Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Džungle, v níž lidé přicházejí o rozum, líčí kněz z obleženého Homsu

Svět

  10:13
HOMS - Starý jezuitský kněz Frans van der Lugt se narodil v Nizozemsku, ale už roky žije v Sýrii. Jeho domovem je Homs ve střední části země. Rozhodl se tam zůstat, ačkoli tam není co jíst a naděje na to, že dorazí pomoc, ubývá, napsala agentura AFP.

Homs býval prosperující obchodní město, známé v Sýrii dobrým jídlem a obyvateli se smyslem pro humor. Dnešní realita je zcela jiná. foto: Reuters

Van der Lugtovi je 75 let. V Sýrii strávil skoro 50 let a považuje ji za svou zemi. "Stojím v čele kláštera, jak bych mohl odejít? Copak tady mohu nechat křesťany, to není možné," sdělil agentuře prostřednictvím Skypu.

"Syřané mi toho mnoho dali, nemohu je opustit, když teď trpí, musím s nimi sdílet jejich bolest i obtíže," tvrdí kněz. Než přijel do Sýrie, strávil dva roku v Libanonu, aby se naučil arabsky.

Teď je v centru Homsu, které je obležené více než 600 dní. "Je tady velmi málo jídla. Lidé v ulicích jsou unavení, jejich kůže je žlutá. Jsou slabí, bez energie," podává svědectví van der Lugt.

ČTĚTE TAKÉ:

Osud Homsu byl jedním z bodů mírových jednáních v Ženevě minulý týden. Vláda přistoupila na to, že nechá odejít ženy s dětmi, ale chybí dohoda o osudu mužů a také o zajištění vjezdu humanitární pomoci.

"Lidé nemají co jíst, ale je tu také žízeň po normálním životě. Člověk, to není jen žaludek, ale i srdce. Potřebují být v kontaktu se svými blízkými," řekl kněz.

Mluví o nás, ale nežijí s námi

Staré město Homs je zničené. Z několika desítek tisíc křesťanů, kteří tu kdysi žili, je jich tam dnes 66. "Zůstal jsem tu jako jediný kněz a také cizinec. Jako cizinec se ale necítím, spíš jako Arab mezi Araby," tvrdí. Žije stále v klášteře, kde mu vaří jedna z místních vdov. Snaží se pomáhat nejchudším z rodin, ať jsou to křesťané nebo muslimové.

Jezuitský kněz Frans van der Lugt v Sýrii strávil skoro 50 let a považuje ji za svůj domov.

"Ty delegace v Ženevě o nás mluvily, ale nežijí s námi. Měly by se zajímat o to, co si myslíme my, ne o to, co je dobré pro ně," řekl van der Lugt k jednáním ve Švýcarsku, která nepřinesla žádné řešení.

V jeho hlase ale není slyšet hořkost. Myslí si, že rozhovory budou úspěšné, jestliže si obě strany začnou důvěřovat. "V opačném případě to nezačne nikdy fungovat, ať se bude jednat v Ženevě, Paříži, Honolulu nebo Londýně," řekl jezuita.

Homs býval prosperující obchodní město, známé v Sýrii dobrým jídlem a obyvateli se smyslem pro humor. Mezi těmi, kdo tam nyní trpí nejvíc, jsou podle van der Lugta děti. "Kojící matky jsou příliš slabé a nedokážou je nakrmit. Hledáme všude mléko a když se to podaří, ředíme je vodou," tvrdí kněz.

Zatímco ve čtvrtích ovládaných vojáky se žije jako obvykle, tady v obležené části už hlady zemřelo osm lidí. Van der Lugt tvrdí, že k hladu se přičítá také mimořádný stres z války a že někteří lidé začínají mít psychické problémy. "Jsou tu mentální nemoci, neurózy, záchvaty paniky, psychózy," sdělil Nizozemec. Homs přirovnal k "divoké džungli, v níž se lidé snaží ještě chovat bratrsky, aby se neobrátili jeden proti druhému.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!