Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

DOLEŽAL: ČSSD: mela napříště pod duchnou

Názory

  13:29
ČSSD se otřásá v základech (pro spravedlnost třeba dodat, že s koalicí a zejména s ODS to taky nevypadá úplně nejlíp, jen to tam řeší méně humpolácky).

Středočeský hejtman David Rath (vlevo), místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek (druhý zleva), úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek (vpravo) vystoupili na tiskové konferenci ČSSD foto: ČTK

Zdá se, že nadcházející volby nebudou, jak se dnes říká "o tom", zda bude úspěšnější koalice nebo opozice, ale jak si to rozdají mezi sebou velké strany koalice a dále kliky a křídla v dosud ještě nejsilnějších stranách, ODS a ČSSD – pozoruhodné je, že červnové volby fakticky obě prohrály.

To, co se děje v ČSSD, je přehlednější, protože strana si příliš zvykla na negativní kampaně a teď si negativní kampaní řeší před očima užaslé veřejnosti své vnitřní problémy.

Zatímco Miloš Zeman útočil na své někdejší přátele z lesa skutečného, přizpůsobil se Jiří Paroubek technickému vývoji a řeší to na Facebooku.

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-

Obvinil vedení strany z pasivity a navrhl přátelům za předsedu Davida Ratha. Také Rath vytýká svým oponentům poraženectví a obviňuje je, že ho v předvolební kampani upozadili. Předsedou být ovšem nechce (v tom je k Paroubkovi loajální) a formálně podporuje Sobotku (ocenil ho asi jako nejméně nebezpečného z konkurentů).

Na atak reagovali okamžitě Michal Hašek a Milan Urban. Označili dr. Ratha za Krakena, potažmo jakousi variantu Jörga Haidera, a odmítli jeho politický styl. Poté, co se Rath odmítl zúčastnit pracovního oběda s premiérem Nečasem (pozváni byli všichni hejtmani), byla mu zrušena funkce místopředsedy Asociace krajských hejtmanů. Nemyslím, že by ho to bylo nějak hluboce ranilo, myslí jistě "výš".

Teprve nyní se do neformální předvolební kampaně ČSSD vložil n lídr Sobotka. Svolal na dnešek stranické grémium, a to rozhodlo jednomyslně, že se vnitřní stranické spory nebudou medializovat. Prostor pro ně je na stranické platformě, tj. na podzimních okresních a krajských konferencích ČSSD.

Čtěte více

Vzhledem k tomu, že se před novináři Hašek servilně tulil k Rathovi a volal bojovně "půjdeme teď společně vládě po krku", vypadá to, že dostal do kožichu. Sobotka pak utrousil něco o tom, že nejsou vhodné ani vzkazy přes Facebook, což lze brát jako opatrnou kritiku Hejkala z internetového lesa.

To nic nemění na tom, že v ČSSD je jakési vnitřní napětí. Jak už to bývá, má v takových konfliktech jedna strana víc pravdy: v tomto případě je to ta, která nechápe politiku jako třídní boj. Pan Sobotka usiluje o smír mezi ní a jejími odpůrci: konflikt má nadále probíhat pod duchnou.

Konflikt je ovšem, i pro informovanost veřejnosti (včetně potenciálních voličů ČSSD) zcela zásadní. Šance utlumit ho je podobná, jako snaha utlumit konflikt mezi Novotným a "reformisty" o vánocích 1967, a důsledky řešit ho kompromisem mohou dopadnout jako v KSČ na jaře a v létě 1968 (paralela je volná, ale žádná paralela nesedí na 100%).

Pan Sobotka se zatím jeví jako jakýsi sociálně demokratický Dubček a "odparoubkovatění" ČSSD jako fata morgána.