetovou poradnu Docteur Clic. Dodal, že vážnější případy je vždy nezbytné směrovat do zdravotnického zařízení.

Další překážku představuje technické vybavení a s tím i spojená finanční stránka věci. "Je to všechno hezké, ale zní to trochu futuristicky. Mít v ordinaci internetové spojení, abych mohl na dálku dělat ultrazvuk svému pacientovi... moc tomu nevěřím. Vyšlo by to příliš draho," teoretizoval další lékař.

Ve Švýcarsku či Švédsku jsou v oblasti "internetových lékařů" na velmi vysoké úrovni. Tento model se prý pomalu rozvíjí i ve Velké Británii či Kanadě.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...