Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Emoce i osudná reportáž v televizi, vysvětluje odjezd křesťanských uprchlíků šéf projektu

Česko

  13:01
PRAHA - Odjezd 25 křesťanských uprchlíků ze zařízení na Jihlavsku nabral o víkendu dramatických rozměrů. V Německu je zadržela policie. Ještě před tím, než se rozhodli narychlo opustit Česko, vyzpovídal server Lidovky.cz šéfa projektu na jejich záchranu před Islámským státem. Proč odjeli? „Jedním z důvodů je i to, že se necítili být přijatí. Přispěla k tomu částečně i jedna reportáž v jedné televizi,“ řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz ředitel nadačního fondu Generace 21 Jan Talafant.

Ve Smilovicích nyní žije 14 uprchlíků - deset dospělých a čtyři děti. V dalších dnech by jich mělo ještě dvakrát tolik přibýt. foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Rozhovor vznikl v sobotu dopoledne, jen několik hodin poté se skupina 25 uprchlíků ubytovaných na Jihlavsku rozhodla odjet autobusem do Německa.

‚Když se vám tu nelíbí, jděte pryč,‘ řekl Zeman. Chovanec pozastavil přesídlení křesťanských uprchlíků

Lidovky.cz: Celkem 33 křesťanských iráckých uprchlíků, kterým jste jako hlavní koordinátor záchranného projektu pomohl najít nový domov v Česku, se rozhodlo odjet pryč. Někteří z nich se chtějí vrátit zpátky do Iráku. To se týká osmi uprchlíků ubytovaných v Brně, kteří své rozhodnutí oznámili jako první. Je za tím opravdu stesk po domovině, jak tvrdí?
Docela dlouho jsem si s nimi povídal. Oni tvrdí, že tu jejich dědeček umírá. Prý už v letadle jej popadla nějaká těžkost, málem omdlel a od té doby prý cítí, že udělal špatné rozhodnutí. Hrozně se nám omlouvají, říkají, že je o ně v Česku krásně postaráno. Stydí se za to, jak se rozhodli, ale zároveň tvrdí, že se prostě nemohou zachovat jinak. Pro nás je to lidsky pochopitelné, ale jejich rozhodnutí nás samozřejmě mrzí. Zvlášť že odjíždí celá rodina.

Zadrženi v Německu

Český autobus s 25 křesťanskými uprchlíky z Iráku původně ubytovanými na Jihlavsku zadržela policie v Německu. Policisté pak uprchlíky následně odvezli, podle dopravce, kterému autobus patří, budou Iráčané zřejmě poslání zpět do Česka. Řidiči českého Po Odpoledne byli řidič soukromého dopravce zadržení v Německu spolu s 25 křesťanskými uprchlíky z Iráku propuštěn. Měli by odvézt Iráčany zpět do Česka.

Lidovky: Početnější skupina z Jihlavy požádala o zrušení azylu v pátek bez vašeho vědomí. Máte už konkrétnější informace o rozhodnutí těchto 25 cizinců?
O nich už víme méně. Své důvody nám zatím neoznámili. Včera (v pátek) si vyzvedli pasy a vzdali se azylu, takže v podstatě s nimi není o čem mluvit. Podle mě jsou za tím hlavně silné emoce. Neměli bychom podcenit informace integračních pracovníků. Ti mluví o tom, že když se uprchlíci dostanou do bezpečné země, nastává u nich obrovský propad emocí. U každého se to projevuje jinak a je to naprosto nepředstavitelné. Všechno si hodně berou.

Lidovky.cz: Vyhledali někteří z nich pomoc lékařů v takové situaci? Potřebují ji podle vás?
Oni jsou celkem v pohodě. Několik z nich ale skutečně má potíže. U jednoho ze skupiny, ačkoli nejsem odborník, vidíme cosi jako posttraumatický stres. Potlačuje tragické vzpomínky z minulosti a vytváří si novou realitu. Ten je v péči psychologů. Někteří lidé, kterým byl zničen domov a jejich příbuzní byli zabiti islámskými radikály v uprchlickém táboře, zas uvádí, že neměli s muslimy žádné problémy, že se jim žilo dobře a s ničím špatným se nesetkali. My přitom máme sepsané i nahrané jejich příběhy, v nichž vyprávějí o tom, co se jim dělo. To není o tom, že by lhali, jako spíše o jejich momentálním psychickém stavu. Na druhou stranu, máme tu i skupinu, která chce v Česku zůstat, jen si uvědomuje, že musí čelit nové a těžké životní situaci.

Lidovky.cz: Vraťme se k těm, kteří chtějí odjet. Může za jejich rozhodnutím být i něco jiného než psychika? Narážím tím na jejich nový život v Česku. Byli s ním nespokojení?
Jedním z důvodů je i to, že se necítili být v České republice přijatí. Přispěla k tomu částečně i jedna reportáž v jedné televizi (řekl v narážce na reportáž televize Prima o bydlení na Jihlavsku, jeden z mužů podle televize přirovnal ubytování k „přemalovanému kravínu“, což nadační fond označil za lež a manipulaci - pozn. red.) Oni vnímali, že je někteří jedinci v Jihlavě považují za ty nevděčné. Naopak byli lidé, kteří se o ně hezky starali a zvali je k sobě domů. Někdy ale stačí hrozně málo, aby člověk ztratil důvěru. Jsme přesvědčeni o tom - a oni nám to i říkali -, že chtěli zůstat v Česku. I jejich jednání v prvních dnech i týdnech vůbec nenaznačovalo, že by chtěli pryč. Velmi pilně se učili česky.

Lidovky.cz: Jak s kolegy vnímáte fakt, že se uprchlíci rozhodli odjet pryč, aniž by vám o tom dopředu řekli?
Oni už nějakou dobu naznačovali, že by chtěli pryč. V Jihlavě jsme byl osobně asi před týdnem a povídal si s nimi. Bylo ale hodně těžké se dozvědět, co se jim nelíbí. Byly to samé emoce a minimum faktů. Když uváděli důvody, tak třeba uvedli i to, že jsem před nimi jednou bouchl do stolu pěstí. Já si na to nevzpomínám, ale prý to mají nahrané na mobilu. Emoce byly patrné ze všech stran.

Lidovky.cz: Uvedli i něco dalšího?
Když nám měli vysvětlit, s čím jsou nespokojení, tak řekli, že jsme jim nesplnili, co jsme slíbili. Pak ale nedokázali říct co přesně. Místní se u to ně starali hezky, možné se uměli ovládat více než já. To všechno mohlo přispět. Určitě jsme udělali nějaké chyby, ale nic zásadního. Navíc nutno podotknout, že jde sice o pětadvacet lidí, kteří chtějí odjet, rozhodnutí za ně všechny ale udělali dva. Jeden muž ze skupiny nám řekl, že se mu v Česku líbí a že by rád zůstal, respektuje prý ale rozhodnutí rodin odjet, a proto žádost podepsal.

Lidovky.cz: Litujete, že jste se do projektu s kolegy pustili? Berete to jako zklamání?
Člověk má všelijaké myšlenky, ale pak si uvědomí, že tady pořád zůstává 56 lidí. Jeden z nich mi při jedné z těch vyhrocených situací řekl, že i kdyby se stalo cokoli, tak to, že jsme pomohli jeho rodině, je obrovská věc. „My už bychom byli mrtví. Schovávali jsme se několik týdnu a potřebovali jsme se nutně schovat do bezpečí,“ pověděl mi s tím, že jsou hodně vděčni. Takže litovat toho určitě nemůžeme.

Byty pro uprchlíky Okrouhlík v Jihlavě
Deset křesťanských uprchlíků z Iráku se v těchto dnech zabydluje v rekreačním...

Lidovky.cz: Pokud jde o jejich odjezd, už víte, kam chtějí křesťanští uprchlíci zamířit? Jihlavská skupina zatím není ve svých plánech příliš čitelná.
Poslední informace je taková, že si vyzvedli pasy a že mají výjezdový příkaz, tedy že musí do sedmi dnů opustit Českou republiku. (v neděli už byli v Německu, kde je zadrželi tamní policisté - pozn. red.)

Lidovky.cz: Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) mluvil o odjezdu do jiné evropské země. Měli jste také takovou informaci?
My nevíme, co napsali do žádosti o vracení pasů. Slyšeli jsme různé informace, o čem uvažují. Údajně jsou ve spojení s nějakým právníkem z Evropy, který jim slíbil nejrůznější věci. Ale oni své rozhodnutí měnili každou hodinu. Jednou mluvili o Bagdádu, podruhé o Erbílu, pak zas o Egyptu nebo Rusku, kromě toho samozřejmě padlo i Německo a Švédsko.

Lidovky.cz: Nadační fond Generace 21 projekt přesídlení uprchlíků od začátku podporoval i finančně. Poskytne peníze skupinám uprchlíků i při odjezdu z Česka, nebo se na tom nechce vůbec podílet?
To je trochu ožehavá věc. Nemůžeme z peněz dárců, kteří chtěli uprchlíkům pomoct s pobytem v Česku, platit odjezd jinam. Vyčkáváme, co (donátoři) udělají sami od sebe. Jednáme s některými z nich, ale je to možné jen v případě, že řeknou, že s pomocí souhlasí. Uprchlíci se ale právně vzdali jakékoli pomoci od nás i od státu. Víme, že některé rodiny nemají vůbec žádné peníze a jsou na dně, jiní mají něco málo našetřeno. Teoreticky si mohou koupit třeba letenky.

PETRÁČEK: 153 křesťanských uprchlíků? Signál, že Česko se nezříká pomoci bližním

Lidovky.cz: K věci se snažíte přistupovat citlivě. Jak vnímáte slova ministra Chovance, který váš projekt dočasně pozastavil, protože se Česko podle něj nemůže chovat jako „cestovní kancelář“? Prezident Miloš Zeman zas uvedl, že „pokud se jim tady nelíbí, tak ať jdou pryč“.
My to chápeme. Je jasné, že člověk, který situaci nezná hlouběji, takto reaguje. Na jednu stranu chápeme, že se uprchlíkům něco nelíbí, na druhou stranu jsou to dospělí lidé. I proto výroky našich politiků respektujeme. A jsme vděčni za spolupráci s ministerstvem vnitra, které se celou dobu chová korektně.

Lidovky.cz: Nebojíte se, že se ostatní skupiny křesťanských uprchlíků z Iráku, ubytované v Soběšovicích a Praze,inspirují u rodin v Brně a Jihlavě?
Stát se může cokoli. Člověk neví, jak by sám v takové situaci reagoval, těžko tak mluvit za druhé. Nic tomu ale zatím nenasvědčuje. V té skupině ze Slezsku se pilně učí česky. Učí se celý den, večer se zkouší ze slovíček. A právě na výuce jazyka se pozná, že to myslí vážně. Ale vyloučit se to samozřejmě nedá. Pro nás je rozhodnutí jihlavské skupiny stále překvapivé - kdyby tu zůstali ještě dva měsíce, tak mohli požádat o azylový cestovní doklad. S takovým pasem by mohli jezdit volně po celém schengenu. Kdyby chtěli do Švédska nebo do Německa, tak to měli udělat spíš takhle. I z toho důvodu mi nepřijde, že by jejich rozhodnutí bylo racionální a promyšlené. Zjevně za tím byly hlavně silné emoce a tlaky.