Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Dostatečně spěte a myjte si ruce. Šest odpovědí o prasečí chřipce

Česko

  9:55
PRAHA - Tento týden v Česku začíná očkování proti prasečí chřipce. Vláda minulý týden rozhodla, že vakcínu dostane téměř milion lidí, do Česka už bylo přivezeno 95 tisíc dávek. Podle hlavního hygienika Michaela Víta se virus od dubna příliš nezměnil, takže účinnost vakcíny je vysoká.

Ilustrační foto. foto: AFP

1) Kdo bude očkován?
Nejprve budou naočkováni chronicky nemocní pacienti, poté vybraní zdravotníci. Po změně v dávkování vakcín, o níž rozhodla vláda, dostane většina lidí namísto dvou dávek jen jednu. Díky tomu může být očkován větší počet lidí. Dvě dávky jsou určeny pacientům se špatnou imunitou, pacientům po transplantaci a na umělé ledvině.

O desítky tisíc se má navýšit i počet lidí určených k očkování kvůli zajištění chodu státu v případě pandemie. Vakcínu dostanou například lidé zajišťující dopravu, energetiku, vodní hospodářství, pracovníci správních orgánů krajů, členové krizových štábů a bezpečnostní rady státu. Pro dalších 2,5 milionu lidí jsou připravena antivirotika.

Dětem od 10 let stačí jedna dávka vakcíny

Vakcínou proti prasečí chřipce Pandemrix mohou být očkovány i děti, od 10 let jim stačí jedna dávka jako dospělým.

Dávkování zveřejnil na webu Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Česko má objednáno milion dávek vakcíny, tento týden začíná očkování dospělých.

Vakcinologové doporučili očkování dětí, nyní je na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, kterým skupinám dětí stát vakcínu zaplatí.

2) Jak se prasečí chřipka projevuje?
Chřipka se projevuje nejčastěji horečkou, suchým dráždivým kašlem, bolestmi hlavy za očima, bolestmi svalů, kloubů a celkovou únavou, případně nechutenstvím a zvracením. Běžné virové infekce mají spíše podobu "rýmy" a "kašle". Komplikacemi chřipky jsou záněty průdušek, zápal plic i zhoršení chronických onemocnění. Druhotně se může přidat i bakteriální zánět nosních dutin.

3) Jak se prasečí chřipce vyhnout?
Lékaři doporučují vyhýbat se davům, dodržovat správnou životosprávu, a dostatečně spát. Důležité je i umývat si ruce teplou vodou a mýdlem. Na hladkém povrchu virus vydrží jeden až dva dny.

4) Jaký bude další vývoj epidemie?
Situace se bude zhoršovat. Podle hlavního hygienika Michaela Víta stojí Česko na prahu epidemie. Kvůli vysoké nemocnosti byly zavřeny některé školy a nemocnice omezují návštěvy. V průběhu následujících osmi až 12 týdnů bude virus napadat spíše mladší lidi, pak chřipka přejde mezi starší věkové kategorie. Dá se předpokládat, že na jaře by mohla přijít ještě menší vlna, odhadl imunolog Jiří Beran. "Já osobně si myslím, že tento virus se postupně stane běžným epidemickým sezonním kmenem, který se bude objevovat v cirkulaci v populaci a také ve vakcínách," řekl.

Co je to pandemie?

Pandemie je nekontrolované šíření infekčního onemocnění z kontinentu na kontinent. V rámci těchto kontinentů se skládá z jednotlivých národních lokálních epidemií.

5) Kolik lidí je nyní nakažených?
Virem prasečí chřipky už v Česku do pátku prokazatelně onemocnělo 633 lidí. Na prasečí chřipku už se z kapacitních důvodů netestují všichni nemocní a nachlazení, protože podle Víta už kmen prasečí chřipky převažuje nad sezonní chřipkou. Většina onemocnění však měla stále velmi mírný průběh.

6) Kolik lidí může být během epidemie nakaženo?
Pandemický plán ČR počítá s tím, že onemocní přibližně 30 procent populace, tedy více než tři miliony lidí. Minulý týden, kdy stonalo podle statistik 1820 lidí na 100.000 obyvatel, byl zaznamenán nárůst akutních onemocnění dýchacích cest o 20 procent a chřipek o 120 procent. Statistiky se počítají podle hlášení lékařů, ne všichni nemocní však ordinace navštíví.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!