Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Egypťané 'pochodem vítězství' slaví i tlačí vládu k reformám

Svět

  11:58aktualizováno  16:31
KÁHIRA - Egypťané se po tradičních pátečních modlitbách sešli v Káhiře na náměstí Tahrír, aby v rámci celonárodního "pochodu vítězství" oslavili svržení prezidenta Husního Mubaraka. Lidé s národními vlajkami zaplnili náměstí, jež se stalo symbolem 18 dní trvajících lidových protestů, které minulý pátek vyvrcholily Mubarakovým odstoupením po 30 letech u moci.

Slavící Egypťané foto: ČTK

Pochod měl nejen oslavit konec Mubarakovy vlády a připomenout oběti protestů, ale zároveň vyvinout tlak na nové vojenské vedení země, aby uskutečnilo žádané demokratické reformy.

Do ulic Káhiry podle Reuters vyrazily miliony lidí. Desetitisíce proudily na náměstí Tahrír, přestože hlavní přístupovou cestu blokoval vojenský džíp a barikáda. Ti, kdo přišli pěšky, museli hlídkujícím vojákům předložit průkaz totožnosti. Na náměstí zavládla sváteční atmosféra a někteří prodavači tu dokonce začali nabízet vuvuzely - tradiční jihoafrické trumpety, které se loni v létě staly symbolem mistrovství světa ve fotbale v Jihoafrické republice. Hudební kulisu zajišťovala armádní kapela.Egypťané modlící se na náměstí Tahrír

"Lidé chtějí vyčistit režim" a "Husní ze svého paláce odešel, tak jak mohou jeho spojenci vládnout zemi?", volaly davy na náměstí Tahrír. Další symbolicky vybízeli turisty k návštěvě země. "Husní je pryč, v Egyptě je zábava", stálo na pestrobarevném plakátu, zatímco někteří účastníci akce s sebou vlekli ohromný model pyramidy.

Vlivný duchovní Júsuf Kardáví po společných modlitbách řekl, že arabský svět prodělal změnu zevnitř, a vybídl arabské vůdce, aby naslouchali lidu. "Revoluce nebude u konce, dokud nebudeme mít nový Egypt," řekl Kardáví, který je egyptského původu, ale žije v Kataru.

V jedné části rozlehlého náměstí postavili lidé památník obětem povstání, kterých bylo podle ministerstva zdravotnictví nejméně 365. Na tomto místě se dnes mnozí zastavovali, pokládali květiny nebo si pořizovali snímky vystavených fotografií těch, kdo byli při protestech zabiti.Egypťané na náměstí Tahrír

Několik stovek lidí zároveň vyrazilo od ulic osmnáctimilionové metropole vyjádřit podporu bývalému prezidentovi Mubarakovi. "Mubaraku, máme Tě rádi", vykřikovali podle agentury AFP na shromáždění, které se konalo několik kilometrů od náměstí Tahrír. Z tlampačů zněly úryvky z Mubarakových rozhovorů doprovázené melancholickou hudbou. "Jsme proti korupci. Ale Mubarak byl člověk míru. Bojoval ve válce z roku 1973 (proti Izraeli). Pro nás je jako otec, o naše otce bychom měli pečovat," řekla sedmapadesátiletá Rakía Ibráhímová.

Podle Reuters se pochodu "na omluvu" Mubarakovi zúčastnili převážně zámožněji vyhlížející Egypťané. Navzdory sváteční náladě ale situace v Egyptě zůstává neklidná, provázená protesty odborů a obavami, že vojenská vládní Nejvyšší rada ozbrojených sil neprovede slibované reformy, napsala agentura AP. Ministr obrany Muhammad Husajn Tantáví, který radu vede, se od Mubarakova odstoupení dokonce ještě ani neobjevil na veřejnosti. Organizátoři dřívějších protestů nepřestávají volat po propuštění politických vězňů a lidí zadržených během demonstrací.Egypťan s loutkou prezidenta Mubaraka.

Podle některých aktivistů policie a armáda zadržely stovky lidí. Protesty v Egyptě jsou zároveň těžkou ranou pro místní ekonomiku. Banky a burza byly po zahájení povstání 25. ledna uzavřeny a armáda už dvakrát vyzvala obyvatele, aby nestávkovali. Přesto nejméně 1500 zaměstnanců správy Suezského průplavu vstoupilo do stávky za lepší platy a celkové životní podmínky. Kvůli lepším platům stávkuje asi 250 zaměstnanců dolu na zlato společnosti Centamin Egypt. Podobných protestů, kdy dělníci využijí situace, aby upozornili na dlouholeté křivdy, může podle analytiků přibývat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!